Linux - okolo xBuntu okem PC Neználka

Rady, tipy, návody atd.

Moderátor: Moderátoři Doupě.cz

Odeslat příspěvekod tdjohn 17. 12. 2012 18:58

To si nemyslím :D Spíše THQ už neví, co dělat, aby odvrátilo krach.

Linux nikdy nebude pro moc lidí, pokud zůstane v současném stavu. Ten stav ho zároveň dělá tak dobrým. Když mi něco nejde, tak vím, co s tím. U Windows se takové problémy většinou vůbec neřeší a pokud už něco menšího nastane, na fórech máš plno lidí.
"This game is a masterpiece! We have never seen such a harmonic virtual world before. The story is as good as a movie and the graphics offer tons of incredible moments. GTA IV is more than a game." - Cynamite
tdjohn
Rampage
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod negr 18. 12. 2012 09:56

No třeba Android je pro MOC lidí a taky je to v jádru Linux. No a pokud se se Valve rozhodne vydat PC-like konzolu postavenou na Linuxu, pak bych se nedivil, kdyby i větší vydavatelé začali vydávat své hry pro Linux.
-We gotta get out of here dude!
-Why?!
-C4 yourself!
negr
Killing Spree
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SCobra 18. 12. 2012 10:05

Problém linuxu na PC a androidu na mobily je v tom, že jich je milion různých verzí. To je celý - kdyby se někomu podařilo ten systém sjednotit, nebude s ním žádný problém.
Od konce 90. let jsem kromě aktuální generace konzolí hrál skoro na všem, na co si vzpomenete, ale teď už hraju v podstatě jen na PC nebo s dětmi na N. Switch.
SCobra
Godlike
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tdjohn 18. 12. 2012 11:21

negr píše:No třeba Android je pro MOC lidí a taky je to v jádru Linux. No a pokud se se Valve rozhodne vydat PC-like konzolu postavenou na Linuxu, pak bych se nedivil, kdyby i větší vydavatelé začali vydávat své hry pro Linux.

Mac OS je zase postavený na BSD. Chceš tím říct, že *BSD systémy jsou dnes populární?

Vydavatelé by začali vydávat na Linux nebo na konzoli od Valve? Sony také používá Linux, ale těžko si tam půjdeš dávat cizí hry... i takové možnosti jsou, ale není to úplně legální a kdo ví, jak to funguje.

SCobra píše:Problém linuxu na PC a androidu na mobily je v tom, že jich je milion různých verzí. To je celý - kdyby se někomu podařilo ten systém sjednotit, nebude s ním žádný problém.

To je právě ta výhoda, pro kterou není šance většího rozšíření na běžných PC. Nechtěl bych to jinak, ale je mi jasné, že pak se Linux bude pohybovat někde kolem 1 % a bude rád. I proto nemá komerční potenciál. Další věcí je, že se tam mění věci hodně rychle a nikdo nebude čekat na Valve, až se přizpůsobí třeba novému API.
"This game is a masterpiece! We have never seen such a harmonic virtual world before. The story is as good as a movie and the graphics offer tons of incredible moments. GTA IV is more than a game." - Cynamite
tdjohn
Rampage
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SCobra 18. 12. 2012 11:43

Roztříštěnost není žádná výhoda... Výhoda je v tom, že se dá upravit na míru potřebám konkrétního zákazníka. Jenže to je výhoda v podnikové sféře, ne na úrovni domácích uživatelů (většiny) - pro ty je taková věc úplně k ničemu a naopak jim spíš způsobuje problémy než že by jim přinášela nějaké výhody. A právě proto je linux komerčně využitelná jen v podnikové sféře. Problém je, že tohle pitomci kolem linuxu (a androidu) nechápou, případně naopak vítají, že linux není nijak zvlášť rozžířený v domácí sféře. Android na tohle dojede během pár let...

No tak se ve Valve konzoli prostě API nezmění :) Oni jistě nebudou závislí na "nadšenechkých" úpravách, spíš budou mít vlastní tým lidí, kteří budou pracovat na firmwaru konzole, ostatně jako je to u PS3 (on v ní tedy není linux, nicméně...).
Od konce 90. let jsem kromě aktuální generace konzolí hrál skoro na všem, na co si vzpomenete, ale teď už hraju v podstatě jen na PC nebo s dětmi na N. Switch.
SCobra
Godlike
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tdjohn 18. 12. 2012 12:13

Dyť o tom mluvím. Pro mě to je výhoda, proto ho používám. Pro většinu lidí ne, proto ho nikdy používat nebudou. Nikdy nedosáhne velkého rozšíření u domácích uživatelů, pokud se bude vývoj úbírat stále stejným směrem, což snad bude. Jsem také rád, že není tak rozšířený, protože pokud se chceš zalíbit všem, měl bys z toho špatný systém.

Tak o čem se bavíme? Bude to konzole jako od Sony, kde máš špičkové odborníky na plno oblastí a ti ti to vyvíjejí? Pak je to samozřejmě stejné jako u Sony. Jenže teď přišel steam i na Linux a THQ se také o něco poukouší. Obojí je ale dost nepravděpodobné do budoucna. Pokud nemáš zdrojové kódy her, je příprava pro distribuce dost náročná a drahá. To se nemůže při tak malém rozšíření vyplatit. Nebo to alespoň tak vypadá.
"This game is a masterpiece! We have never seen such a harmonic virtual world before. The story is as good as a movie and the graphics offer tons of incredible moments. GTA IV is more than a game." - Cynamite
tdjohn
Rampage
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SCobra 18. 12. 2012 12:32

Jakmile se na linuxu objeví Steam, uvidíš ty věci, který se budou dít :)

Promiň, nějak jsem se do toho zamotal :) API se zase tak často nemění. Ze začátku pochopitelně bude pro linux dostupných jen pár her, jako to bylo s MacOS. Pokud budou mít slušné prodeje, vydavatelé se přizpůsobí, pokud ne, zůstanou pro linux jen indie hry.
Od konce 90. let jsem kromě aktuální generace konzolí hrál skoro na všem, na co si vzpomenete, ale teď už hraju v podstatě jen na PC nebo s dětmi na N. Switch.
SCobra
Godlike
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tdjohn 18. 12. 2012 12:42

Steam už tam je, asi zatím beta. Hlavní podporovaná distribuce je Ubuntu. Zatím jsem to nezkoušel, ale prý to funguje dobře. Je otázkou, jak moc se jim to vyplatí.

Právě mění. Když si Ubuntu změní knihovny, tak nebude čekat na třetí strany. Když změní celý okení systém, nebudou také na nikoho čekat. Stavět distribuci je dost náročné a všechno musí sedět dohromady. Mění se ti i jádro dost často, což je zase argument výrobců HW. Mají docela pravdu, ale zase se nebude čekat jen proto, aby něco fungovalo pořád.

Jedinou šanci vidím v partnerství se silnou distribucí. Třeba s Red hat. Tam se také nic plno let měnit nebude, protože to prostě není v ničím zájmu. Pokud dnes ve firmě postavíš systém za miliony na RH věcech, musí je RH podporovat i řadu let potom. Což už skoro něco jako ten MacOS (stabilitou v čase). To by fungovat určitě mohlo, ale kdo si bude instalovat RH. Dohoda s Ubuntu by také mohla být možná. Otázkou je, kdo to zaplatí.

A nebo Indie věci, kde si balíčky pro distribuce budou dělat rovnou vývojáři a tím by náklady byly na nich.
"This game is a masterpiece! We have never seen such a harmonic virtual world before. The story is as good as a movie and the graphics offer tons of incredible moments. GTA IV is more than a game." - Cynamite
tdjohn
Rampage
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SCobra 18. 12. 2012 13:10

Steamu jako aplikaci může být změna API, okenního systému atd. celkem jedno a vývojáři se přizpůsobí :)
Od konce 90. let jsem kromě aktuální generace konzolí hrál skoro na všem, na co si vzpomenete, ale teď už hraju v podstatě jen na PC nebo s dětmi na N. Switch.
SCobra
Godlike
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tdjohn 18. 12. 2012 13:18

Určitě, pokud to bude dobře přiravené. U těch vývojářů si nejsem moc jistý, když to nebudou dělat pro moc lidí. Ale cesta to je, jen nevím pro koho. Vlastní konzole mi přijde daleko lepší a celý linuxový Steam to potenciálem strčí do kapsy.
"This game is a masterpiece! We have never seen such a harmonic virtual world before. The story is as good as a movie and the graphics offer tons of incredible moments. GTA IV is more than a game." - Cynamite
tdjohn
Rampage
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SCobra 18. 12. 2012 13:50

Jasně, musí být důvod pro přizpůsobení se :) Jestli prodají 10 her za měsíc, vývojáři se na ně vykašlou :)
Od konce 90. let jsem kromě aktuální generace konzolí hrál skoro na všem, na co si vzpomenete, ale teď už hraju v podstatě jen na PC nebo s dětmi na N. Switch.
SCobra
Godlike
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Neywa 19. 12. 2012 07:56

tdjohn píše:Jedinou šanci vidím v partnerství se silnou distribucí. Třeba s Red hat.


Red Hat je čistě komerční serverová distribuce, na tom nikdo hry hrát nebude :) Na pracovních stanicích (rozuměj doma) je v tuhle chvíli nejrozšířenější Ubuntu, takže má podle mě smysl zabývat se spoluprací s nimi.

Osobně těmhle projektům portování her na Linux hrozně moc fandím, protože mají potenciál přitáhnout k linuxu mladý lidi a ukázat jim, že je i jiná alternativa, než Windows.
Neywa
Killing Spree
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SCobra 19. 12. 2012 09:32

Problém je, že Linux kromě ceny nemá obyčejnému uživateli co nabídnout :) Takže je prostě pro spoustu lidí lepší zůstat u upirátěných windows...
Od konce 90. let jsem kromě aktuální generace konzolí hrál skoro na všem, na co si vzpomenete, ale teď už hraju v podstatě jen na PC nebo s dětmi na N. Switch.
SCobra
Godlike
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tdjohn 19. 12. 2012 10:39

Neywa píše:
tdjohn píše:Jedinou šanci vidím v partnerství se silnou distribucí. Třeba s Red hat.


Red Hat je čistě komerční serverová distribuce, na tom nikdo hry hrát nebude :) Na pracovních stanicích (rozuměj doma) je v tuhle chvíli nejrozšířenější Ubuntu, takže má podle mě smysl zabývat se spoluprací s nimi.

Osobně těmhle projektům portování her na Linux hrozně moc fandím, protože mají potenciál přitáhnout k linuxu mladý lidi a ukázat jim, že je i jiná alternativa, než Windows.


O to jde. Takže z jednoho procenta se ti stane... pětina? Třeba tak. Je tam potřeba zařadit i CentOS a třeba Fedoru. Smysl spolupráce s Ubuntu určitě má, ale to se také musejí dohodnout. Také je problém s tím, že Ubuntu už není, co bývalo. Dnes bych to už nikomu nedoporučil, i když před pár lety to byla super distribuce.

Linux nikdy nebude pro všechny. Hry na tom nic nezmění. Kdo ho chce používat, ten ho používá a kdo ne, ten nikdy nezačne. I proto máš tak malé rozšíření. A to není žádná cesta směrem k lepšímu rozšíření. To je prostě stav, který zůstane a možná se spíše zhorší. Já třeba na práci používám Linux už řadu let a na hraní mám konzole. Kvalitu při práci a zábavu (a bezproblémovost) u hraní.

Ty používáš Linux?
"This game is a masterpiece! We have never seen such a harmonic virtual world before. The story is as good as a movie and the graphics offer tons of incredible moments. GTA IV is more than a game." - Cynamite
tdjohn
Rampage
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Neywa 19. 12. 2012 10:40

Problém je IMHO v tom, že lidi o Linuxu nic nevědí a když něco jo tak to, že se to ovládá příkazovou řádkou a je to "něco pro ajťáky". Od začátku se do nich hustí Windows, se kterýma umí pracovat, nabídnou jim je za přijatelnou cenu s novým počítačem, nebo jim je soused upirátí, takže není co řešit. To, že existuje něco jinýho je prostě ani nenapadne.

Protože Linux oproti Windows přináší spoustu věcí. Když to zkusím vzít objektivně a oprostím se od technickejch vychytávek, kvůli kterým musím do shellu, tak třeba

- instalace. Koupil sem novej stroj, strčil do usbčka flashku, naklikal sem si instalaci a finished. Žádný ovladače grafiky, nebo doinstalovávání...
- Grafický prostředí linuxovejch distribucí se v poslední době neuvěřitelně posunuje dopředu. Ať už Unity, nebo Gnome... je s tím radost pracovat (třeba levej horní roh v Gnome 3.x je podle mě revoluce v konvenčním ovládání desktopu).
- Instalace novejch produktů... dvakrát kliknu a mám TUNY softwaru, který si můžu prohlídnout a nainstalovat lusknutím prstu. Žádný googlení, nebo složitý hledání programů. Stejně tak odinstalovat... všechno z jednoho místa.
- Svoboda... už pro ten pocit, že si s tím můžu dělat co chci.

Běžnej uživatel, kterej na počítači vytváří dokumenty, sleduje filmy a surfuje nemá jedinej objektivní důvod zůstávat na Windows. Nainstaloval sem Fedoru mojí ženě, která je přesně tenhle typ uživatele, během jednoho dne si to osahala a bylo jí naprosto šumák, jakej systém jí tam běží.

Celej tenhle problém je o tom, že Linux nemá žádnou mediální podporu pro masy běžnejch uživatelů a oni všude už od školy vidí jenom Windows.

-- 19. 12. 2012 11:43 --

tdjohn píše:Ty používáš Linux?


Bohužel v poslední době hodně hraju, takže jsem si pořídil Windows, ale jinak jsem zarytej Fedorista :)
Neywa
Killing Spree
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků