Zapojení Playstation 3 a audio

Moderátor: Moderátoři Doupě.cz

Odeslat příspěvekod N.Marko 13. 3. 2010 12:52

Vždy když se na fóru objeví někdo nový, kdo si kupuje PS3, tak má spoustu otázek a někteří z nás tu slouží jako poradna, takže abych celý tento proces otázek a odpovědí trochu urychlil, tak jsem se rozhodl napsat další část návodu „Kterak si užít Playstation 3“. Konkrétně půjde o připojení zvuku. Takže si zapněte pásy, jízda začíná.

PS3 se standardně prodává s kompozitním kabelem a redukcí na SCART zástrčku. Tohle je ta nejzákladnější varianta připojení k televizi a pokud nemáte doma starý Merkur, tak asi neexistuje televize, na které by jste nemohli hrát. Bohužel tento kabel postačuje tak akorát k vedení SD signálu a na HD nedosáhne. Na co se ale může hodit je vedení zvuku. Sice jenom stereo, ale i to stačí.
Obrázek

Další možností jak připojit PS3 je S-Video výstup, nebo komponentní kabel. Oba tyto kabely už umí HD rozlišení (720p, na Full HD to ale ještě nestačí), ale zvuk jde zase jenom stereo.
ObrázekObrázek

Třetí druh kabeláže a dnes asi nerozšířenější je HDMI kabel. Ten umí vést Full HD obraz (pokud máte někdo (někdo hodně bohatý, nebo s vlivným strýčkem) OLED TV, tak ten si užije) a zvuk o kvalitě 7.1 (tohle skoro nikdo doma nemá, stejně tak ani hry, nebo filmy v tomto formátu v současnosti skoro nejsou, ale na druhou strany může se zadařit a něco takového seženete/uslyšíte a to je potom něco super. Každopádně na klasických 5.1 s tímhle dosáhnete naprosto v pohodě).
Obrázek

A poslední varianta je Optický kabel v kombinaci s HDMI. Tohle je asi z hlediska kvality zvuku ta nejlepší možná varianta a ani cena onoho kabelu není moc vysoká, háček bude na straně zvukové aparatury, protože jen málokterá má optický vstup.
Obrázek

Takže co, jak a kam zapojit.

V první variantě (té nejchudší) není co řešit. Prostě strčíte kabel do TV a hrajete. Pokud nemá vaše TV rozbitý reprák, nemáte problém. Pokud navíc máte v TV zdířky na kolíky (ne jen na SCART), tak můžete žíly kabelů, které vedou zvuk oddělit od žíly s obrazem (ten píchnout do TV) a zastrčit je do audio soustavy – osobně neznám jediný jen trochu modernější systém který by s tím nepočítal, takže zde jste za vodou. Jen v menu je třeba zaškrtnout, že obraz/zvuk je vedený do SCART zástrčky.

Podobně tak můžete učinit u S-Videa.

HDMI. To strčíte do TV/monitoru, v menu zaškrtnete příslušný konektor a užívejte si zvuku. Jenže mnozí z vás máte doma solidní repráky a co si budeme povídat, televize má zvukové schopnosti asi jako kvákající žába na dně studny (obzvláště od té doby co se do nich začali montovat ty pěti watové minirepráčky), takže by to chtělo nějaké řešení. A nebojte se, je tu. Stačí vzít onen kabel, který se k PS3 dodává standardně a zapojit ho do soustavy. V menu pak nezapomeňte zaškrtnout, že zvuk má být veden od HDMI separátně oním kabelem. Sice z toho dostanete zase jenom stereo, ale zato v dobré kvalitě.

Je tu možnost, že někteří mají jakési kombo, které zahrnuje jak TV, tak i audio soustavu a je spojené tak, že všechna tato zařízení mohou sdílet jeden signál (před lety se tomu říkaly Hi-Fi soustavy a byly to doslova komíny elektroniky, které uměli přehrát doslova všechno co doba dovolovala). Tohle je ta asi nejdražší varianta, ale výsledek stojí za to, protože kvalita těchto soustav je většinou za hranicemi normálního spotřebitele. Tak tedy stačí zastrčit pouze HDMI, v menu zaškrtnout jen tento kabel a o zbytek se postará soustava.

Poslední a pro mainstream stále ještě celkem dostupná (navíc plně dostačující i pro audiofily) varianta je HDMI/SCART a optický kabel (byť si nedovedu představit to zvěrstvo, že by někdo hrál přes SCART v sub-HD a zvuk měl v 7.1) HDMI tedy opět klasicky do TV/Monitoru (v této variantě jde monitor o obzvláště dobrou volbu, navíc je možné použít místo klasického HDMI variantu HDMI-DVI-D Obrázek) a optika do repra. Zde si dejte veliký pozor, protože jen málokterá soustava pod sedm tisíc korun podporuje optický vstup, takže si to předem radši zkontrolujte. Nezapomeňte zase v optionu PS3 tuto variantu zaškrtnout

Na závěr ještě malý dodatek. Když budete v optionu zaškrtávat jednotlivé varianty, dbejte aby jste taky správně určili pro kolik reproduktorů to je. Není nic horšího, než když zaškrtnete 5.1 a přitom máte jen stereo – ve výsledku se budete divit nad plochým a neúplným zvukem prostě proto, že konzole bude posílat prostorové audio a vaše aparatura ho nebude umět správě dekódovat.

Případná debata zde: viewtopic.php?f=514&t=1116841&start=0&st=0&sk=t&sd=a - Jezek
Ta neurotická snaha být normální nás přivádí k šílenství. -Solomon Short
To že jsi paranoidní neznamená, že nemáš pravdu.
Jsem pro aby se udržovaly nebezpečné zbraně mimo dosah bláznů. Můžeme začít třeba s psacími stroji. -Solomom Short
N.Marko
Godlike
Uživatelský avatar

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků