Návod na instalaci Linuxu pro PS3

Moderátor: Moderátoři Doupě.cz

Odeslat příspěvekod N.Marko 21. 5. 2009 17:21

Návod na instalaci Linux Yellow Dog 6.0 pro PS3 (pouze pro HD ready TV)Co je Linux?
Linux je volně šiřitelný program který z vašeho PS3 dokáže udělat prakticky plnohodnotné PC (kromě her na platformu Windows).

Výhody:
Je naprosto zdarma! (existují ještě profesionální verze, ale těmi se zde zabívat nebudeme)
Už v základním balíčku jsou programy jako Word a Excel.
Přehrávač hudby, manipulace a prohlížení obrázků, či čtení textů v PDF jsou také v základu a tudíž zdarma.
Instalace není nikterak obtížná a dostupnost perfektní.
Firefox- ten kdo používal WebBrowser na PS3, ví jak je jakýkoliv jiný prohlížeč pohodlný a rychlý.
Podpora Češtiny!!!

Nevýhody:
Pakliže jste zvyklí na Windows, či jste pouze konzoloví hráči, bude další rozšiřování a manipulace poněkud matoucí. Pokud se budete chtít pustit do další expanze, budete patrně potřebovat poněkud odbornější pomoc- alespoň do začátku.

Začínáme:
Pokud jste si přinesli domů novou PS3, tak vás systém při prvním zapnutí vyzve k zformátování harddisku (dále jen HDD). Dostanete na víběr mezi instalací s ponecháním 10G místa pro jiný OS (Operační Systém), nebo plným formátováním. Jak vidíte, v SONY se již předem myslelo na tuto možnost a tak se ničeho nebojte, vše je legální a o záruku nepřijdete. Pakliže jste si místo nenechali a konzoli máte již nějaký čas, musíte nově formátovat. Zde je NESMÍRNĚ DŮLEŽITÉ provést tkzv. BackUp utility (vše je v menu systému PS3). Jde o to že si uděláte zálohu vašich SAVE, hudby, filmů a obrázků na externí paměťové médium- flash karty, memory sticky, cokoliv co je po ruce. Pozor! Vše se ukládá jako jeden balíček, takže doporučuji nějaké větší médium (ostatně systém sám řekne kolik potřebuje, pokud nemáte, musíte začít mazat filmy a pod.).

Vlastní instalace:
Existuje několik Linuxů které jsou uzpůsobené pro PS3 (viz třeba SUSE), my budeme instalovat Yellow Dog. Pokud je někdo zběhlí v angličtině, zde je link na oficiální stránky: http://us.fixstars.com/support/downloads/
Já jsem aplikaci stáhl z tohoto linku: ftp://sunsite.informatik.rwth-aachen.de ... yellowdog/
Soubor uložte na DVD. Je velice důležité aby byl otevřený!!! (tzn. Jsou vidět jednotlivé složky) Pokud bude na DVD jako image, tak ho PS3 prostě nepřečte a vy jste vyhodili DVD. Dále budete potřebovat klávesnici a myš, bez nich Linux nepracuje.
Takže nyní máte PS3 připravenou na instalaci. Vložte DVD do mechaniky, najeďte do System Seting- Install Other OS.
PS3 oskenuje DVD a najde startovací balíček, potvrdit. Naběhne černá obrazovka, budou se načítat nějaká data, pak až přestanou na posledním řádku bude napsáno „kboot“ zadejte: „ps3-boot-game-os“ bez mezer a zmáčkněte enter.
Konzole se restartuje. Nyní znovu do System Setingu- Default System- vybrat Other OS.
Nyní se bude systém znovu nahrávat. Pro změnu však na řádku „kboot“ napište „install_ps3_720p“ a enter (pozor- čárky jsou dole na lince, nikoliv ve prostřed písmen!). Pokud máte TV s vyšším rozlišením místo 720p, napište 1080i, nebo 1080p. Pokud nemáte HD ready TV, musíte napsat 480i, avšak pak bude další instalace probíhat v textovém režimu a k tomu se nemohu blíže vyjádřit (nedělal jsem ho).
Dál už vše bude probíhal samo. Linux se sám nabootuje a přejde do grafického rozhraní, po nahrání vás vyzve k zapsání jména a hesla. Doporučuju napsat pouze malá písmena, protože až si zadáte Českou klávesnici mírně se změní rozložení kláves a kdo je má potom honit že? Postupně se proklikejte Přes datumy, správce systému a časová pásma (kvůli hodinám) do posledního povinného údaje a otevírá se vám svět Linuxu.
To by bylo pomalu všechno. Nyní máte základní verzi, se kterou dostáváte kancelářský počítač s kvalitním browserem. Na další rozšiřování se raději obraťte na nějadá česká fóra nebo stránky s podporou. Zde jsou některá: Linux.cz , root.cz , abclinuxu.cz . Rozhodně to radím, protože ač se to možná ze začátku nezdá, tak Linux není Windows a naučené návyky zde neplatí a mohou spíše uškodit. DVD s Linuxem si dobře uchovejte- nikdy nevíte kdy se vám bude znovu hodit.

EDIT// Tenhle návod jsem psal někdy před rokem, takže na světě už je nová verze Yellow Dogu 6,1 ( http://linux.softpedia.com/get/System/O ... 0407.shtml - download, postup je shodný se starší verzí) a patrně i jiné distribuce, takže to chce trochu hledat.
Ta neurotická snaha být normální nás přivádí k šílenství. -Solomon Short
To že jsi paranoidní neznamená, že nemáš pravdu.
Jsem pro aby se udržovaly nebezpečné zbraně mimo dosah bláznů. Můžeme začít třeba s psacími stroji. -Solomom Short
N.Marko
Godlike
Uživatelský avatar

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků