Level je mrtev-ať žije Level !

Všechno na téma hráči a hry

Moderátor: Moderátoři Doupě.cz

Odeslat příspěvekod Pipin 9. 5. 2013 22:40

Recenze jsou naopak podstatou herní novinařiny, jak může být jejím dnem? K čemu teda ty novináři jsou?

Dno novinařiny je, když herní novináři pouhým papouškováním pressmateriálů dělají PR herním firmám/distributorům. Z čeho si, kromě diskusních fór, děláš obrázek? Z PR materiálů, který na tebe valí marketingová oddělení. Dozvíš se, že "naše hra má revoluční AI, teselaci, dynamické nasvěcování, epickej, filmovej, příběh, kterej je hrozně osobní, je to revoluce, blabla.."

Mě vůbec nezajímá, co o hře nakecá PR. Preview vesměs nečtu. Je mi jedno, kolik má hlavní postava polygonů, kolik je ve hře achivů, na jakým enginu jede. Recenze má být prostředníkem mezi tebou a tvůrci/vydavateli hry. Má ti ukázat, že ta a ta hra se opravdu dobře hraje, proč je dobrá, v čem. Nebo naopak, má ti říct, že bombastické hlášky, které vyplodil marketing nebo tvůrci (zdravím třeba Molyneuxe), jsou bulšit a hra je blbá/nudná/atd.
Welkome to heal!! - Mirdasl
Pipin
Rampage
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lo!Zza 9. 5. 2013 22:55

Pipin píše:K čemu teda ty novináři jsou?


K nicemu.

Nicim jinym si obrazek delat nemusim. Diky tomu, ze na herni fora chodi veliky vzorek lidi, tak jde daleko lepe (a znatelne objektivneji) posoudit kvality hry, nez kdybych cetl neco od jednoho autora. Daleko lepe mne o kvalite hry (respktive co od ni ocekavat - kvalitu si opet posoudim sam) informuje diskuze pod recenzi, nez recenze samotna.
"U mě je problém..." - PC

for teh lulz
Lo!Zza
Dominating
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pipin 9. 5. 2013 23:14

Názory diskutujících pod recenzí jsou pro mě značně nevěrohodné. Nevím, co je to za lidi, co maj herně za sebou, s čím to porovnávaj. Jsou to často nestrukturovaný výkřiky, názory těch lidí mají často mizivou hodnotu, ale nepoznáš to, protože je neznáš. Když někdo, koho neznáš, napíše "je to nejlepší hra, jakou jsem hrál", co si z toho vezmeš? Kolik těch her hrál, že je tahle nejlepší?

No, jestli nemaj novináři recenzovat, ale jen copypastovat marketingový výblitky, to ať to radši opravdu nedělaj, zavřou krám a je to.
Welkome to heal!! - Mirdasl
Pipin
Rampage
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lo!Zza 10. 5. 2013 07:45

Tak snad umis ty prispevky filtrovat, takze kdyz nekdo napise naco typu "Upe super pecka gamesa!!11!!1" tak to neberes v uvahu, prokrista. Jak dlouho uz se pohybujes na netu, ze tohle nevis?

Plus mas snad nejake analyticke mysleni a kdyz bude tech komentaru 80 ze 100 tak si taky o te hre udelas nejaky obraz.
"U mě je problém..." - PC

for teh lulz
Lo!Zza
Dominating
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SCobra 10. 5. 2013 08:27

Jenže to, že ti víc dají komentáře pod recenzí, je právě problém současných recenzí, o kterém mluví Pipin. Já už po pár odstavcích recenze poznám, jak dlouho a jak pečlivě autor tu hru hrál - a někdy bych si udělal lepší obrázek z hraní demoverze nebo z videí na youtube, než jaký mi je schopný podat recenzent. Na druhou stranu je fajn si občas přečíst recenzi hry, kterou recenzent fakt dohrál - a takových recenzí je bohužel dneska minimum (her vychází spousta a redaktorů je málo, tak se tomu prostě dá jedno odpoledne a napíše se recenze). Nedělám si iluze, že by tohle neplatilo napříč celým spektrem videoherních médií - pak je pochopitelně lepší si číst komentáře.
Od konce 90. let jsem kromě aktuální generace konzolí hrál skoro na všem, na co si vzpomenete, ale teď už hraju v podstatě jen na PC nebo s dětmi na N. Switch.
SCobra
Godlike
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pipin 10. 5. 2013 10:20

Lo!Zza píše:Tak snad umis ty prispevky filtrovat, takze kdyz nekdo napise naco typu "Upe super pecka gamesa!!11!!1" tak to neberes v uvahu, prokrista. Jak dlouho uz se pohybujes na netu, ze tohle nevis?

Plus mas snad nejake analyticke mysleni a kdyz bude tech komentaru 80 ze 100 tak si taky o te hre udelas nejaky obraz.


Eště že tě mám, Lozzo, ty frajere jeden, to víš, já jsem na netu asi tři dny, xixi, doteď jsem byl lamka ale odteď už nebudu! Já myslel, že když někdo napíše "kulervouci kameska voe 13/10!!!", že to je jako vono. A vono ne, aha. to mě fakt nenapadlo. Jsi mým spasitelem, světlem na konci tunelu, bez tebe bych ten dnešní den žil zase nadarmo.

Já nevím, na jaký diskuse chodíš, kdyžtak doporuč. Namátkou jsem se kouknul na nějaký diskutovanější hry na Games.cz (třeba Dishonored). Více než polovina příspěvku je trolling a reakce na něj, další více než čtvrtina jsou buď krátký výkřiky, nebo cílené dotazy k příběhu a gamaplayi - z těch už lze něco vyčíst, ale je to trochu přebírání hrachu a hrozí spoilery. Zbytek jsou už názory rozvedené do cca jednoho odstavce - to je zřejmě to, o čem mluvíš. I tak je řada z nich dost nekonkrétních - "za mě hra roku, jednoznačně, neskutečně mi to sedlo, hrál jsem za tichošlápka a dobrý" - jestli ti stačí tohle, tak recenzenty opravdu nepotřebuješ.
Dishonored na Games recenzoval Dobrovský. Nemám ho rád, často ve hrách hledá věci a souvislosti, který tam prostě nejsou, aby tu hru nějak vyzdvihl (nějaké paralely se současnotí, vrcholem je zřejmě recenze na Mass effect 1 v Levelu, kde přirovnal hlavního padoucha Sarena k Jiřímu Čunkovi). I tady jsou v recenzi nesmysly, respektive přehnaná tvrzení - "je nesmírně namáhavá na myšlení „out of the box“, Občas jsem si přišel jako při šachovém zápasu, kdy se snažím myslet několik tahů dopředu", například. Ale o Dobrovském to vím, a tak si, to co píše, koriguju. Už ho znám, vím co zveličuje, co pomíjí, jak co přibližně hodnotil v minulosti, a dovedu si udělat obrázek. O nikom z diskutujících tohle nevím.
Welkome to heal!! - Mirdasl
Pipin
Rampage
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Peter S. Kenedy 10. 5. 2013 10:39

Lo!Zzo: Ani tak nepoznáš, jestli tě ta hra bude bavit. Protože 100 lidí, 100 chutí, takže někdo ti na forum napíše jak je to skvělá hra, ty za to vyplácneš 1200 Kč a pak zjistíš, že tebe to nebaví. Podle mě je nejlepší, když vyjde na danou hru demo a obrázek si udělám sám.
WiiU, 3DS, PS3, PS4
Moderátor diskuzního fóra doupe
Peter S. Kenedy
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sasakr 10. 5. 2013 10:43

Já si mnohem radši přečtu komentáře třeba na DH než recenzi. Myslím si, že ty mě poinformují lépe.

Apropos náhodou jsem zjistil, že jeden známý píše pro hrej.cz. A sám přiznal, že se hry běžně nehrajou celý.
"Svoboda je věc, která akorát ruší." Tdjohn
Sasakr
Sleepwalker
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lo!Zza 10. 5. 2013 11:28

Pipin píše:
Lo!Zza píše:Tak snad umis ty prispevky filtrovat, takze kdyz nekdo napise naco typu "Upe super pecka gamesa!!11!!1" tak to neberes v uvahu, prokrista. Jak dlouho uz se pohybujes na netu, ze tohle nevis?

Plus mas snad nejake analyticke mysleni a kdyz bude tech komentaru 80 ze 100 tak si taky o te hre udelas nejaky obraz.


Eště že tě mám, Lozzo, ty frajere jeden, to víš, já jsem na netu asi tři dny, xixi, doteď jsem byl lamka ale odteď už nebudu! Já myslel, že když někdo napíše "kulervouci kameska voe 13/10!!!", že to je jako vono. A vono ne, aha. to mě fakt nenapadlo. Jsi mým spasitelem, světlem na konci tunelu, bez tebe bych ten dnešní den žil zase nadarmo.


To je tak trapnej prispevek, ze snad ani nebudu reagovat. Servus.

PSK - samozrejme ze nepoznas, mas pravdu. Ale kdyz uz si mam vybrat, tak beru to mensi zlo. Mne treba vsude vyvzdvyhovane Dishonored prijde jako blbost.
Lo!Zza
Dominating
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Peter S. Kenedy 10. 5. 2013 12:17

Já se dívám třeba na gamerankings, máš tam průměr třeba z 50 recenzí, takže to aspoň o něčem hovoří. Pokud se 50 recenzentů shodne na známce kolem 8-9/10, tak ta hra asi bude kvalitní, ale pořád to neznamená, že mě bude bavit no. Ikdyž většinou mě naštěstí opravdu ty hry baví. Co tě na Dishonored nebavilo?
WiiU, 3DS, PS3, PS4
Moderátor diskuzního fóra doupe
Peter S. Kenedy
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pipin 10. 5. 2013 13:09

Lo!Zza píše:Tak snad umis ty prispevky filtrovat, takze kdyz nekdo napise naco typu "Upe super pecka gamesa!!11!!1" tak to neberes v uvahu, prokrista. Jak dlouho uz se pohybujes na netu, ze tohle nevis?

Zato tenhle příspěvek, to je vrchol intelektuálního gigantismu, o tom žádná. Jistě jsi pochopil, že tyhle příspěvky "Upe super pecka gamesa!!11!!1" a podobné jsem ani původně opravdu na mysli neměl, ale neodpustil sis to, já pak taky ne.

Ale špičkování stranou, je zjevné, že když si myslíš, že herní recenzenti jsou nanic a vadí ti, že recenze jsou subjektivní (narozdíl od diskuzních fór, nad čímž zůstává trochu rozum stát), jsou naše názory natolik mimoběžné, že další diskuse opravdu asi nemá cenu.
Welkome to heal!! - Mirdasl
Pipin
Rampage
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lo!Zza 10. 5. 2013 13:25

Peter S. Kenedy píše:Já se dívám třeba na gamerankings, máš tam průměr třeba z 50 recenzí, takže to aspoň o něčem hovoří. Pokud se 50 recenzentů shodne na známce kolem 8-9/10, tak ta hra asi bude kvalitní, ale pořád to neznamená, že mě bude bavit no. Ikdyž většinou mě naštěstí opravdu ty hry baví. Co tě na Dishonored nebavilo?


Proste mne to nechytlo. Nejvetsi chybu bych videl asi v leveldesignu - libi se mi, ze mas vic cest, to jo, ale neprislo mi ze kdyz si zvolis napriklad tezsi cestu, ze by te za to hra nejak odmenila. Hral jsem asi 2 mise...
Lo!Zza
Dominating
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod .soul 10. 5. 2013 14:00

Pro mě je často rozhodující buď známka na metacritics nebo (a to hlavně) videorecenze, většinou od IGN...
Třeba právě Defiance, co mi dneska přišel, má průměr 6.0, ale právě z videorecenzí jsem zjistil, že to je hra pro mě. A všichni videorecenzenti (co jsem viděl) se schodli, že se u té hry, přes všechny chyby, výborně bavili a těžko se od ní odlepovali...
Note 10+ Linx 8 PC PS3 PS4 PS Vita
.soul
Rampage
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sasakr 10. 5. 2013 15:27

U Defiance jsem měl přístup do bety a ani jednou jsem to nezapl...
"Svoboda je věc, která akorát ruší." Tdjohn
Sasakr
Sleepwalker
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SCobra 10. 5. 2013 15:42

Hrál jsem chvíli plnou a není to nic pro mne :)
Od konce 90. let jsem kromě aktuální generace konzolí hrál skoro na všem, na co si vzpomenete, ale teď už hraju v podstatě jen na PC nebo s dětmi na N. Switch.
SCobra
Godlike
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků