WAREZ - otazky etiky

Všechno na téma hráči a hry

Moderátor: Moderátoři Doupě.cz

Odeslat příspěvekod David Sláma 13. 9. 2012 01:55

Qtfx píše:Chci se zeptat zda mi hrozí nějaké nebezpečí pokud mám nainstalovánou pirátskou verzi hry, ale mám doma krabicovou verzi?

Formálně vzato porušuješ autorské právo, z materiálního hlediska se nic moc neděje, když vlastníš i legálně pořízenou kopii. Jinými slovy porušení práva to je, ale silně pochybuji, že by někdo něco takového řešil (a i kdyby, vzhledem k mizivé společenské škodlivosti trestní postih podle mě nehrozí). Občanskoprávních tahanic bych se také neobával – majitelům práv popsaným jednáním nepůsobíš žádnou škodu. Snad jedině by se někdo mohl domáhat, abys v takovém jednání přestal – a docela bych se přišel podívat, jak by ti soudce říkal "Ty ty ty, nainstaluj si to příště z originálky." :) A konečně je potřeba také vzít v úvahu, že o tom, co si doma z čeho instaluješ, se nikdo moc nedozví; vyhledávají se ti, co díla nelegálně sdílí, prodávají apod.
David Sláma, editor časopisu Computer
Failure is not an option. | Ignorantia iuris non presumitur nec toleratur.
David Sláma
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SCobra 13. 9. 2012 08:17

Qtfx píše:No kdybych měl instalovat všechny originalky tak bych měl pc plné sraček, jako steam, windows live atd.. a navíc v dnešní době je rychlejší to stáhnout z uloz.to než najít ve skříni.

Takhle máš PC plný mnohem horších sraček z warezových kopií...

Problém je v tom, že až u tebe zazvoní softwarová policie, protože si všimla, že často stahuješ autorsky chráněný obsah (ano, opravdu některé warezácké zdroje sledují), nebudou se ptát, jestli máš ve skříni legální kopie. Komp ti prostě zabaví a budou se v něm hrabat. A pak běda ti, jestli v něm najdou něco, k čemu nemáš účtenku... Takže sice teoreticky to je tak, jak říká Dave, ale prakticky by tě tenhle přístup mohl dost mrzet.
Od konce 90. let jsem kromě aktuální generace konzolí hrál skoro na všem, na co si vzpomenete, ale teď už hraju v podstatě jen na PC nebo s dětmi na N. Switch.
SCobra
Godlike
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Qtfx 13. 9. 2012 11:09

Okej, radši toho nechám, budu dneska mazat disk, tak hold si najdu všecky krabice a vše si nainstaluju....
Díky za info.
Qtfx
First Blood

Odeslat příspěvekod SPY 13. 9. 2012 12:52

Az u tebe zazvoni softwarova policie, protoze si vsimla, ze casto stahujes autorsky chraneny obsah :D :D okej ted tu o karkulce prosim :)
SPY
Killing Spree

Odeslat příspěvekod SCobra 13. 9. 2012 12:59

Už jsem tu několikrát psal, že mi sem chodí jednou dvakrát měsíčně požadavky na vyčíslení škody pro žaloby na lidi, kteří si mysleli, že se jim nic stát nemůže. A nejsou to vždycky jen lidi, kteří stáhnou všechno, na co přijdou. Takže pohádky to opravdu nejsou.
Od konce 90. let jsem kromě aktuální generace konzolí hrál skoro na všem, na co si vzpomenete, ale teď už hraju v podstatě jen na PC nebo s dětmi na N. Switch.
SCobra
Godlike
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod David Sláma 13. 9. 2012 14:23

SCobra: Díky za doplnění od někoho z praxe – já jsem přeci jen pořád jen teoretik. :)
David Sláma, editor časopisu Computer
Failure is not an option. | Ignorantia iuris non presumitur nec toleratur.
David Sláma
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SCobra 13. 9. 2012 14:40

Kromě toho zakoupením legální kopie hry má člověk právo přechovávat pouze dvě kopie - z toho jedna je vylisovaná na DVD a jedna je instalace na disku. Warez instalátor nebo image by se obhajoval hodně špatně :) Nicméně to by nebyl až takový problém, kdyby si image dělal sám z vlastních disků - nebezpečný je to stahování, kde můžou člověka vysledovat...
Od konce 90. let jsem kromě aktuální generace konzolí hrál skoro na všem, na co si vzpomenete, ale teď už hraju v podstatě jen na PC nebo s dětmi na N. Switch.
SCobra
Godlike
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Darwel 13. 9. 2012 15:30

SCobra píše:
Qtfx píše:No kdybych měl instalovat všechny originalky tak bych měl pc plné sraček, jako steam, windows live atd.. a navíc v dnešní době je rychlejší to stáhnout z uloz.to než najít ve skříni.

Takhle máš PC plný mnohem horších sraček z warezových kopií...

Ale prosimtě... :lol:
Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,
Ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.

FiiO X1 + Sennheiser HD 25-1 II
Darwel
Dominating
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Alianna Hitomi 13. 9. 2012 16:07

dotaz na scobru : dejme tomu ze si stahnu anime ktere vysilaji pouze v japonsku , existuji pouze fansuby s eng titulkama u nas anime neni vysilano a koupit se da pouze s orig. jp zvukem treba z jp amazonu jakou delam skodu podivam li se na toto anime ?
Nemá tu někdo mentolku?
Dostaly se mi do pusy nějaké vnitřnosti, když jsem si probíjela cestu sem.
----------------------------------------------------------------------------
It's true. It's on the Wikipedia.
Alianna Hitomi
Killing Spree
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod David Sláma 13. 9. 2012 17:22

SCobra píše:Kromě toho zakoupením legální kopie hry má člověk právo přechovávat pouze dvě kopie - z toho jedna je vylisovaná na DVD a jedna je instalace na disku. Warez instalátor nebo image by se obhajoval hodně špatně :) Nicméně to by nebyl až takový problém, kdyby si image dělal sám z vlastních disků - nebezpečný je to stahování, kde můžou člověka vysledovat...

Souhlasím, jen bych se nebál toho obhajování warezu u softwaru, který jinak legálně vlastním. Trestněprávně by mi postih neměl hrozit kvůli mizivé společenské škodlivosti – asi se tu nechci pouštět do podrobnějších právních rozborů, takže se spokojme s konstatováním, že naplnění skutkové podstaty trestného činu je jednou, nikoli jedinou podmínkou pro možnost uplatnění tretněprávního postihu, je nutno zohlednit i právě společenskou škodlivost daného jednání.

V občanskoprávním sporu o náhradu škody je na žalobci, aby prokázal, že mu mým jednáním vznikla škoda. Mám za to, že jestliže vlastním legální kopii softwaru a tentýž software stáhnu z warezu, zásadně žádnou škodu nikomu nepůsobím.
David Sláma, editor časopisu Computer
Failure is not an option. | Ignorantia iuris non presumitur nec toleratur.
David Sláma
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sasakr 13. 9. 2012 18:52

SCobra píše:Už jsem tu několikrát psal, že mi sem chodí jednou dvakrát měsíčně požadavky na vyčíslení škody pro žaloby na lidi, kteří si mysleli, že se jim nic stát nemůže. A nejsou to vždycky jen lidi, kteří stáhnou všechno, na co přijdou. Takže pohádky to opravdu nejsou.

Říkal jsi, že kontrolujou P2P, ale přeci snad ani nejde kontrolovat každej soubor z uloz.to, co si kdo stáhl, ne? A pokud ano, tak u vytipovaných jedinců, co přenesou 100 GB denně...

-- 13. 9. 2012 20:10 --

Apropos anketa vpravo http://pctuning.tyden.cz/ :shock:
"Svoboda je věc, která akorát ruší." Tdjohn
Sasakr
Sleepwalker
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod N.Marko 14. 9. 2012 04:35

David Sláma: Já osobně to vidím podobně jako ty, ale nesmíš zapomínat na nezměrnou lidskou blbost kombinovanou s poťouchlou škodolibostí a těžkopádností byrokratického/právního šimla - ve zkratce - ono je jedno jestli ukradneš půl miliardy, nebo kancelářskou sponku, pro blbce jsi prostě zloděj a musíš sedět nehledě na společenskou škodlivost (krom toho když právníci vydavatelských firem dokáží vykalkulovat na základě stažených třinácti písniček škodu třicet milionů dolarů, tak bych se opravdu nedivil už ničemu). Tím spíš, že když šikovně šlohneš onu půlmiliardu, tak máš větší šanci se vykroutit.
Ta neurotická snaha být normální nás přivádí k šílenství. -Solomon Short
To že jsi paranoidní neznamená, že nemáš pravdu.
Jsem pro aby se udržovaly nebezpečné zbraně mimo dosah bláznů. Můžeme začít třeba s psacími stroji. -Solomom Short
N.Marko
Godlike
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SCobra 14. 9. 2012 08:44

Alianna Hitomi píše:dotaz na scobru : dejme tomu ze si stahnu anime ktere vysilaji pouze v japonsku , existuji pouze fansuby s eng titulkama u nas anime neni vysilano a koupit se da pouze s orig. jp zvukem treba z jp amazonu jakou delam skodu podivam li se na toto anime ?

Stahovat filmy je u nás legální ;-) Tady se bavíme o hrách ;-)

Sasakr píše:Říkal jsi, že kontrolujou P2P, ale přeci snad ani nejde kontrolovat každej soubor z uloz.to, co si kdo stáhl, ne? A pokud ano, tak u vytipovaných jedinců, co přenesou 100 GB denně...

No to právě až tak úplně neplatí - měl jsem tu i lidi, co stáhli v rozhodný době jednu jedinou hru. Nicméně máš pravdu v tom, že nemůžou sledovat každý soubor na Uložto nebo kdekoliv. Pravděpodobně provádí sledování namátkou... Pochopitelně lidi, co stáhnou 100 GB denně jsou v podstatně větším nebezpečí, že na ně někdo přijde :)

V anketě neumím odpovědět... Není tam možnost "Multimediální obsah si výhradně kupuju."

David: Jistě :) Ale musíš si hodně dobře ohlídat, abys ani chviličku daný software nesdílel. Plus pochopitelně už riziko zahájení trestního řízení je dost nepříjemný, i když bys nakonec žádný trest nedostal - před policajty (BSA, OSA) nic takového neobhájíš, těm to bude jedno. A mě přijde tabulka, kde je vypsaný všechen software, ke kterému nebylo prokázáno vlastnictví licence (nikdo mi pochopitelně neřekne, že originální DVD leželo ve skříni), já vezmu aktuální cenu hry v rozhodném období a napíšu jí do tabulky. Tím potvrdím, že došlo ke škodě a chudák už se veze...
Od konce 90. let jsem kromě aktuální generace konzolí hrál skoro na všem, na co si vzpomenete, ale teď už hraju v podstatě jen na PC nebo s dětmi na N. Switch.
SCobra
Godlike
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod David Sláma 14. 9. 2012 09:30

N.Marko: Tu škodu vyčíslili za sdílení, nikoli za stažení. Jinak u nás to vyčíslování funguje o něco rozumněji než třeba v USA. U filmů a seriálů Česká protipirátská unie počítá za stažení filmu řádově nízké desetikoruny (a zohledňuje se i stáří snímku), což má zřejmě odrážet skutečnost, že ne každý, kdo si dílo stáhl, by si ho jinak koupil. Spíš je problém, že u sdílečů je pak těch stažení tolik, že je výsledná škoda klidně třeba 15 milionů korun.

SCobra: Čím víc se tou problematikou zabývám, tím víc jsem přesvědčený o tom, že mnoho případů stažení filmu nebo hudby ve skutečnosti legální není. Výjimky jsou formulovány velmi nepřesně, celý ten systém je postavený špatně, navíc v době, kdy o internetu a masivním šířením multimediálního obsahu nikdo netušil, a korunu tomu nasazuje výjimečně hloupý systém náhradních odměn. Kdyby někdo chtěl vědět víc, hodím sem odkaz na svoji diplomku, tam se tím zabývám zevrubněji.

Jinak u toho stahování softwaru, ke kterému mám originálku, samozřejmě platí, že žádné torrenty, žádné sdílení apod. Pořád je nutno mít na paměti, že už stažení softwaru přeci jenom je porušením autorského práva.
David Sláma, editor časopisu Computer
Failure is not an option. | Ignorantia iuris non presumitur nec toleratur.
David Sláma
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SCobra 14. 9. 2012 09:40

Tak určitě jsou u filmů i hudby nějaké výjimky (musí být v prodeji nebo něco takového), ale obecně snad stahování legální je? Nebo ne?
Od konce 90. let jsem kromě aktuální generace konzolí hrál skoro na všem, na co si vzpomenete, ale teď už hraju v podstatě jen na PC nebo s dětmi na N. Switch.
SCobra
Godlike
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků