Jak spustit starší hry?

Potřebujete s něčím poradit? Neváhejte a zeptejte se

Moderátor: Moderátoři Doupě.cz

Odeslat příspěvekod xgandalf 15. 5. 2005 10:56

Taaak, na dobře míněnou radu Petra Koláře spouštím tohleto téma, tak snad se to setká se zájmem. Jakožto milovník starších pařeb, hlavně RPG a adventur se s problémem DOS her pod Windows setkávám dnes a denně, takže se tu rád podělím se svými zkušenostmi, pokud budete mít zájem.
xgandalf
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tOplOaDer 15. 5. 2005 12:22

:).. nevis jak spustit Trasport Tycoon ve Win 2000?
tOplOaDer
Killing Spree
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xgandalf 15. 5. 2005 19:21

2tOplOaDer : Mě to bez problémů chodí pod DOSBoxem, ale faktem je, že mám TTDeluxe - doporučuju, dneska není problém si ho zdarma stáhnout z netu.
xgandalf
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xgandalf 15. 5. 2005 19:43

Tak, začněme od Adama - problém většiny DOSových her je jednak nekompatibilita s Windows, ale také dnes už neporovnatelně vyšší rychlost počítače, na kterou staré hry nejsou přizpůsobené. Existuje několik různých prográmků a utilitek, které tyto problémy řeší, ale zřejmě bezkonkurenčně nejlepší a nejpodporovanější je DOSBox (k dnešku, tj. 15.5.2005, ve verzi 0.63). Jde ve své nejjednodušší podstatě o emulátor DOSového prostředí pro Windows.
Program pracuje na principu virtuálních jednotek, čili jestliže pracujete v DOSBOXu, tak zapomeňte na vaše rozdělení disku tak, jak ho máte pod Windows. Jako virtuální jednotku lze připojit adresář, nebo nějakou z jednotek (CD-ROM, disketovku, Zip apod), přičemž lze pro DOSBOX specifikovat typ jednotky.
Další ohromnou výhodou DOSBOXu je emulace starých zvukových karet (SB, Adlib apod.). To, co je velkým problémem starých her, je podpora právě těchto zvukových karet, které ovšem dnes už nikdo nevlastní. V současné době je velké množství integrovaných zvukových karet + SB Live + SB Audigy, které nemají dosové ovladače. DOSBOX využívá k emulaci windosovských driverů, takže odpadají problémy s aplikací zvukových karet (většinou, nutno říct).
Současný výkon procesorů a grafických karet, je natolik vysoký, že si s ním některé starší aplikace nedovedou poradit, protože byly programovány pro procesory starší generace (286,386,486, Pentium). Proto DOSBOX softwarově všechny procesy spojené se spouštěním těchto aplikací zpomaluje, přičemž je samozřejmě možnost si nastavit rychlost emulace, stejně jako grafickou náročnost vykreslování.
Ale ne všechno je natolik ideální. Pro mladší majitele počítačů, neznalé DOSu a jeho příkazů, bude poněkud problém v ovládání, které je provedeno formou klasických DOSovských příkazů. To samé platí o konfigurování a nastavování programu, které je prováděno editací konfiguračního souboru, což může být pro člověka rozmazleného systémem Windows poněkud tvrdý oříšek. Nicméně paleta různých nastavení je velice široká a rozhodně se vyplatí aspoň trochu do zmíněné procedury proniknout, abyste si mohli přizpůsobit nastavení tak, jak vám vyhovuje.

Závěrem takového úvodu dva základní startovní body:
http://dosbox.sourceforge.net
zde si můžete stáhnout nejnovější verzi DOSBoxu
http://vogons.zetafleet.com/
bezkonkurenčně nejlepší forum, kde o DOSBoxu a starých hrách najdete skoro všechno

A ještě jedna prosbička, nebo spíš dotaz - stálo by za to, abych tady popsal nějaký základy konfigurování a používání DOSBoxu, nebo jsem ojedinělej případ a nikoho jinýho to nezajímá. Hoďte mi sem své názory.
xgandalf
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Kolář 15. 5. 2005 22:05

Naprosto super, jsem rád, že jste se toho tak iniciativně ujal. Případně mohu přispět svoji troškou do mlýna, ale předpokládám, že mé znalosti v této oblasti Vašich nedosahují.
DosBox je jedna z mála možností jak staré hry rozchodit, takže toto fórum by mohlo pomoci těm, co hledají trochu nostalgie a klidu.
Petr Kolář - Doupě.cz

it´s better to be hated for what you are, than you be loved for what you´re not...
I live. Again.
Petr Kolář
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jezek 16. 5. 2005 05:58

Před nějakým časem,jsem se chtěl z nostalgie vrátit k System shocku,ale nejde mi spustit zvuk a rozlišení pouze 320x200.Vyřešil by DosBox tenhle problém?
Čeština je freeware, nikoliv open-source. To znamená, klidně ji používej zdarma, ale neupravuj ji!
PC, PS4, PS3, PS Vita, New 3DS XL
jezek
Taťka moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petr Kolář 16. 5. 2005 14:11

Je to docela možné, protže zvládá emulovat i zvukové karty.
Petr Kolář - Doupě.cz

it´s better to be hated for what you are, than you be loved for what you´re not...
I live. Again.
Petr Kolář
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jezek 16. 5. 2005 14:17

Díky za odpověď.Mám ještě jeden dotaz.Protože vyjde pokračování Serious Sama,chtěl jsem si zahrát SS:Second Encounter,ale po spuštění mi to vyhodí okno,že program provedl neplatnou operaci a bude ukončen.S w98 mi to nedělalo,s dvoulitry taky ne,ale koupil jsem novou grafiku,změnil systém na xp a je po paření.Jde s tím něco udělat?
Naposledy upravil jezek dne 18. 5. 2007 08:05, celkově upraveno 1
Čeština je freeware, nikoliv open-source. To znamená, klidně ji používej zdarma, ale neupravuj ji!
PC, PS4, PS3, PS Vita, New 3DS XL
jezek
Taťka moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pa3k 16. 5. 2005 16:06

mam hru RAINBOW SIX : ROGUE SPEAR a neda sa spustit na win xp .Je na to nejaky program co to spusti ?
Pa3k
First Blood

Odeslat příspěvekod xgandalf 16. 5. 2005 19:41

2jezek: Nooo, úplně bez problémů to není, takže ti tu hodím odkaz na návod - jestli se chceš věnovat hraní starších her, tak velmi rychle zjistíš, že musíš experimentovat a hledat na netu návody :D

http://vogons.zetafleet.com/viewtopic.p ... stem+shock

To by mělo spustit CD verzi SS1 v 640*480 se zvukama.

A k SS:Second Encounter - zkus tuhle adresu:

http://forums.seriouszone.com/showthread.php?t=35066

2Pa3k: Mno, měl by si mít nainstalovanej nejposlednější patch a změnit v kompatibility modu na Win 95, resp. Win 98.

RogueSpear.exe -> Vlastnosti -> Kompatibilita -> Spustit v režimu kompatibility -> Win95, resp. Win98
xgandalf
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xgandalf 16. 5. 2005 20:49

Tak pokračujem s DOSBoxem. Nejdřív základní příkazy MS-DOS pro ty, kteří se zaučovali už na Windows.

md – make directory – vytvoří na daném místě adresář
cd – change directory – tímto příkazem takříkajíc vlezete do daného adresáře
cd.. – skočí v adresářovém stromu o jednu úroveň výše
cd \ - skočí v adresářovém stromu do kořenového adresáře
dir – vypíše na obrazovku obsah adresáře, ve kterém právě jste (soubory, adresáře apod.)
dir /p - vypíše na obrazovku obsah adresáře, ve kterém právě jste (soubory, adresáře apod.) – v případě, že se to nevejde na obrazovku, výpis se zastaví a pokračuje po stránkách

Tohle jsou nejpoužívanější příkazy, bez nichž budete mít velké problémy.

Teď k samotnému programu. Po bezproblémové instalaci, kterou jistě sami zvládnete, spusťte Start -> Programy -> DOSBox. Podívejme se nejdřív na strukturu zástupců:
DOSBox – spustí samotný program
DOSBox.conf – otevře v Notepadu konfigurační soubor, který používá DOSBox
Readme – otevře soubor Readme, kde najdete důležité informace o DOSBoxu
Uninstall – DOSBox bude odinstalován
xgandalf
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xgandalf 16. 5. 2005 21:07

Teď se vrhneme na samotný program. Jednotlivé příkazy, které budu používat, jsou podrobně popsány v souboru Readme.
1. Předtím, než začnete s nastavováním, tak si vytvořte na disku adresář, ve kterém budete mít instalované staré hry. (např. C:\Oldgames ).

2. Spustťe DOSBox.

3. Nyní musíte nastavit jednotky. DOSBox používá vlastní nastavení diskových jednotek, takže je možnost specifikovat vámi vytvořený adresář jako disk C:. Chceme tedy nastavit virtuální jednotku C: jako adresář C:\Oldgames. Takže napište :

mount c c:\Oldgames

Další krok spočívá v nastavení CD-ROM jako D:. Řekněme, že mám CD-ROM jednotku E: čili napíšu :

mount d e:\ -t cdrom

zde se nabízí různé množství variant, které určují různé typy přenosů a typů CD-ROM, u některých her (Little Big Adventure např.) je třeba určit jméno disku – nicméně tímhle se zatím nebudem zabývat.

Tímto způsobem si můžete nastavit libovolnou jednotku, včetně disketovky.

mount a a:\ -t floppy

Disketovku A: si nastavíme jako virtuální jednotku A:

Tak teď zkusíme něco nainstalovat, například hru Ravenloft.

4. Vložte CD do mechaniky a zavřete ji. Ve Windows se podívejte na obsah CD (v případě, že to nejde, zavřete DOSBox, mělo by začít fungovat). Instalace se spouští souborem install.exe, takže v DOSBoxu napište :
D:
install


Klikněte na Install Full , měla by proběhnout instalace.. Poté se spustí setup zvuku,
vřele doporučuju nastavit klasický Soundblaster – Adress 220, IRQ 7,Dma 1 – tyhle nastavení většinou hra provede sama. Po pár kliknutích a potvrzeních jste zpátky v příkazovém řádku, tentokrát už rovnou v adresáři C:\RLOFT
Tak, napište teďka rloft. Hra se spustí..

5. Teď trochu k nastavení. Pokud máte hru v okně, tak nahoře je něco jako:
Cpu Cycles : 2500 Frameskip : 0
Jedná se o rychlost emulace a grafiky. Nastavování :

CTRL + F7 = sníží frameskip (rychlejší vykreslování)
CTRL + F8 = zvýší frameskip (pomalejší vykreslování)
CTRL + F11 = zpomalí hru
CTRL + F12 = zrychlí hru
U každé hry to může být jiné, musíte si s tím pohrát. – doporučuji nastavit hodnotu 7000-9000, sám mám 8000.
Alt+Enter – celoobrazovkové zobrazení
xgandalf
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jezek 17. 5. 2005 05:22

Děkuji mnohokrát za pomoc :D
Čeština je freeware, nikoliv open-source. To znamená, klidně ji používej zdarma, ale neupravuj ji!
PC, PS4, PS3, PS Vita, New 3DS XL
jezek
Taťka moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sanger(smazano) 17. 5. 2005 19:04

No, taky přece existuje DFend - grafické rozhraní pro konfiguraci DosBoxu a vytvoření profilů pro jednotlivé aplikace. Takže kdo nemá rád příkazový řádek, nemusí klofat. Celkem cokoli se dá vyklikat a podle mojí zkušenosti to žádnou chybu nemá.
Sanger(smazano)
First Blood

Odeslat příspěvekod xgandalf 17. 5. 2005 21:01

D-Fend není špatná věc, taky ho používám, ale faktem je, že s některejma hrama (Toonstruck, např.) mi potom DOSBox blbnul (nevím proč, když jsem to zkoušel pod klasickým DOSBoxem, tak to šlo). Ale časem bych se k tomu dostal, akorát bych řekl, že mi přijde lepší, když nejdřív vysvětlím na klasickém DOSBoxu, jak funguje mountování a podobné záležitosti. (o tom, že by uživatelé PC měli znát základní příkazy DOSu, ani nemluvím :D )
xgandalf
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků