Proc si lidi kupuji hry?

Všechno na téma hráči a hry

Moderátor: Moderátoři Doupě.cz

Kolik rocne utratite za hry?
<100 Kc 4 %  12%  [ 4 ]
<500 Kc 2 %  6%  [ 2 ]
<1000 Kc 2 %  6%  [ 2 ]
< 2000 Kc 2 %  6%  [ 2 ]
>2000 Kc 23 %  69%  [ 23 ]
Celkem hlasů : 33

Odeslat příspěvekod Logan007 5. 7. 2014 17:37

Na to jsme nepřišli my, ale zákon. Doporučuji doplnit vzdělání. ;)
RETRO!
Logan007
Unstoppable
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod beat 5. 7. 2014 19:39

Slash_luke píše:Když člověk chce, tak si obhájí jakékoliv své jednání (před sebou samým) a je mu jedno, co si ostatní myslí.
A přitom stačilo napsat jen tuto větu :tleskani

Jsem rád, že se i v dnešní době najdou lidé, kteří se dokáží zamyslet a argumentovat. U jsem se lekl, že tací vymřeli :-)
Nic není dokonalé.
beat
Dominating

Odeslat příspěvekod Chumbaba 7. 7. 2014 08:00

Na dotaz autora threadu:

Já jsem si začal kupovat hry někdy v roce 1993, protože můj táta používal počítač na práci a bál se, že mu s hrami od kamarádů do PC nahraju viry. Takže než podstupovat to martyrium a snažit se ho uprosit, jsem začal na hry šetřit a kupoval jsem je (tehdy většinou hry stály 1500 Kč, zlevněné třeba 800 Kč a luxusnější kousky třeba 2300 Kč). Takže to byl primární důvod u mě v počátcích.

Za pár let se ze mě stal sběratel. Stejně, jako se mi líbí, koupit si film na VHS/DVD/Blu ray, tak mě baví, jít do obchodu pro hru, koupit si jí, nést si jí domů, rozbalit jí, studovat manuál (bývávalo, dneska aby člověk manuál u hry pohledal) a vystavit si ji na poličce. Proto mám rád sběratelské edice, různé bonusy atd., a to dodnes.

A konečně důvodem pro originál doslova z poslední doby je pro mě kupodivu Steam. Jde mi hlavně o to, že mi měří odehraný čas (japonské hry to dělají odedávna, západní často ne). Slevy a šmírování kamarádů je taky fajn - i když hra na Steamu nemá sběratelskou hodnotu, takže na Steam buďto instaluju krabicovky, nebo tam kupuji jen menší, méně důležité hry.

PS: Pokusím se trochu objasnit ta protiprávní jednání, škodu atd. Když někdo něco ukradne, tak si přivlastní cizí věc - tj. okradený ji přestane mít a vznikne mu škoda. Zloděj má neoprávněný prospěch. Tam většina lidí chápe, že je to něco špatného. Pokud někdo zkopíruje hru, tak "okradený" nepřijde o kopii hry, ale přijde o peníze za hru, kterou by jinak prodal. Tomu se říká "ušlý zisk". A pokud pirát tvrdí, že on by si hru nekoupil, takže nikoho nepoškozuje, tak z hlediska práva má pirát prospěch (hru), k níž nemá potřebný právní titul (např. licenční smlouvu) a tomu se říká "bezdůvodné obohacení" a tenhle koncept lidi často nechápou. Představte si černého pasažéra - nic neukradl, nepoškodil autobus, ten autobus dokonce ani nespálil víc nafty, stejně by tam jel - ale protiprávnost spočívá v bezdůvodném obohacení člověka, který zadarmo získal prospěch, za který se musí platit. Doufám, že už je to jasnější.
Chumbaba
Killing Spree

Odeslat příspěvekod mickeymouse77 7. 7. 2014 09:43

Dříve jsem nekupoval nic. Jednoduše proto, že jsem na to neměl při studiu peníze.

Dneska už je peněz více, ale stále stahuju...proč ? protože nějak zmizely demoverze. nehodlám kupovat zajíce v pytli a chci si vyzkoušet, jestli je hra skutečně dobrá, nebo jen vychválená PR oddělením. stáhnu hru - vyzkouším řekněme 1-2 hodiny. pokud obstojí, tak koupím originál. pokud neobstojí, tak mažu staženou. dobrým příkladem je poslední Watch Dogs, které mě hodně zklamalo a díky stažení jsem ušetřil. špatnou hru nebudu hrát ani zadara, dobrou rád za peníze :-)

Nejde o žádné morální přesvědčení, nebo podporu vývojářů - jednoduše vím, že u originálu bude fungovat multiplayer, updaty, friendlisty ...
Druhá věc je Steam...pokud můžu koupit AAA hru včetně všech DLC za cenu bagety ke svačině, tak není o čem přemýšlet ^^
mickeymouse77
First Blood

Odeslat příspěvekod N.Marko 7. 7. 2014 17:32

Chumbaba: :) jen jsem se tak pozastavil nad termínem "bezdůvodné obohacení"... jak sakra bezdůvodné!? Můj důvod je, že se chci obohatit ne? :D
Ta neurotická snaha být normální nás přivádí k šílenství. -Solomon Short
To že jsi paranoidní neznamená, že nemáš pravdu.
Jsem pro aby se udržovaly nebezpečné zbraně mimo dosah bláznů. Můžeme začít třeba s psacími stroji. -Solomom Short
N.Marko
Godlike
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dj.mirRa 7. 7. 2014 18:19

Chumbaba to napsal naprosto presne. Jakakoliv polemika s jeho prispevkem je pouze alibisticke tlachani. Jeho vysvetleni dokonale vystihuje problem jak z pohledu legislativy, tak z hlediska moralniho. V tomto pripade (SW), se totiz moralni hledisko i legislativa pomerne presne kryji, narozdil treba od hudby, kde je stahovani pro vlastni potrebu z nepochopitelnych duvodu legalni.
dj.mirRa
First Blood

Odeslat příspěvekod Logan007 7. 7. 2014 18:28

Chumbaba to vysvětlil, ale ono je to tu všude možně vysvětleno asi 30x. Jen někteří lidé to stále nechtějí pochopit.

U hudby pirátství v době Spotify či Google Music moc nechápu. Pokud by se tu zavedl Netflix, což sice hned tak nebude, tak myslím, že i ta míra pirátství u filmů klesne.

A k tomu "stáhnu a vyzkouším". Bohužel, demoverze dneska citelně chybí, ale ty stejně bývají většinou dost zavádějící a s pokrytím, které mají současné tituly v médiích atp. nemám problém se dle takového řídit a kupovat. Watch Dogs jsou takové dosti záludné - ona to vyloženě špatná hra není, ale dost lidí od toho čekalo revoluci no ...
RETRO!
Logan007
Unstoppable
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tdjohn 7. 7. 2014 19:18

Chumbaba píše:Představte si černého pasažéra - nic neukradl, nepoškodil autobus, ten autobus dokonce ani nespálil víc nafty, stejně by tam jel - ale protiprávnost spočívá v bezdůvodném obohacení člověka, který zadarmo získal prospěch, za který se musí platit. Doufám, že už je to jasnější.

Aneb zase hloupý příklad pro hloupé lidi, což se tady asi hodí. Černý pasažér fyzicky omezuje ostatní, protože je tam s nima. Zároveň něco stojí, protože autobus je těžší.

U hry si pořídíš kopii na vlastní náklady, takže nikoho neobtěžuješ. Prospěch z toho žádný mít nemusíš, ale to může být všem jedno, protože jsi nic neovlivnil. A ušlý zisk je samozřejmě nesmysl a není ho jak spočítat. Ještě děláš hře reklamu, pokud o ní mluvíš, takže vlastně výhoda.
"This game is a masterpiece! We have never seen such a harmonic virtual world before. The story is as good as a movie and the graphics offer tons of incredible moments. GTA IV is more than a game." - Cynamite
tdjohn
Rampage
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Logan007 7. 7. 2014 19:38

tdjohn - nejdřív si nastuduj, jak to v zákoně je, pak si každé ráno dej pár facek před zrcadlem a nakonec to snad na smrtelné posteli pochopíš ... howgh
RETRO!
Logan007
Unstoppable
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tdjohn 7. 7. 2014 19:47

Zákony se mění, ale podstata zůstává. Dneska tě taky nikdo nezavře, když budeš nadávat na vládu, ne? Nebo to je také správné?
"This game is a masterpiece! We have never seen such a harmonic virtual world before. The story is as good as a movie and the graphics offer tons of incredible moments. GTA IV is more than a game." - Cynamite
tdjohn
Rampage
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dj.mirRa 8. 7. 2014 06:53

tdjohn: vy jste zcela zjevne jeden z tech frajeru, co si pletou soukromou a verejnou sferu. To, ze muzete nadavat na vladu, nema NIC spolecneho s utoky na soukromou osobu/spolecnost, ktera nema status verejne exponovaneho subjektu a tudiz poziva vyssi ochrany. Vase radoby argumenty sice vypadaji strasne logicky, nicmene bezduvodne obohaceni se nepocita podle toho, zda autobus spalil vice nafty, ale podle toho, ze jsi ty dosahl nejakeho zisku na naklady nekoho jineho, a je uplne jedno, jestli ty naklady byly fixni, pohyblive, financni anebo treba "jen" casove.
Navic nadavat na vladu, protoze mate jine nazory, je legitimni take treba proto, ze vlada je nas vsech a ma nam de facto slouzit. Utocit na zisky soukrome spolecnosti nemate zadne pravo. Nuzete o tom zanadavat s chlapama u piva (tam se svymi argumenty patrite), ale obhajovat SW piratstvi tim, ze se prece nic neztratilo, je hloupost.
dj.mirRa
First Blood

Odeslat příspěvekod Chumbaba 8. 7. 2014 07:16

TDJOHN: Jádro bezdůvodného obohacení je právě v tom prospěchu, který máš vždycky, když zkopíruješ hru. Ten prospěch spočívá v tom, že máš a hraješ hru. Prospěch nemusí být vždycky peníze, v tomhle případě jsi prostě "ušetřil", protože máš zadarmo něco, za co bys jinak musel platit. Proto máš prospěch a z právního hlediska bez potřebného titulu.

Na pirátsky zkopírovanou hru by se podle mě dalo dívat jako na ušlý zisk, nebo jako na bezdůvodné obohacení. Jeho výše by se zřejmě určila podle obvyklé ceny - tj. za kolik se určitá hra v daném místě a čase obvykle prodávala. Pirát dobře ví, kolik ušetřil.
Chumbaba
Killing Spree

Odeslat příspěvekod flash789 8. 7. 2014 13:57

cerny pasazer nikoho neomezuje, naopak je výhodou pro další cerne pasažéry protože revizor u nej stravi plno casu a mají cas zdrhnout :)
A ze je autobus tezsi?..to by jsi rovnou mohl vybirat priplatek když je někdo dosyta najedeny :)
A pokud budes nadavat na vladu skutecne dukladne, tak te přinejmenším zatknou a urcita sance ze te i zavrou tu urcite taky je, když to pozenes do extremu, to nadavani.
taky mi prijde vtipny když to Chumbaba vysvetlil jak spousta lidi ma najednou jasno a všichni to vedeli, zvlastni ze to nikdo nenapsal před nim :)
No nic..Doupe je proste fajn...hehe
Podle mě, když nějakej japonec, co programoval FF13 vidí třeba Dragon Age, tak musí umřít smíchy.
flash789
Killing Spree
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mentol999 8. 7. 2014 15:01

hry si kupujem preto lebo chcem. Zarábam si a tak nieje problém dať pár šupov za niečo čo chcem. Na Steame v zľavách sú za 2-3 pivá v krčme. Deti beriem, že sťahujú hry a aj ja som keď som bol zasran zháňal hry kade tade ale dnes pri tých cenách? ( novinky nerátam a nemám na ne ani PC ). A podpora vývojárom je len ako čerešnička na torte. Pozri na CRYTEK ako krachuje. Všetci hrali crysis či už 1,2,3 ale predali z každej len okolo 1 milón kusov. Asi tak.
mentol999
Killing Spree

Odeslat příspěvekod Alianna Hitomi 11. 7. 2014 20:04

momentalne mam pocit ze se mi nevyplatilo koupit hru , chtela jsem si zahrat torchlight 2 a tak hledam posledni update a nikde neni ke stazeni nebo jsem slepa , a na dotaz zda muzu dostat steam key tak mam smulu grrrrr


EDIT : ok tak stacilo spustit runic launcher a hra se opatchovala ale kdo to ma vedet jak ma hru nainstalovanou buhvi jak dlouho a na plose uz zastupce neni ehmm
Nemá tu někdo mentolku?
Dostaly se mi do pusy nějaké vnitřnosti, když jsem si probíjela cestu sem.
----------------------------------------------------------------------------
It's true. It's on the Wikipedia.
Alianna Hitomi
Killing Spree
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků