Upgrade PC - i5 750, Radeon HD5850

Grafické karty, procesory, základní desky... Prostě počítače zevnitř

Moderátor: Moderátoři Doupě.cz

Odeslat příspěvekod Potvora 23. 6. 2014 23:32

Ahoj,

mam asi tri nebo ctyri roky starou sestavu, i5 750 (na LGA 1156) a ATI Radeon HD5850. Na drtivou vetsinu her zcela postacujici a az do letoska jsem nemel zadne velke problemy v pripade potreby lehce stahnout detaily, aby hra vypadala a presto se hybala.

Jenze hra Watchdogs mi ukazala, ze ty limity tu jsou. A tak hledam nejaky lehky upgrade v mezich zakona, abych tak parafrazoval. Jelikoz mam procesor na patici 1156, pro kterou vyslo minimum procesoru, obavam se, ze jedinou moznosti, jak zlepsit vykon procesoru, je pretaktovani, protoze jiny procesor uz dnes na trhu stejne asi nenajdu. Rad se budu mylit, prosim odborniky o nazor.

Zaroven si ale rikam, ze vykon procesoru neni ve hrach az tak dramaticky jako vykon grafiky. Tak nejak presvedcenim jsem odjakziva verny ATI (resp. nyni AMD), proto se domnivam, ze chytnout druhy dech muze muj pocitac s lepsi grafickou kartou. Rozhlizel jsem se napr. na alze a prijde mi, ze v ramci predpokladaneho rozpoctu by mym predstavam odpovidal zhruba Radeon R270 (cca 4000 +/- nejaka ta stovka).

Co rikate, ma takovy upgrade smysl? Je jasne, ze PCIe 3.0 na sve stavajici desce neuziju, ale i tak predpokladam, ze oproti Radeonu 5850, ktery mam v PC nyni, bude narust dramaticky?

Mate-li nekdo jakykoliv nazor na toto tema, prosim o vyjadreni. Nejde o nic dramatickeho, vetsinou hraju starsi tituly z vyprodeju na steamu a podobne, ale zrovna na ty watchdogs jsem se tesil a pri stazenych detailech to hraju pri plne plynulosti na 1600×900 (nebo kolik)...

Pokud mate tip na jinou grafiku ci procesor, sem s nimi, s hardwarem si dvakrat zrovna netykam :-).

Diky za tipy!
Potvora
First Blood

Odeslat příspěvekod tdjohn 24. 6. 2014 00:02

Nevím, jak to bude pasovat, ale minimálně bych vzal R9 280. S tím si určitě zahraješ a nestojí moc peněz.
"This game is a masterpiece! We have never seen such a harmonic virtual world before. The story is as good as a movie and the graphics offer tons of incredible moments. GTA IV is more than a game." - Cynamite
tdjohn
Rampage
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mrak 24. 6. 2014 04:48

Jak píše John.. Došetři litr, kup MSI R9 280 Gaming 3G, nárůst poznáš, cpu potaktuješ. Pokud máš kvalitní základ a dobré chlazení. :-) Ale stejně málo infa o zbytku sestavy..
Život je boj, tak se postřílejte, a já bych s dovolením prošel.

Define R4, Intel I7-8700K, MSI GTX1070/8GB, Samsung m.2 970 PRO 512GB, HyperX Savage 240GB, corsair HX650W, Asus ROG STRIX Z370-E Gaming, Corsair Vengeance LPX 48GB DDR4 3000 MHz
Xiaomi Mi9
Mrak
Rampage
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 24. 6. 2014 17:31

CPU rozhodne pretaktovat! Je to posledni "i5" kterou lze taktovat bez omezeni. CPU obecne pro hrani porad nema chybu!
Grafiku minimalne r270x, z vlastni zkusenosti vim ze nebude problem. Citelne silnejsi grafika asi nema cenu, chtelo by to uz preci jen vykonejsi procak. U toho tveho cpu pozor, po pretaktu uz opravdu slusne zere. Takze nakonec by limit mohl byt v chladici, (na box zapomen) nebo ve zdroji. Na vyse zminene bude potreba znackovy na 500W a vys.
_DAVE_
Rampage
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Potvora 24. 6. 2014 22:40

Dival jsem se na to, co jste tu vsichni tri psali, a opravdu to asi vidim na tu 280ku. Neni to o tolik drazsi, ale zase by to mohlo chvilku vydrzet.

Muj problem vidim v tom, ze kulovy rozumim hardwaru. Chladice jsou mimo jakoukoliv moji kvalifikaci (a to jsem technicky typ a kdyz neco nevim, dokazu si to nastudovat, ale na tohle ja bohuzel nemam cas - resp. kdyz uz mam cas, nemam na to zase chut :-|). Mrknu, jaky tam mam zdroj i jake vetraky - priznam se, ze vazne netusim, je to uz davno, co se ta masina davala do kupy.

Diky vsem, postnu sem prilezitostne podrobnosti sve sestavy, i co se zdroju, chlazeni atd. tyka.
Potvora
First Blood

Odeslat příspěvekod tdjohn 24. 6. 2014 23:01

Na procesor ti stačí cokoli kolem 500,- a ta grafika ti pěkně zahřeje bednu, takže i nějaký přídavný do ní.
"This game is a masterpiece! We have never seen such a harmonic virtual world before. The story is as good as a movie and the graphics offer tons of incredible moments. GTA IV is more than a game." - Cynamite
tdjohn
Rampage
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Potvora 25. 6. 2014 00:08

No - a druhouz otázkou je pak hlučnost - když pustím v současnosti například Trine 2 na úplně maximální detaily a maximální rozlišení (dle monitoru tedy 1920×1200), tak to hučí jak sviňa... nemáš nějaký tip na značku nebo způsob chlazení, které nebude znít jak vzlet helikoptéry?
Potvora
First Blood

Odeslat příspěvekod Ertefol 25. 6. 2014 06:06

Stačí i Arctic Cooler jako přídavný do skříně, na procesor taky (tam mám nějaký Arctic Freezer), u grafik nevím. Nicméně platí, že čím větší větrák, tím méně otáček a tím menší hlučnost.
PC, Wii U, 3DS
"Slabé pohlaví je silnějším pohlavím z důvodu slabosti silnějšího pohlaví k slabšímu pohlaví." - Přísloví
Jakub Kovář, externí redaktor Games, LEVELu, Pevnosti
Ertefol
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 25. 6. 2014 08:15

tdjohn - Obávám se, že pokud to má být tiché, tak na přetaktovaného Nehalema větrák za 500 rozhodně nestačí. Já ten procesor mám, je pořád silný, ale pořádně taky žere.

Proto se ptám na větrák (asi tam teď bude BOX) a hlavně na zdroj.

Výměna větráku znamená téměř jistě deska ven, přetaktování taky absolutní laik nezvládne. V tom vidím trochu problém.
_DAVE_
Rampage
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Potvora 30. 6. 2014 22:31

Tak jsem si posbiral trochu vic informaci o pocitaci, zde jsou doplnujici parametry:

- zdroj: FSP500-60GHN(85) - http://www.fsp-group.com.tw/index.php?d ... fo&id=1722
- pameti: 8 GB (4×2GB) Kingston KVR1333D3N9K2 - http://www.czc.cz/kingston-value-4gb-2x ... 78/produkt
- grafika: Ati Radeon 5850
- procesor: i5-750
- deska: Gigabyte P55M-UD2
- disky: Kingston SSD 128 GB na OS a jakysi 1TB Samsung na data
- vetrak predni - AKASA DFS122512L - http://www.compos.cz/pridavny-ventilato ... 13443.html
- vetrak zadni - hadam, ze to stejne jako vepredu :-)
- vetrak na cpu: Intel E41759-002 - http://www.cwc-group.com/e41759.html

Ty url jsou vicemene ilustracni, je to uz doba, co tokupovany, tak jen co se tak narychlo podarilo pogooglit.

Co se pretaktovani samotneho tyka, nasel jsem si clanek venovany primo i5-750 (http://pctuning.tyden.cz/navody/upravy- ... t-lga-1156) a prijde mi, ze podstatu ve velmi hrubych rysech vcelku chapu - v danou chvili me limituje zejmena asi vetrak (neumim posoudit) a k vyssim vykonum by byla asi lepsi 1600 MHz pamet (mam jen 1333).

Nechystam se na zadnou brutalni upravu, jen takove drobne poladeni vykonu, no... grafika + pretakt + nejake to vetrani...?

--------------------------------

Mimochodem, rozhlizim se tka po kartach a zaujala me namatkou tato:
http://www.alza.cz/gigabyte-r928wf3oc-3gd-d1145216.htm

Mozna hloupy dotaz - lze na zaklade toho, ze jsou tam tri vetraky, predpokladat, ze to bude tissi? Nebo to jen rika, ze to topi jak kamna? :-)
Potvora
First Blood

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 1. 7. 2014 07:35

1) Paměti silnější nepotřebuješ. Existuje věc, které se říká dělička, v podstatě zajistí to, že když zvedáš frekvenci FSB, frekvence paměti zůstane pořád na svém místě, není tudíž třeba mít strach, že pak kompo nenaskočí kvůli RAM. (EDIT: Ta funkce se BIOSu jmenuje "SPD").

2) ta grafika co tam máš je monstrum se spotřebou vysoko nad 200W, to ti ten zdroj spolu s i5-750 prostě neutáhne. Pro tebe je rozumné maximum 270X. Tichá ale celkem bude.

3) Chladič na CPU to nejspíše chce, relace kolem 600-700Kč.
_DAVE_
Rampage
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Potvora 1. 7. 2014 08:27

Tak pak tedy treba toto?
http://www.alza.cz/msi-r9-270x-gaming-2g-d500939.htm
A ma smysl priplatit si za dalsi 2 GB RAM na karte? Nebo ty 2 GB pro bezny provoz staci?

Jinak divam se na Alze i na vetraky a nemuzu si pomoct, vybiram ocima - vim sice, ze me zajima patice LGA1156, ale rozdil mezi vetrakem za 200 a za 700 nedokazu nejak extra parametrove vydedukovat... doporucil bys nejaky kousek, co mi tam zarucene pujde? A staci ho pak pri vymene jen odsroubovat a nahradit jinym, nebo se musi delat jeste neco?

(Je mi jasny, ze to jsou asi dotazy jak z matersky skolky, ale kdyz ja se kolem HW vazne nikdy nemotal... na rozdil od SW.)
Potvora
First Blood

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 1. 7. 2014 12:53

Jo toto už je lepší, 2GB na kartě stačí.


http://www.alza.cz/zalman-cnps10x-performa-d159017.htm


Tento plně dostačí, počítej ale, že ho tam nedostaneš, aniž bys nevyndal celou desku. Takže rozebrat celý traktor.
_DAVE_
Rampage
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Potvora 1. 7. 2014 20:47

Tak předpokládám, že systémem metodické rozborky/sborky bych to mohl zvládnout... když se mi neztratí žádný šroubky ani jiný součástky... ale řeknu ti, vypadá to teda obludně velký... :-).

A teď otázka za sto bodů - když přetaktnu lehce cpu a koupím tuhle kartu, budu schopný si pustit třeba WatchDogs ve fullHd na plne detaily? Ted jsem to v zajmu plynulosti stáhl na rozlišení i efektech, přece jen je to starší mašina, ale i tak...?

OT: Ale udělals mi radost tím Lakatošem - zrovna dneska jsem měl chuť si to pustit, protože teď v práci adaptuju jeden monstrózní algoritmus, co jsem před nějakou dobou napsal, na nové rozhraní, které je pekelně chujově zdokumentované a sám autor si už nepamatuje, jak to před sedmi lety splácal dohromady... céééélýýý trááktóooor...
Potvora
First Blood

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 1. 7. 2014 22:14

Pokud dostanes desku mimo skrin, chladic tam dle navod relativne jednoduse. Jen pomalu a trpelive. Vyse zminenou hru na FHD urcite rozchodis v plynule podobe. Pripady v OT znam, taky se mi parkrat prihodilo neco podobneho.
:)
_DAVE_
Rampage
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků