Volby 2010 a politika všeobecně

Diskuse o všem, co se nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátor: Moderátoři Doupě.cz

Odeslat příspěvekod Sasakr 26. 12. 2011 18:06

"Svoboda je věc, která akorát ruší." Tdjohn
Sasakr
Sleepwalker

Odeslat příspěvekod N.Marko 26. 12. 2011 19:00

demence z kredence
Ta neurotická snaha být normální nás přivádí k šílenství. -Solomon Short
To že jsi paranoidní neznamená, že nemáš pravdu.
Jsem pro aby se udržovaly nebezpečné zbraně mimo dosah bláznů. Můžeme začít třeba s psacími stroji. -Solomom Short
N.Marko
Godlike

Odeslat příspěvekod Sasakr 29. 12. 2011 23:37

Sasakr
Sleepwalker

Odeslat příspěvekod Darwel 30. 12. 2011 00:44

Sasakr píše:http://rt.com/news/terrorism-credit-cards-government-613/

THIS. WTF.
Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,
Ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.

FiiO X1 + Sennheiser HD 25-1 II
Darwel
Dominating

Odeslat příspěvekod beat 1. 1. 2012 19:13

.soul píše:Tady ani tak nejde o jadernej program, nýbrž o to, že většina populace v severní Korei v naprosté chudobě a v hladomoru, ale oni místo do nich investujou do jadernýho programu.
Ať si ve své zemi dělají co chtějí. Pokud Severní Korea vymře, mně je to absolutně jedno. Nejsem světovej policajt abych měl nutkání nějak zasahovat do vnitřního zřízení suverenního státu. Máš-li ty takovéto choutky, hurá do toho :mrgreen:

Já nepřispívám ani na Afriku a tak podobně. Proč mám platit na lidi, kteří NIC nedělají?
Ne, humanista opravdu nejsem. Krachne Řecko? Je mi to jedno.. Krachne USA? Je mi to jedno.. Krachne Severní Korea? Je mi to jedno... :mrgreen:
Co je mi po nich, že? :nenapadne
beat
Dominating

Odeslat příspěvekod mr_wawra 1. 1. 2012 21:20

Je mi zahadou, jak humanismus souvisi s dobrocinnosti/altruismem, ale sere pes.
HC Slavia Praha - to je moje radost!
Kultura kriplů vydrží vše
mr_wawra
Dominating

Odeslat příspěvekod Sasakr 6. 1. 2012 16:13

Sasakr
Sleepwalker

Odeslat příspěvekod beat 6. 1. 2012 16:54

mr_wawra píše:Je mi zahadou, jak humanismus souvisi s..
http://cs.wikipedia.org/wiki/Humanismus

Necítím potřebu zachraňovat lidi..starat se o ně..nepotřebuju bojovat za jejich práva ani uznávat něčí hodnoty...
Nejsem humanista. A když se některé národy vyvražďují sami zevnitř, je mi to šumafuk. Je to pouze jejich věc, ať si třeba vymřou. Proč se mám starat o cizí národy?
Jděte do Severní Koreji, zachraňujte lidi, dávejte jim peníze...ale nedělejte tady ze sebe nějaké "bojovníky za práva cizích národů" - pseudohumanisty.
beat
Dominating

Odeslat příspěvekod portapro 6. 1. 2012 17:17

Beat: Kdybych ti mohl dát 100+ tak ti je dám, mluvíš mi z duše
portapro
Killing Spree

Odeslat příspěvekod N.Marko 6. 1. 2012 21:10

Je teda pravda, že strkat nos do cizích záležitostí je vlastně neslušné - a to i do záležitostí celých států, ne jenom svého souseda, nebo jiné osoby. Ono by to na světě myslím vypadalo docela jinak, kdyby se lidi přestali sr-át do cizího (byť za tím jsou většinou mocenské/ekonomické zájmy což je prostě normální hamižnost) a víc se starali o svůj píseček. Ale takový už prostě jsme. Chceme vědět co měl soused včera na talíři k obědu, strašně rádi mu do toho krafeme a když na to přijde, nejradši bychom mu i předepisovali jídelníček - a je jedno jestli se tu jedná o jednu osobu, nebo celý národ. Tedy obecně řečeno.

Takže se vlastně hlásím k beatovi - taky nejsem klasický humanista a je mi buřt co dělají za hranicemi, pokud se to nějak přímo nedotýká mne.

Osobní svoboda končí tam, kde začíná svoboda jiného člověka. Byl bych tedy rád, kdyby se nikdo do mé svobody nemontoval. Děkuji pěkně. Prů*er nastane v okamžiku když se objeví někdo, kdo si myslí, že jeho svoboda vyžaduje zasahování do mé svobody, protože si myslí, že pro mne dělá to nejlepší. A já bych přitom jenom chtěl, aby mi lidi dali sakra pokoj!
Jsem pro aby se udržovaly nebezpečné zbraně mimo dosah bláznů. Můžeme začít třeba s psacími stroji. -Solomom Short
N.Marko
Godlike

Odeslat příspěvekod beat 7. 1. 2012 21:35

N.Marko - poslední odstavec - neřekl bych to lépe :-)
beat
Dominating

Odeslat příspěvekod Sasakr 8. 1. 2012 13:45

Sasakr
Sleepwalker

Odeslat příspěvekod N.Marko 10. 1. 2012 21:26

Tak jsem na PSP session ve fitku narazil na jednu zajímavou právní otázečku. Schválně jestli by mi s ní někdo nepomohl.

Dejme tomu v Saudské Arábii se nějaký arabáš čtyřikrát ožení. Má tedy najednou čtyři manželky - což je podle našich zvyklostí bigamie - tedy trestný čin (myslím). Jenže arabské právo to připouští a on je v SA, takže to nikoho nebolí. A teď přichází ten problém. Arabáš přijede do Německa, Čech, Slovenska - kamkoliv do Evropy. Může se zde oženit po páté i přes to, že má již čtyři manželky? Patrně asi ne.
Když sem přiveze své manželky, nepřestupuje již právo?
Pokud ho neporušuje ale zažádá o trvalý pobyt/občanství - nebude fakt, že je zároveň čtyřikrát ženatý už dělat problém a nebude se muset rozvést?

Je mi jasné, že co do mezinárodního práva jsou oba právní systémy sobě rovny, protože to zajišťují různé smlouvy, ale jak to je s podobným aplikováním cizího výkonu práva na území státu, jež jede podle kompletně jiných pravidel?

Myslím, že Thowt by to mohl vědět.
N.Marko
Godlike

Odeslat příspěvekod Thowt1 10. 1. 2012 22:48

bigamia je tretny cin, ale dolezita je uzemna a osobna posobnost trestneho zakona, ktora je obmedzena - arab moze prist do europy bez problemov, ale nemoze sa tu uz dalej ozenit... nejaka europanka sa s nim ale moze ozenit v saudskej arabii (ale pozor, napr. ak sa Slovenka takto vyda v Saudskej Arabii, bude z pohladu arabakov jeho pravoplatnou manzelkou, z pohladu slovenskej republiky ale nie, dalej rozpisem...)... celkovo su rozne medzinarodne zmluvy a dohody, ale zrovna zapadny svet a arabsky vset nemaju vela veci doriesenych...

pred tym, ako dojde k rieseniu podla medzinarodnych zmluv a pod., ma spravidla kazdy stat kolizne normy (zakonúy upravujuce postup pri stretnuti viacerych pravnych poraidkov), ktore v SR predstavuje najmä zákon č. 97/1963 o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom (seriozne, na toto je samostatny predmet - medzinarodne pravo sukromne a tento zakon je jeho chrbticou, myslim, ze je u nas jediny, ktory obsahuje kolizne normy...) tento zakon sa pouzije, ak medzinarodne zmluvy neustanovuju nieco ine... tu je ustanovene:
citacia zakona:
Vzťahy medzi manželmi
§ 19

Spôsobilosť osoby uzavrieť manželstvo, ako aj podmienky pre jeho platnosť sa spravujú právom štátu, ktorého je táto osoba príslušníkom.

§ 20

Forma uzavretia manželstva sa spravuje právom miesta, kde sa manželstvo uzaviera.

§ 20a

Manželstvo, ktoré v cudzine uzavrel slovenský občan pred iným orgánom ako pred orgánom Slovenskej republiky na to splnomocneným, je platné v Slovenskej republike, ak je platné v štáte, v ktorom bolo uzavreté, a ak neexistovala žiadna okolnosť vylučujúca uzavretie manželstva podľa slovenského hmotného práva. Ak druhý z manželov nie je slovenským občanom, spravuje sa jeho spôsobilosť uzavrieť manželstvo právnym poriadkom štátu, ktorého je príslušníkom.

§ 21

(1) Osobné a majetkové vzťahy manželov sa spravujú právom štátu, ktorého sú príslušníkmi. Ak sú manželia príslušníkmi rôznych štátov, spravujú sa tieto vzťahy právom slovenským.

(2) Dojednaná úprava manželského majetkového práva sa posudzuje podľa právneho poriadku, ktorý bol pre majetkové vzťahy manželov rozhodujúci v čase, keď k úprave došlo.

§ 22

(1) Zrušenie manželstva rozvodom sa spravuje právnym poriadkom štátu, občanmi ktorého sú manželia v čase začatia konania. Ak sú manželia príslušníkmi rôznych štátov, spravuje sa zrušenie manželstva rozvodom právnym poriadkom slovenským.

(2) Ak by bolo potrebné podľa odseku 1 použiť cudzí právny poriadok, ktorý by zrušenie manželstva rozvodom nedovoľoval alebo len za okolností mimoriadne obťažných, avšak manželia alebo aspoň jeden z nich žije v Slovenskej republike dlhší čas, použije sa slovenské právo.

(3) Tieto ustanovenia sa použijú i pri vyhlásení manželstva za neplatné alebo pri zistení, či tu manželstvo je alebo nie je.

takze ako som uz pisal, araba s viacerymi manzelkami v europe nikde uz dalej neozenia, ale v arabii aj s europankou hej. na toto manzelstvo budu arabaci pozerat ako na platne, europa ako na neplatne. a teraz, kde sa nachadza manzelka.... ak u nich, moze ju tam mlatit atd vsetky veci podla ich prava (šaría), pomoct sa jej neda dost dobre, nie je to doriesene (pokial viem, ale pripustam moznost, ze je to nejako akoze osefovanev medz. zmluvach, no arabaci sa budu snazit a byt za svojho obcana pokila je to len mozne a budu zatlkat..).. ak bude takato jeho zena v europe, nema na nu arabak tuna ziadny dosah, ziadnu moc, na uzemi europy sa nebude pokladat za jeho manzelku...

ak si sem arabak privedie jeho 4 manzelky, neporusuje nic, on i ony su cudzi statni prislusnici, uzavrete manzelstvo maju podla ich statu, kde je to legalne, takze tu nie je dovod postihovat ho.. opat dolezita miestna a uzemna posobnost trestneho zakona - cudzinec uzavrel manzelstvo s cudzinkami v cudzom state - s tym SR, CR, Nem...europa nema nic spolocne, nemoze ho postihnut

ak zaziada o obcanstvo, bude to problem, nemoze sa stat obcanom SR a zaroven si ponechat 4 manzelky.. to je tiez niekde osefovane, mozno v zakone o obcianstve, ale to sa mi nechce hladat teraz... trvaly pobyt neviem, ta tiez som tiez lenivy hladat to teraz :D

+ samozrejme ustanovenie zo zakona o rodine č. 36/2005: Manželstvo nemožno uzavrieť so ženatým mužom alebo s vydatou ženou; v takom prípade súd aj bez návrhu rozhodne, že manželstvo je neplatné. - toto je obcianskopravna uprava, teda zaklad povedzme :-) trestnopravny postih nastupuje az po tomto :) teda ked sa na to pride, najprv sa vyhlasi manzelstvo za neplatne, az potom ich zavru :-] teda, ak to spravili umyselne.. neumyselne, teda nedbanlivostne to nie je postihovane
profesionalna krysa na forum.doupe.cz
Thowt1

Odeslat příspěvekod N.Marko 10. 1. 2012 23:59

Vyčerpávající. Děkuji.
N.Marko
Godlike

Předchozí stránkaDalší stránka