Psaní recenzí

Vše o tomto fóru, o magazínu Doupě.cz a serveru FreeHry

Moderátor: Moderátoři Doupě.cz

Odeslat příspěvekod David Sláma 11. 4. 2006 18:39

Je to jednoduché - bavíme se tu o ukázkové recenzi, která nikdy nikde nevyjde. Zaprvé jde o starou hru a zadruhé herní magazíny nefungují tak, že si do nich píše, kdo chce a co chce. Takže si vyber nějakou hru, napiš na ni recenzi o rozsahu kolem 8 tisíc znaků a pošli ji na mail martin(tečka)bocek(z)cpress(tečka)cz. Před tím je dobrý nápad pročíst si recenze na Doupěti a zaměřit se na vnitřní logiku, rozvržení apod.
David Sláma, editor časopisu Computer
Failure is not an option. | Ignorantia iuris non presumitur nec toleratur.
David Sláma
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Lucommander 18. 4. 2006 17:21

No tak jsem se díky Mikroskopu dostal do Doupěte s recenzí na Chmatákov Online. Ale ještě po mě nikdo nechtěl adresu na to předplatné :(.
Obrázek
Lucommander
Lucommander
Killing Spree

Odeslat příspěvekod Návštěvník 19. 4. 2006 06:22

Prosím o radu, stáhl jsem si mario na PC. Hra nešla vypnout. Vypnul jsem tedy PC na tvrdo, po zapnutí se mi, ale změnila barva v celém PC a po vypnutí stále problikává obrazovka barvou modrou ,zelenou. červenou, bílou a černou, v levém rohu je nápis
<ENTER> and <RIGHT> to burn-in off
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Honza Morkes 19. 4. 2006 08:08

Lucommander píše:No tak jsem se díky Mikroskopu dostal do Doupěte s recenzí na Chmatákov Online. Ale ještě po mě nikdo nechtěl adresu na to předplatné :(.
/quote]

Shodou okolností se na to chystám dneska, takže pokud můžeš pošli ji pls. na jan.morkes(zavinac)cpress.cz. Diky!
Honza Morkes
Oficiální Xbox 360 magazín
Honza Morkes
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Skinny 5. 5. 2006 17:32

rozhodl jsem se vám tu zrecenzovat hru Half Life 2 (neodsuzujte mě za ní prosím)

Většina z vás jistě moc dobře zná hru jež značně ovlivnila žánr FPS.Ano netřeba některým z vás připomínat,byla to Half Life.
HL2 začíná podobně jako její slavný a dnes již kultovní předchudce.Akorát s tím rozdílem že v uvodu jedete místo jednokolejky ve vlaku.Než se pořádně rozkoukáte první co spatříte bude obří obrazovka s hlavním kápem celého City 17 v němž a v jeho okolí se nový díl odehrává.Poté se střetáváte se starým známým BARNEYem z Black Mesa.Poté už ale směřujete nesmělým krokem za Dr. Kleinerem ,který vám sdělí vše potřebné.Chystá se vás teleportovat za Eli Vancem(ve hře se dokonce setkáte i s Eliho dcerou Alyx),ale váš plán zhatí headcrab,jež nečekaně skočí do teleportu,vše se zvrtne a vy se ocitáte jinde než se puvodně očekávalo.
Takhle nějak začíná příběh druhého HL.Podaří se mu dosáhnout slávy svého předchudce?Hned zkraje vám prozradím,že hra není příliš dlouhá,10 hodin a je vystaráno,ale už mnohokrát jsme měli možnost se přesvědčit,že kvantita není to samé jako kvalita. Hratelnost je na solidní urovni a hra vás nepustí dokud ji nepokoříte.Tomu zčásti napomáhá variabilita nepřátel a i když jich není mnoho nejsou to pouze vojáci pokaždé v jiném hávu,nýbrž také další potvurky a staří známí headcrabi.Grafika i dnes patří ve svém žánru k nadpruměru,ale nebojte spustíte ji i na slabších strojích.Zbraně nemohou samozřejmě zustat pozadu.Ve hře je jich něco kolem deseti,což není moc,ale plně vám to vynahradí Gravity gun s kterým se dají předvádět neuvěřitelné kousky a to hlavně díky výborné fyzice.Zvuky se sice dají poslouchat a nikomu na obtíž nebudou,jenže na větvi z nich asi nebudete.Divíte se že jsem ještě nezmínil chyby ve hře? Ani tak neučiním,protože bugy,které by vyloženě kazily zážitek z hraní jsem neobjevil. A až na pár vyjímek se jedná o nesmysly které nikomu neuškodí.
Pro fanoušky puvodní Half Life je druhý díl povinností,ale zaujme i ostatní hráče,jenž zatím neměli tu čest se s HL setkat.Já osobně jsem se při hraní druhého dílu bavil královsky( až na mírně rozpačitý závěr) a myslím,že když hru zkusíte,rozhodně chybu neuděláte. A ručím vám za to,že z celého rozuzlení příběhu budete(at už příjemně či nepříjemně) překvapeni.

GRAFIKA:9/10 Krásné exteriéry vás budou udivovat ještě dlouho.

HRATELNOST:9/10 hra sází na osvědčený koncept klasických FPS,ale to rozhodně není na škodu.

TRVANLIVOST:8/10 Nějakých 10 hodin a je konec.

HW NÁROKY:9/10 Hýbe se slušně i na slabších strojích.

CELKOVÉ HODNOCENÍ:8,9/10
HL2 na mě udělala dobrý dojem a i když se do srdcí hráču nezapsala tak tučným písmem jako její předchudkyně ostudu jménu Half Life nedělá,spíše naopak.
Skinny
Rampage

Odeslat příspěvekod mr_wawra 5. 5. 2006 17:39

Možná ten 2. odstavec byl moc spoilovací a chybí popis multiplayeru.
HC Slavia Praha - to je moje radost!
Kultura kriplů vydrží vše
mr_wawra
Dominating

Odeslat příspěvekod Skinny 5. 5. 2006 17:44

no jo já říkal že sem amatér(a taky pořádná lama :P) ale co naděláte editovat to nebudu at každý ví že nejsem spisovatel to by mi každý řekl co tam mám ještě doplnit a nebyla by to už moje recenze a ještě něco HL2 sem hrál naposled asi před rokem
Skinny
Rampage

Odeslat příspěvekod mr_wawra 5. 5. 2006 18:06

Každý když začínal určitě nepsal o moc líp. Jen to chce praxi.
HC Slavia Praha - to je moje radost!
Kultura kriplů vydrží vše
mr_wawra
Dominating

Odeslat příspěvekod Skinny 5. 5. 2006 18:10

já sem začal ale zároven skončil(už nevim co mám recenzovat moc hry nehraju
EDIT: až budu mít ICA a SHADOWA tak potom zrecenzujui je (to bude zas brak :( :( )
Skinny
Rampage

Odeslat příspěvekod includes 7. 5. 2006 18:19

Já zkoušel recenzovat Obliviona, ale bylo to tak hrozné, že jsem se ani neopovážil to vypustit ven :mrgreen:
includes
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Skinny 7. 5. 2006 18:22

tak takovou rozsáhlou hru bych se taky zrecenznout neodvážil to by dopadlo blbě ale kdyby se to nějakému začátečníkovi povedlo a recenze by byla přímána kladně tak potom klobouk dolu to by byl pan recenzent
Skinny
Rampage

Odeslat příspěvekod includes 7. 5. 2006 18:24

Já zkoušel jako popsat grafiku, příběh a tak,ale nic moc :(
includes
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Honza Morkes 8. 5. 2006 11:55

includes píše:Já zkoušel jako popsat grafiku, příběh a tak,ale nic moc :((/quote]

Myslím, že základní problém v začátcích je, že se člověk úzkostlivě snaží popsat vše – každý postřeh, každou myšlenku, mluvit o zvuku, hudbě, grafice, počtu zbraní, IQ hlavního hrdiny... to je ovšem chyba – vznikne sice maximálně popisná recenze, ale zároveň taky hrozný mišmaš, ve kterém se do třetího odstavce všichni ztratí.

Jak začít? Neexistuje žádný ideál recenze, každý člověk má svůj styl a představu, co by měla recenze obsahovat.

Osobně preferuji, když má recenze nějaké konzistentní poslání, které je shrnutelné v několika větách po jejím přečtení. Obnáší to vytipování základních charakteristických rysů, jejich rozvedení do detailů a zároveň zanedbání spousty dalších, sice zajímavých, ale vedlejších věcí..

Př. Je opravdu tak nutné v Call of Duty 4 vyjmenovávat, jaké nabízí zbraně, když i já coby militaristický analfabet poznám díky FPS z WW2 všechny základní kvéry zúčastněných stran? A když přibyde pistolka FFFG-46 s lepšími náboji než základní typ, změní to na hře něco podstatného? Já myslím, že ne, a proto budu raději mluvit o tom, že se člověk cítí jak ve filmu, s padesáti spolubojovníky v zádech, nestíhá vnímat čas a i když je vlečen na obojku designerské linearity, nemá čas to vnímat, protože ty výbuchy, výkřiky a zvratové situace ho zaměstnávají od začátku do konce...
Honza Morkes
Oficiální Xbox 360 magazín
Honza Morkes
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Návštěvník 9. 5. 2006 13:59

tak to tu teda máte případné kritiky prosím směřujte na recenzi a ne na hru jež se vám nemusí líbit

SOLDIER OF FORTUNE

Možná k tomu byl svým jménem předurčen,kdo ví. Jedno je ale jisté. Štěstí se mu vždy lepilo na paty,at už jemu samému,či tvurci a vydavateli,jinak by tu s námi dnes nebyl v pořadí již druhý díl. Pokud jste hádali,že mluvím o "Vojákovi Štěstěny" připište si bod.
Hned zkraje jedno malé,možná bezvýznamné,ale rozhodně potěšující překvapení pro Čechy a další,kteří se jimi cítí být. Pár uvodních levelu této povedené FPS se odehrává v naší matičce stověžaté a jejím nejbližším okolí. Tipovali jste Prahu? Máte druhý bod.Tato věcička jistě potěší a věřím,že by někteří patrioti byli schopni si hru už jen kvuli tomu zahrát. Ale já jí tím nemíním a ani nebudu zvýhodnovat. V SOF si máte možnost projít mnoho rozličných prostředí ve velmi potěšujícím počtu misí. At už se jedná o již zmíněnou Prahu,Kolumbii,Kamčatku nebo jakékoli jiné o zábavu máte postaráno.
Zápletka příběhu je jako vždy trochu zamotaná a nic není tak,jak se zprvu zdá,ale hlavní náplní je toto: Váš hrdina (mimochodem skutečná postava,jenž sloužila u americké armády) musí zabránit teroristum ve vypuštění smrtelně nebezpečného jedu do ovzduší,což by znamenalo katastrofu pro celý svět. Zda se mu to podaří či nikoli budete muset zjistit sami. Na hře potěší,že není monotoní střílečkou,ale snaží se zabrousit i do žánru "Stealth Akcí",což se jí více či méně daří. Pokud jste ale pravověrní zastánci žánru FPS nebojte,tichý postup musíte vyloženě využít jen v jedné misi a v dalších v nichž se nabízí je spíše na okrasu a nemusíte se mu podřizovat. Ale mužete to zkusit,za to přece nic nedáte. A například noční uroven,odehrávající se v obrovském domě a ještě obrovštější zahradě je tento postup,řekl bych dokonce zábavnější než tupé střílení jednoho nepřítele za druhým. Toto rozhodně hodnotím jako plus,nýbrž také jednu drobnost při vrhání noži. Nemyslete si,že namíříte přesně na tu část protivníkova těla,jenž chcete zasáhnout,hodíte a on se odebere do věčných lovišt. Musíte počítat s gravitací a vzdáleností od něj. Nejednou se vám tedy jistě přihodí (jako mně),že nuž se zapíchne do země mezi rozkročené nohy mafiána (rozuměj protivníka) nebo zdi do které občas bůhvíproč civí. Toho si většinou všimne a nebude vám platná ani možnost nože z mrtvol vytahovat a opětovně je používat. S tím samozřejmě souvisí umělá inteligence. Není sice vyloženě špatná ale žádné Far Cry nečekejte. At už co do AI tak do grafiky. Ta je na dnešní poměry už spíše podprůměrná (přece jen se i dnes najdou hůře vypadající hry). Postavy se ještě dají překousnout,horší je to s vozidly. Jsou to pouze neforemné krabice se zubatými koly. Vývojáři spíše sázeli na hratelnost a tento ukol splnili na jedničku,protože prostředí se mění často jako pleny u novorozence. Nyní se hra od svého předchůdce začíná odlišovat. Pokud čekáte důvěrně známé scény s kusy odlétávajících těl,jako v prvním díle,nechte si zajít chut. Tvůrci nejspíš sázeli na otevření se širšímu trhu,což se z pochopitelných důvodu u předchůdce nekonalo. Mnoho státu tehdy odmítlo hru na svém uzemí vůbec vydat a žaloby na tvůrce se jen hrnuly. Od toho se tedy ustoupilo,jenže ted vyvstává otázka:"Dokáže mě hra zabavit nebo je to jen jedna z milionu dalších?" Odpověd zní ANO,ač se to nemusí zdát,neztratila nic ze svého původního lesku,a tak si ji můžete v klidu vychutnat i dnes,kdy je na trhu mnoho a mnoho jiných a co si budeme nalhávat i lepších akcí než je tato. Tvůrci se bohužel nevyvarovali linearitě a po čase i stereotypu. Hru to sráží do kolen,z nichž se většinou horko těžko vstává. Tento produkt tvůrcu z Raven Software se ale od ostatních liší a je spíše vyjímka potvrzující pravidlo.
I přes občasnou nudu a stáří hry se nemusíte o zábavu obávat. SOF není rozhodně dokonalý a ani být nemůže. Ale at si kdo chce co chce říká je v mém žebříčku nejoblíbenějších FPS na 3.-5. místě.
Aby bylo hodnocení objektivní,rozhodl jsem se udělat hned dvojí. Jedno v době vzniku Soldiera a druhé,jak si hra stojí dnes.

(dříve)
GRAFIKA:9/10 Užasně vypadající postavy a krásně vymodelované obličeje.

HRATELNOST:9/10 Dalo by se říci menší revoluce.

TRVANLIVOST:8/10 Není sice nejdelší hrou na světě,ale obsahuje neuvěřitelné množství urovní.

HW NÁROKY:8/10 Krásná grafika si bohužel žádá svou dan.

CELKOVÉ HODNOCENÍ:9/10

(dnes)
GRAFIKA:5/10 Už to není to,co bývalo a grafika vás neuchvátí.

HRATELNOST:7/10 Vady na kráse už začínají být znát.

TRVANLIVOST: 7/10 Na nějaký čas vás zabaví,ale nečekejte toho od ní příliš.

HW NÁROKY:10/10 Dnes by neměl být problém spustit ji na jakémkoli PC.

CELKOVÉ HODNOCENÍ:6,8/10

(HODNOCENÍ NENÍ VYPOČÍTÁVÁNO PŘES ARITMETICKÝ PRŮMĚR)
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Skinny 9. 5. 2006 14:00

pardon nebyl sem příhlásen ta recenze je moje jak sem se tu o ní už zminoval včera a předevčírem
jo a ještě jedna chyba je to Soldier of Fortune 2 omlouvám se tak sem se snažil a zapomenu to tam připsat :oops: :oops: :oops:
Skinny
Rampage

Předchozí stránkaDalší stránka