Píšete? Pochlubte se

Herní i neherní časopisy, knihy, comicsy...

Moderátor: Moderátoři Doupě.cz

Odeslat příspěvekod Ertefol 28. 4. 2009 20:11

Přečetl jsem si tvoji Školu a Máj, celkem se mi líbily, ale několik námitek přeci jen mám:

Zaprvé jsem měl chuť s celým dílem seknout po prvních dvou odstavcích. Ne kvůli tomu, že by shrnutí faktů škodilo, to vůbec ne. Tvůj problém tkví v tom, že se nejspíše zezačátku šíleně hlídáš, jestli se někde neproviňuješ proti poučkám o opakování a takových blbinách. Výsledkem bohužel není čtivý text, ale šíleně sekaný úvod, jenž dokáže odradit spoustu čtenářů. Plynule navazuj souvětí a myšlenky, onen úvod je právě to, co rozhoduje o čtenosti článku. Klidně začni odprostředka a až pořádně rozjetý dopiš krátký úvod. Já to tak občas dělám, když ta proradná můza ne a ne sednout na rameno a nechat si ťapat čelo inkoustem.

Zadruhé - existují i jiná interpunkční znaménka, než tečky, dobře je to vidět v Máji. Občas se víc hodí pomlčka, středník, čárka nebo i ta blbá spojka. Tvůj popis děje filmu je na uškrcení autora nebo spáchání rituální sebevraždy za použití plnícího pera či tiskařského lisu.

Zatřetí jinde zase až moc vrstvíš (tady si ale musím stoupnout na hanbu také, věta, kterou se mi povedlo napsat do jedné recenze, co měla teprve vyjít je k nezaplacení: "Mladý, sotva osmnáctiletý, mladíček...") - u tebe je podobný případ "Toto vše roztaháno jak jen to jde do osmdesáti minutové stopáže, propleteno pobrnkáváním kytaristy ze Support Lesbiense, zabaleno v barevném orgasmu kde figuruje tělo Jarmily odolávající snaze Viléma." celé souvětí bych osobně viděl spíš takto: "To vše je roztaháno do osmdesátiminutové stopáže, propleteno brnkáním kytaristy ze Support Lesbiens a zabaleno do barevného orgasmu, v němž figuruje tělo Jarmily." Řekneš to samé, ale elegantněji, čtivěji.

Začtvrté bacha na slovosled "Tohle že má být ten hrůzostrašný máchův lesů pán? " by správně významově asi mělo být "Tohle že má být Máchův hrůzostrašný lesů pán?" Odstranit při psaní se to moc nedá, dej si od textu aspoň týden, ideálně měsíc pauzu a podobné chyby uvidíš. Řešením je ale rovněž editor - v mém případě tedy všemocný a všemi milovaný Pettka - ale to je asi mimo reálné možnosti.

Zapáté - nepoužívej, prosím, .docx. Někteří smrtelníci jej zatím neotevřou :)

A zašesté? Zašesté bych tě chtěl pochválit, myšlenky se mi líbí, stejně jako je v textu vidět potenciál. Piš dál, jen tak se to naučíš, žádnými kurzy tvůrčího psaní ani žurnalistickou školou.
PC, Wii U, 3DS
"Slabé pohlaví je silnějším pohlavím z důvodu slabosti silnějšího pohlaví k slabšímu pohlaví." - Přísloví
Jakub Kovář, externí redaktor Games, LEVELu, Pevnosti
Ertefol
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SCobra 28. 4. 2009 21:26

Tak jsem to taky přečetl, kromě Číny teda...
Ode mě k Ertefolovu shrnutí ještě jedna rada :-)

Když píšeš, musíš se uklidnit. Vykašlat se na všechno okolo a soustředit se jen na to, co chceš napsat. Ale ne na další větu, na celou tu myšlenku. První tvar věty, který tě napadne, nemusí být nutně ten poslední. Věty můžeš přepisovat do nekonečna, dokud na ně nenavážeš další větou. Ale tvar věty nenů důležitý, důležitá je ta myšlenka :-) Nepíšeš jednotlivá slova nebo věty, píšeš celý článek :-)

Takové všeobecné postřehy z mého psaní:
Když jsem psal maturitní písemku, první půlhodinu jsem v lavici jen tak seděl nad prázdným papírem a vůbec nevěděl, co budu psát... Pak jsem se uvolnil, uklidnil, nechal myšlenky volně plynout a za pár minut už jsem plnil papír. Za hodinu nebo hodinu a půl jsem měl hotovo.

Dobré je, když tě napadne nějaké téma, o kterém bys rád napsal, udělat si poznámky a pak nechat ten nápad uležet třeba do druhého dne nebo do večera (ty poznámky si děláš hlavně proto, abys nezapomněl na důležité myšlenky). Později ti to celé může připadat divné, případně nezapadající do konceptu a seškrtáš to, případně vymyslíš úplně jinak. Obvykle se nestane, že bys přepisem text zhoršíl ;-)

V každém případě je potřeba se k textu před zveřejněním vrátit s odstupem času, celý si ho přečíst a nekompromisně přepsat nebo seškrtat věty nebo i celé pasáže, které se ti nelíbí. Pomůže klidně i pár minut, během kterých děláš něco jiného - koukáš z okna třeba :-)

A jak psal Ertefol, nic tě nenaučí psát tak dobře, jako psaní samotné :-) Pochopitelně prokládané čtením - teď samozřejmě nemyslím noviny a časopisy, ale nejlépe kvalitní literaturu :-)
Od konce 90. let jsem kromě aktuální generace konzolí hrál skoro na všem, na co si vzpomenete, ale teď už hraju v podstatě jen na PC nebo s dětmi na N. Switch.
SCobra
Godlike
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Chumbaba 29. 4. 2009 08:08

PC: Dobrá recenze, rozhodně mi přišla lepší než nesmysly, co běžně čítám na webu/v časopisech. Zkus toho napsat víc, možná bys to mohl publikovat i jinde než na fóru?
Chumbaba
Killing Spree

Odeslat příspěvekod SCobra 29. 4. 2009 08:27

Což o to, recenze je fakt pěkná, ale aby to mohl někde publikovat, musel by se naučit používat interpunkci. A vyvarovat se faktických chyb - DX 10.1 by na GTX275 nevyzkoušel ani na Vistách, protože ji NVidia nepodporuje.

A strčit si za klobouk tu závěrečnou větu: "Pokud x, přičtěte si x bodů." To je hrozná fráze, která nemá v recenzi co dělat (i když si vzpomínám, že jsem ji taky někdy použil).
Od konce 90. let jsem kromě aktuální generace konzolí hrál skoro na všem, na co si vzpomenete, ale teď už hraju v podstatě jen na PC nebo s dětmi na N. Switch.
SCobra
Godlike
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Majorus 25. 1. 2010 21:28

Tohle jsem napsal asi před dvěma lety. Teď jsem to prošel, trochu upravil. A chtěl bych znát Váš názor :) Je to povídka na pokračování.

http://majorus.cz/2010/01/nejvyssi-instance-1-dil/
Můj Twitter-> Majorus_hw

Můj web se skrývá na ikonce planetky, pod avatarem ;)
Majorus
Unstoppable
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SCobra 25. 1. 2010 21:59

Čichám čichám kulhánkovinu :D Ale nemusel bys až tak očividně opisovat ;-)
Od konce 90. let jsem kromě aktuální generace konzolí hrál skoro na všem, na co si vzpomenete, ale teď už hraju v podstatě jen na PC nebo s dětmi na N. Switch.
SCobra
Godlike
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Majorus 25. 1. 2010 22:03

Z toho čím jsem se velmi inspiroval beru ty nadpisky, uznávám. Kulhánkem jsem ovlivněný hodně, ale tohle je spíš mix všeho možného dohromady. Tajné sekce, společenství máš úplně všude napříč všemi žánry.
Můj Twitter-> Majorus_hw

Můj web se skrývá na ikonce planetky, pod avatarem ;)
Majorus
Unstoppable
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SCobra 25. 1. 2010 22:05

Já vím :-) Je to dobrý, možná by pomohlo častější členění do odstavců a odstavce odsazovat jak odleva tak od sebe.
Od konce 90. let jsem kromě aktuální generace konzolí hrál skoro na všem, na co si vzpomenete, ale teď už hraju v podstatě jen na PC nebo s dětmi na N. Switch.
SCobra
Godlike
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ertefol 25. 1. 2010 22:07

Ten formát zaprvé, zadruhé z toho fakt ten Kulhánek razí hodně i stylově (krátké, úderné věty, Plesk apod.) - a jinak jsem jenom tak prolítl první odstavec, takže nějak víc budu plkat asi zítra, až to přečtu celé.
PC, Wii U, 3DS
"Slabé pohlaví je silnějším pohlavím z důvodu slabosti silnějšího pohlaví k slabšímu pohlaví." - Přísloví
Jakub Kovář, externí redaktor Games, LEVELu, Pevnosti
Ertefol
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Majorus 25. 1. 2010 22:14

Ok, díky za názory :)
Můj Twitter-> Majorus_hw

Můj web se skrývá na ikonce planetky, pod avatarem ;)
Majorus
Unstoppable
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SCobra 26. 1. 2010 13:09

Sattero: Styl pana Frýborta se mi hodně líbí, je takový netradiční a přesto se velmi dobře čte:
http://cs-magazin.com/2010-02/view.php? ... 100212.htm
A kromě něho neznám nikoho jiného, kdo by uměl používat přechodníky :-)
Od konce 90. let jsem kromě aktuální generace konzolí hrál skoro na všem, na co si vzpomenete, ale teď už hraju v podstatě jen na PC nebo s dětmi na N. Switch.
SCobra
Godlike
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rosťa_ 26. 1. 2010 14:16

Mňo, když se tady tak svěřujeme, taky přispěju svojí troškou do mlýna. Tohle jsem vychrchlal pár týdnů nazpět kvůli jedné soutěži ;-)
Kód: Vybrat vše
http://rapidshare.com/files/341351717/Vitez_bere_vse.pdf
Rosťa Viktorin, Doupě.cz
http://twitter.com/HerexP
Rosťa_
Killing Spree
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Majorus 22. 4. 2010 13:06

Recenze na hru Just Cause 2. Díky za názory :)

http://www.herniweb.cz/readarticle.php?article_id=156
Můj Twitter-> Majorus_hw

Můj web se skrývá na ikonce planetky, pod avatarem ;)
Majorus
Unstoppable
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marcel Kudlvasr 22. 4. 2010 17:39

No co Ti na To Majore napsat, je to napsané z pohledu Hráčského srdce a je to o Hře a z recenzního hraní. Některý věci popisný ke hře a ovládání, tam býti mohli, že. Máš to u mne za S/N(horší super RE). Potom ma mrzí vodepsanej WIN XP, a že se tady z pár her opisovalo a to fest. Jinak spokojenost, i když se těch pár nepřesností najde. STarec Marcel od Zvonu.
Marcel Kudlvasr
Dominating
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ivetak 17. 9. 2010 14:14

Nejsem si jistá, jestli se to sem přímo hodí, ale taky píšu. Sice jde o recenze filmové, ale snad to nevadí. A jestli ano, tak smažte můj příspěvek. :-)
Kdyby byl někdo zvědav a chtěl se podívat, budu jedině ráda když navštíví stránku, kam píšu a zanechá mi tam (nebo tady) názor na film nebo na to, jak je to napsané. :-)

http://www.filmaniak.cz - příjemné čtení, těším se na vaše zhodnocení. :-)
Ivetak
First Blood
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků