Hledám lidi na herní portál

Všechno na téma hráči a hry

Moderátor: Moderátoři Doupě.cz

Odeslat příspěvekod dj.mirRa 7. 1. 2014 13:56

Panove, prectete si neco o behavioralni i bezne ekonomii, nez tady zacnete filosofovat.
A taky o Maslowove pyramide. Potreba sebeuspokojeni je az ta nejmene dulezita.
Mozna pak tahle diskuze nakonec trochu prispeje k obecne vzdelanosti :-D

SKobra ma tentokrat pravdu skoro ve vsem co rekl. Jen nechat si platit od otce za pomoc na zahrade je vrchol neslusnosti, kdyz se s nim (jako s kazdym potomkem) rodice srali od jeho narozeni :-)
dj.mirRa
First Blood

Odeslat příspěvekod SCobra 7. 1. 2014 14:07

No však neboj, ještě bude příležitost to tátovi vrátit :)
Od konce 90. let jsem kromě aktuální generace konzolí hrál skoro na všem, na co si vzpomenete, ale teď už hraju v podstatě jen na PC nebo s dětmi na N. Switch.
SCobra
Godlike
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sasakr 7. 1. 2014 22:30

Mně je celkem fuk, co řekl Maslow, protože já mám s dovolením svoje priority (což nic nemění na tom, že jsem to musel ke státnicím umět, pravda :-D). Já zkrátka jen říkám, že nemá cenu žít, není-li pro co žít.
"Svoboda je věc, která akorát ruší." Tdjohn
Sasakr
Sleepwalker
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dj.mirRa 8. 1. 2014 07:12

A proto jsem zacal svuj post tou ekonomii, zejmena behavioralni, ktera jiste dokaze vysvetlit prave i to, proc jsou to nekteri lide ochotni delat i zdarma a pomerne vedecky se takovymi vecmi zabyva.
Nicmene vetsinu lidi vystihne prave ta pyramida.
dj.mirRa
First Blood

Odeslat příspěvekod Sasakr 8. 1. 2014 09:42

Nemyslím si, je šíleně zjednodušenej model, jen abychom to měli nějak vědecky definovaný. S realitou to ale moc společnýho nemá. Z toho ekonomického hlediska by bylo mnohem výhodnější na všechny lidské činnosti nahlížet z hlediska užitku (což se samozřejmě blbě vyčísluje), ne z hlediska peněz. Pak bychom právě došli k tomu, že peníze lze v mnohých případech obejít.
"Svoboda je věc, která akorát ruší." Tdjohn
Sasakr
Sleepwalker
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SCobra 8. 1. 2014 10:11

A já říkám, že dokud žiju, vždycky si můžu najít něco, pro co budu žít. Proto je pro mě přežití o tolik hodnotnější než momentální uspokojení jiných potřeb.

Ono je dost exaktně prokázáno, že v krizové situaci se člověk řídí přesně podle té pyramidy... Takže nic teoretického to není. Samozřejmě, pokud máš všeho dostatek, můžeš se vědomě rozhodovat, čemu dáš přednost. Ale pokud bys byl třetí týden bez jídla a vidina dalšího jídla by byla v nedohlednu, těžko bys řešil, na co půjdeš večer do kina.

Ostatně sebeuspokojování je ten důvod, proč většina lidí nemá žádné peníze ani žádný čas, který by mohli využít, aby se mohli sebeuspokojovat sice o něco později, ale o hodně kvalitněji, a proč závidí bohatým, že jsou bohatí a můžou dělat, co oni nemůžou.
Od konce 90. let jsem kromě aktuální generace konzolí hrál skoro na všem, na co si vzpomenete, ale teď už hraju v podstatě jen na PC nebo s dětmi na N. Switch.
SCobra
Godlike
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dj.mirRa 8. 1. 2014 10:20

Naprosto presne receno, moje slova. Jen na mobilu se mi to nechce rozepisovat.
A pokud nekdo tvrdi, ze Maslowova pyramida je naprosto nepresna a teoreticka, znamema to jen to, ze ji vubec nepochopil.
dj.mirRa
First Blood

Odeslat příspěvekod SCobra 8. 1. 2014 10:30

Ostatně, Sasakře, sám jsi napsal, že žít jen pro samotné přežití je na nic. Jenže bez peněz budeš vždycky žít jen pro samotné přežití. To znamená, že je stejně potřebuješ, nebo ne? A protože peníze stejně potřebuješ, proč bys měl dělat něco, co ti je nepřinese (nebo něco, co ti je neušetří jinde)? Čím víc budeš dělat věcí, které ti žádný finanční užitek nepřináší, tím míň budeš moct dělat věcí, na které potřebuješ peníze.

Zadarmo můžou dělat studenti, kteří nemají žádné konkrétní plány do budoucna a živí je rodiče, ale ne dospělí lidé, kteří se musí živit sami.

Pochopitelně do toho započítávám i budoucí finanční přínos - tedy i studium apod. Otázka "kolik za to?" by se v tomhle tématu dala taky přeložit jako "a co z toho budu mít?" Nicméně mám pocit, že autor tématu na tohle dostatečně uspokojivě odpovědět nedokáže.
Od konce 90. let jsem kromě aktuální generace konzolí hrál skoro na všem, na co si vzpomenete, ale teď už hraju v podstatě jen na PC nebo s dětmi na N. Switch.
SCobra
Godlike
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sasakr 8. 1. 2014 14:49

Ale přeci není přímá úměra mezi množstvím peněz a uspokojením. Pokud budu mít práci, která mi zajistí dost pěněz na pokrytí fyziologických potřeb a sebeuspokojení mi bude naopak přinášet práce po večerech pro nějaký web, tak není nejmenší důvöd, proč to nedělat klidně zadarmo.
"Svoboda je věc, která akorát ruší." Tdjohn
Sasakr
Sleepwalker
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dj.mirRa 8. 1. 2014 15:32

Ale o tom se tady celou dobu mluvi. Takovych lidi bude velice malo. Protoze maloktery clovek se dostane do stavu, kdy si rekne, ze ma dost. Takze pokud bude dost schopny na nejakou spravu serveru, bude premyslet, jestli to po vecerech bude delat zdarma anebo pro mensi firmu a privydela si tak par tisic mesicne.
Takze i kdyby ho to naplnovalo sebevic, pujde drive tam, kde je za tu samou cinnost nejaka financni ci jina adekvatni odmena.
A tady uz je to i o psychlogii a beh. ekon. Pro nekoho jsou prednejsi penize, pro nekoho vetsi volnost bez odmeny, nekdo ma latentni mocenske sklony, ktere kvuli svym (ne)schopnostem v realnem zivote leci formou "adminske diktatury" na foru atp.
Naposledy upravil dj.mirRa dne 8. 1. 2014 15:38, celkově upraveno 1
dj.mirRa
First Blood

Odeslat příspěvekod SCobra 8. 1. 2014 15:37

Přesně tak...
Od konce 90. let jsem kromě aktuální generace konzolí hrál skoro na všem, na co si vzpomenete, ale teď už hraju v podstatě jen na PC nebo s dětmi na N. Switch.
SCobra
Godlike
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků