Koupit grafiku nebo cpu?

Potřebujete s něčím poradit? Neváhejte a zeptejte se

Moderátor: Moderátoři Doupě.cz

Odeslat příspěvekod KoXz 18. 10. 2022 01:01

Ahoj. Mam velke dilema. Chtel bych trochu nakopnout vykon ve hre Cities Skylines a nevim jestli upgradovat grafiku nebo cpu a to ostatni. Co mi realne pomuze pridat fps?
Moje soucasna sestava:
Deska: GA-880GMA-UD2H
Cpu: Phenom II X6 1100T (max upgrade, 6 jadro)
Ram: 32GB DDR3 (max)
Grafika: GTX 960 (jedina vec v sestave, ktera se da jeste vylepsit)

Budget limit: 8000,-

muzu bud koupit:
Kód: Vybrat vše
https://www.czc.cz/gigabyte-geforce-gtx-1660-super-oc-6g-6gb-gddr6/274426/produkt

a nebo:

Kód: Vybrat vše
https://www.czc.cz/291681,341759,299917/kody
a ponechat si GTX960

Co pomuze spis?
KoXz
First Blood

Odeslat příspěvekod Sasakr 18. 10. 2022 09:46

No a co tě brzdí? CPU nebo GPU?

Reálně už nemá smysl tu platformu držet při životě. Měl jsem taky Phenoma, nahrazoval jsem ho FX a nakonec to celý zahodil a koupil Ryzen. Nebral bych ale 5500, kvůli malé L3 cache to není moc herní procesor. Připlatil bych za 5600. Případně můžeš trochu ušetřit na 3600 se stejným výkonem.
"Svoboda je věc, která akorát ruší." Tdjohn
Sasakr
Sleepwalker
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KoXz 18. 10. 2022 21:58

To si nejsem jisty co me brzdi.. :D Cpu jede kolem 70-80% a grafika skoro nic nedela, tam je nejakych 30-50%, podle toho jak zazoomuju, ale zato ma plnou pamet. Pri posouvani mapy se to skube jako blazen, rekl bych ze to je kvuli plne vram? A pri bezne rychlosti hry to vypada, jako by to jelo na rychlost polovicni.. A pokud zvysim rychlost ve hre, nic se nestane, furt to jede na polovicni rychlost.. Takze asi cpu nestiha vypocty? Nicmene jsem objednal ty streva (desku,cpu,dd4 ram) at mam "zaklad" ktery pujde pripadne vylepsovat.. Koukam, ze ten ryzen ma 16MB L3 kdezto phenom 6MB L3, takze tak ci tak, by mel do startu trochu pomoct, ne? Uvidim.. Navic ty stare komponenty budu moci prodat a neco malo se do kasicky vrati, muzu setrit na grafiku
KoXz
First Blood

Odeslat příspěvekod Sasakr 19. 10. 2022 15:08

Nesrovávej L3 napříč architekturama, to je celý blbost.

Z toho co píšeš tě evidentně limituje CPU - nestíhá krmit grafiku, která tak jede jen na 30 - 50 %. Plná VRAM by se spíš než nízkými FPS projevovala záškuby, když se musí přelévat data z/do VRAM.

Jako jo, samozřejmě, že i s tou 5500 si pomůžeš. Jen až se zase jednou rozhodneš, že už ti nestačí 960 a koupíš lepší GPU, tak ti zase bude nestačit to CPU...

Nevím, jestli hraješ hru v DX9 nebo 11, ale v obou případech můžeš zkusit DXVK pro snížení nároků na procesor. Možná to vyřeší problémy kompletně.
"Svoboda je věc, která akorát ruší." Tdjohn
Sasakr
Sleepwalker
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KoXz 20. 10. 2022 06:06

Prave ze ty "zaskuby" jsou docela dramaticke, kdykoliv nemin uhel pohledu, ci posouvam mapu.. Tak me tedy asi limituje oboji, jak cpu, tak vram.. HRaju v dx11. Koukal jsem na to DXVK a co vidim, ze v tom dxvk rezimu maji lide zaplnenou vram jeste trochu vice, coz je opak toho co potrebuji.. Tak nemyslim, ze by mi to pomohlo. Grafika jako takova si nemyslim, ze me nejak vyrazne limituje, jde spis o tu pamet podle me. No, kazdopadne dneska budu skladat pc, pokud dojde deska, snad ano :) Tak snad to pomuze aspon trochu. Postupne pak muzu setrit a pripadne vylepsovat komponenty
KoXz
First Blood

Odeslat příspěvekod Sasakr 20. 10. 2022 16:37

Tak jestli máš tu VRAM plnou, tak je to stejně jedno :-D DXVK pomůže, pokud tě limituje procesor.
"Svoboda je věc, která akorát ruší." Tdjohn
Sasakr
Sleepwalker
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KoXz 20. 10. 2022 20:46

Tak jsem nakonec objednal i bazarovou GK. (gtx1080) Sice chvili nebudu nic jist a bude pro me asi nesmyslne vykonna, ale ma 8GB vram, tak uz snad bude klid :-)
KoXz
First Blood

Odeslat příspěvekod Sasakr 21. 10. 2022 08:53

Pak dej výsledky Time Spy. Každopádně z celkovýho nárůstu výkonu si sedneš na zadek ;-)
"Svoboda je věc, která akorát ruší." Tdjohn
Sasakr
Sleepwalker
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KoXz 23. 10. 2022 19:29

Time spy? Co je to? :D Zatim mam vysledky na cpu (cinebench)
Puvodni Phenom 2940 bodu
Novy Ryzen 10700 bodu :D A to ma asi o 100W mene.. :D
Ale malinko jsem ho podtaktoval.. Ted dava 9800, ale ma v zatezi o 15°C mene. U hry se ani nezapoti, vetraky neroztoci.. :D Spokojennost :) A hra neskutecne zrychlila :-) je to parada
KoXz
First Blood

Odeslat příspěvekod Sasakr 24. 10. 2022 14:59

Větráky neroztočí? Wtf? :-D Jakou máš voltáž, takt a teplotu v zátěži?
"Svoboda je věc, která akorát ruší." Tdjohn
Sasakr
Sleepwalker
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KoXz 24. 10. 2022 15:57

Volty: 1.2 (origo skace mezi 1.2-1.35 myslim)
Takt: 3.9Ghz furt (origo 3.2ghz - 4.2ghz turbo)
Teplota idle: cca 35-40 (origo taky tak)
teplota cinebench 65°C (origo 80°C)
teplota ve hre cca 52°C (origo nevim)
Vetraky se mi roztaci nejak po tech 50°C, takze kdyz hraju dyl, roztoci se na minimalni rychlost. Ani o nich nevim.. :-) Jeste se to muze trochu zmenit az to cely zkompletuju a zavru bocnice, ted je to otevreny
KoXz
First Blood

Odeslat příspěvekod Sasakr 24. 10. 2022 20:23

Heh, já mám v Biosu zaplý všechny ty PBO a automatic OC funkce a voltáž mám kolikrát pomalu 1.5 :-D
"Svoboda je věc, která akorát ruší." Tdjohn
Sasakr
Sleepwalker
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KoXz 25. 10. 2022 06:54

1.5V? To to cpu prezije? :D no, ja ho puvodne chtel taky nataktovat, ale skoncil jsem u toho, ze podtaktovani me vyjde lepe.. Co se tyce teplot a projevu toho pc.. A ztrata vykonu jen drobna, beztak je nesrovnatelne vyssi nez na co jsem byl doted zvykly � a nikdy jsem nemel takhle tiche pc, je to nadhera.. :D ted je tam nejhlucnejsi soucastka hdd a ten je vlastne docela tichy :D doufam ze ta nova grafika bude taky tak ticha jak tahle moje soucasna
KoXz
First Blood

Odeslat příspěvekod Sasakr 25. 10. 2022 08:57

1.45, abych byl přesný. CPU se nijak nevzpouzí. Do grafiky taky cpu 1.2 V.
Taky mám v Time Spy 15. nejlepší výsledek z asi 2000 měření s danou konfigurací. To není zlý.

Co máš za chladič CPU?
"Svoboda je věc, která akorát ruší." Tdjohn
Sasakr
Sleepwalker
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KoXz 25. 10. 2022 14:24

S chladicem jsem to mel docela zajimavy hele.. Protoze je to prvni aio vodnik, co fractal design prodaval, mam ho asi 10let a tehdy zadny socket am4 nebyl, logicky.. Bohuzel jsem zjistil, ze am3 a am4 maji jine rozlozeni der pro backplate a tedy muj chladic nemuzu pouzit.. A vzhledem k jeho stari neni ani nova redukce od vyrobce. Ale to me nezlomilo, patral jsem dal, patral a patral a zjistil jsem, ze asus ma prinejmensim jednu desku, ktera snese backplate i pro am3.. Samozrejme uz se neprodava, tak jsem poresil bazarovou. Typek me *****, protoze k ni nema ramecek na zakryti konektorů, coz u inzeratu nepsal, kdyz jsem mu to rikal, tak se rozciloval, ze tohle nikdo neresi, at mu s tim dam pokoj.. No, pro nekoho je to dulezitej detail.. Co na plat, mam tam misto ramecku diru.. :/ ale mam desku a svuj milovanej chladic :) Tenhle:
https://www.czc.cz/fractal-design-kelvi ... 22/produkt
KoXz
First Blood

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků