Linux - okolo xBuntu okem PC Neználka

Rady, tipy, návody atd.

Moderátor: Moderátoři Doupě.cz

Odeslat příspěvekod Ertefol 19. 12. 2012 10:53

Jak tak koukám na ty vychytávky, tak mně pořád zůstává jako nejlepší systém Windows - a ano, i z toho důvodu, že s ním umím parádně pracovat. Mimochodem, žádné ovladače doinstalovávat nemusíš, Sedmičky tohle všechno zvládnou samy... A i ty další důvody mi přijdou podobné, jen do osmiček Windows nemají Store, o kterém jinak mluvíš :)

Jinak jako člověk, co se živí psaním, si nedovedu představit pracovat v OpenOfficech - kvalita kontroly pravopisu, rozhození formátování oproti Microsoft Office a další drobné problémy (ty už jsou ale o zvyku) by mi za to rozhodně nestály.

Ale samozřejmě Linux nikomu neberu, problém ovšem nastává ve chvíli, kdy se na něm něco pokazí - spousta lidí, co zvládne opravit Windows, nezvládne opravit Linux.
PC, Wii U, 3DS
"Slabé pohlaví je silnějším pohlavím z důvodu slabosti silnějšího pohlaví k slabšímu pohlaví." - Přísloví
Jakub Kovář, externí redaktor Games, LEVELu, Pevnosti
Ertefol
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SCobra 19. 12. 2012 11:01

Neywa píše:Běžnej uživatel, kterej na počítači vytváří dokumenty, sleduje filmy a surfuje nemá jedinej objektivní důvod zůstávat na Windows. Nainstaloval sem Fedoru mojí ženě, která je přesně tenhle typ uživatele, během jednoho dne si to osahala a bylo jí naprosto šumák, jakej systém jí tam běží

Ale oni právě nemají ani důvod přecházet z Windows na Linux, když mají Windows třeba už predinstalované :) Proč by to dělali, když obojí využijou úplně stejně :)

1) Koupím nový stroj a Windows už jsou tam obvykle nainstalované. Nemusím nikam nic strkat a nic instalovat. Stejnětak ovladače (pokud ten, co to stavěl, není prase).
2) Pokud máš v práci windows, do teď jsi měl windows, tak pro spoustu uživatelů bude peklo přeučovat se na jiný grafický prostředí (hlavně pro ty, kteří měli problémy naučit se s windows).
3) Na Windows dvakrát kliknu a mám taky tuny softwaru (spustím prohlížeč) :) I v repozitářích musíš vědět, co hledáš, abys něco našel. Od googlení se to nijak neliší. Jasně, na Windows je to trochu složitější, ale nic, co by se nedalo přežít :)
4) Pokud jen píšeš, koukáš na net a hraješ hry, svobodu asi těžko nějak oceníš :)

Jo... A jak píše Ertefol - Open Office je zlo...
Od konce 90. let jsem kromě aktuální generace konzolí hrál skoro na všem, na co si vzpomenete, ale teď už hraju v podstatě jen na PC nebo s dětmi na N. Switch.
SCobra
Godlike
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tdjohn 19. 12. 2012 11:07

Neywa. Pokud někoho nenapadne, že existuje něco jiného, tak je asi dobře, používá Windows.

Linux byl vždycky technicky lepší, ale jde o to, že to většina lidí neocení. Proto si myslím, že je pro ně lepší Windows (MacOS atd.).

Právě běžnej uživatel může mít občas s něčím problém. Pak se nemá na koho obrátit a se systémem neumí. Je sice otázkou, jestli uživatel má být správce. Pravděpodobně ne. Jenže dnes je reálný stav, že uživatel bývá správce a když něco nejde, najde na netu postup a i když mu nerozumí, tak ho zkusí. U Windows má šanci úspěchu větší.

On to není problém. Třeba OpenBSD je skvělý systém a každý, kdo ho potřebuje, tak o něm ví. Ostatní ho prostě nechtějí. Proč cpát pořád něco někomu. Většina kvalitních systémů jako Linux si své uživatele vybírá a necpe se všude a všem.

-- 19. 12. 2012 11:10 --

SCobra píše:Proč by to dělali, když obojí využijou úplně stejně :)

Přesně o tom to je. Není to pro ně žádná výhoda.

Open/Libre Office je asi další důvod. Žádné kancelářské balíky nepoužívám, tak mi to může být úplně jedno, ale většina lidí to tak možná nemá. I když nevím, co by kdo kam pořád psal :D
"This game is a masterpiece! We have never seen such a harmonic virtual world before. The story is as good as a movie and the graphics offer tons of incredible moments. GTA IV is more than a game." - Cynamite
tdjohn
Rampage
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Neywa 19. 12. 2012 11:10

Ertefol píše:Jak tak koukám na ty vychytávky, tak mně pořád zůstává jako nejlepší systém Windows - a ano, i z toho důvodu, že s ním umím parádně pracovat. Mimochodem, žádné ovladače doinstalovávat nemusíš, Sedmičky tohle všechno zvládnou samy... A i ty další důvody mi přijdou podobné, jen do osmiček Windows nemají Store, o kterém jinak mluvíš :)

Jinak jako člověk, co se živí psaním, si nedovedu představit pracovat v OpenOfficech - kvalita kontroly pravopisu, rozhození formátování oproti Microsoft Office a další drobné problémy (ty už jsou ale o zvyku) by mi za to rozhodně nestály.

Ale samozřejmě Linux nikomu neberu, problém ovšem nastává ve chvíli, kdy se na něm něco pokazí - spousta lidí, co zvládne opravit Windows, nezvládne opravit Linux.


Ano, to je problém. Umíš s nimi parádně pracovat, protože si s Linuxem nikdy neměl možnost přijít do styku. Co o tom, že i s ním bys během chvíle uměl perfektně pracovat.

Co se instalace týče, tak jsem asi klikal špatně, ale teď jsem instaloval sedmičky a grafiku sem si musel doinstalovat.

Hmm... nějak si nemůžu vybavit, že bych si kdy "rozbil" Linux ;-)
Neywa
Killing Spree
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tdjohn 19. 12. 2012 11:11

Neywa píše:
tdjohn píše:Ty používáš Linux?

Bohužel v poslední době hodně hraju, takže jsem si pořídil Windows, ale jinak jsem zarytej Fedorista :)

A co herní konzole, to se ti nelíbí? Mám normální počítač a na dalším vstupu monitoru konzole a je to rozhodně zajímavé.
"This game is a masterpiece! We have never seen such a harmonic virtual world before. The story is as good as a movie and the graphics offer tons of incredible moments. GTA IV is more than a game." - Cynamite
tdjohn
Rampage
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Neywa 19. 12. 2012 11:12

SCobra píše:Ale oni právě nemají ani důvod přecházet z Windows na Linux, když mají Windows třeba už predinstalované :) Proč by to dělali, když obojí využijou úplně stejně :)

1) Koupím nový stroj a Windows už jsou tam obvykle nainstalované. Nemusím nikam nic strkat a nic instalovat. Stejnětak ovladače (pokud ten, co to stavěl, není prase).
2) Pokud máš v práci windows, do teď jsi měl windows, tak pro spoustu uživatelů bude peklo přeučovat se na jiný grafický prostředí (hlavně pro ty, kteří měli problémy naučit se s windows).
3) Na Windows dvakrát kliknu a mám taky tuny softwaru (spustím prohlížeč) :) I v repozitářích musíš vědět, co hledáš, abys něco našel. Od googlení se to nijak neliší. Jasně, na Windows je to trochu složitější, ale nic, co by se nedalo přežít :)
4) Pokud jen píšeš, koukáš na net a hraješ hry, svobodu asi těžko nějak oceníš :)

Jo... A jak píše Ertefol - Open Office je zlo...


Ne, tohle je právě převrácený. Oni nemají důvod využívat Windows ;-) Už proto, že Linux je zadarmo a ten stroj by byl o 2k levnější, že jo?

-- 19. 12. 2012 12:15 --

tdjohn píše:
Neywa píše:
tdjohn píše:Ty používáš Linux?

Bohužel v poslední době hodně hraju, takže jsem si pořídil Windows, ale jinak jsem zarytej Fedorista :)

A co herní konzole, to se ti nelíbí? Mám normální počítač a na dalším vstupu monitoru konzole a je to rozhodně zajímavé.


Konzole se mi moc líbí a tak to dopadne. Je to teď ale trochu větší investice, než Widle a hry v akci na Steamu a GOGu :mrgreen:
Neywa
Killing Spree
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tdjohn 19. 12. 2012 11:18

Tak to zní dobře. Rozhodně je to zajímavá kombinace. I na PC s Linuxem si zahraješ, ale zase proč to řešit, když po práci jen zasuneš disk do krabice vedle a hned hraješ. Ten začátek je ale těžký. Také jsem dlouho přemýšlel a několikrát se na to úplně vykašlal, že to přece nepotřebuju. Teď mám ale 4 konzole a zatím jsem hodně spokojený.
"This game is a masterpiece! We have never seen such a harmonic virtual world before. The story is as good as a movie and the graphics offer tons of incredible moments. GTA IV is more than a game." - Cynamite
tdjohn
Rampage
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Neywa 19. 12. 2012 11:25

Mě od tý konzole taky trochu odrazuje cena her, která je prostě o několik stovek jinde, než na PC.

A navíc už vidím, jak se mi k ní posadí junioři a nepustí mě tam :mrgreen:
Neywa
Killing Spree
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tdjohn 19. 12. 2012 11:31

Cenově je to možná jinde, ale zase za ten komfort to stojí. A hlavně kolik toho za rok koupíš? Já třeba teď už jen čekám na GTA 5 a do té doby koupím jen něco menšího. Většinou je to všechno stejné, takže je lepší dobře vybírat.

Právě to musí být tvůj PC, kde jen občas prohodíš vstupy a hraješ. Dělit se s někým, to není dobrý nápad :D Když budeš muset, tak nejdřív se musejí naučit s Linuxem, a tak budeš mít dost času.
"This game is a masterpiece! We have never seen such a harmonic virtual world before. The story is as good as a movie and the graphics offer tons of incredible moments. GTA IV is more than a game." - Cynamite
tdjohn
Rampage
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SCobra 19. 12. 2012 11:55

Neywa píše:Ne, tohle je právě převrácený. Oni nemají důvod využívat Windows ;-) Už proto, že Linux je zadarmo a ten stroj by byl o 2k levnější, že jo?

Ne, to co píšeš ty je převrácený. Oni si koupí notebook s Windows a většinou ani na výběr nemají. Ten notebook by ani bez OS nebo s Linuxem o ty dva tisíce levnější nebyl.
Od konce 90. let jsem kromě aktuální generace konzolí hrál skoro na všem, na co si vzpomenete, ale teď už hraju v podstatě jen na PC nebo s dětmi na N. Switch.
SCobra
Godlike
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Neywa 19. 12. 2012 12:13

No ale takhle to nestojí. To je jenom důsledek toho, že primární poptávka je po Windows. Kdyby tady byla stejná nabídka notebooků s Linuxem, neměla by většina lidí důvod používat Windows.
Neywa
Killing Spree
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SCobra 19. 12. 2012 12:26

Kdyby byly v ***** ryby, nepotřebovali bychom rybníky... Nemluvím o nějaké "kdyby tu byla", tím se nemá cenu zabývat. Mluvím o současném stavu ;-) Nehledě na to, že kdyby tu byla stejná nabídka notebooků s Win i Linuxem, musely by mít dostatečný podíl na trhu, linux by se nejspíš prodával klasicky v retailu s určitou formou podpory a ty notebooky by levnější stejně nebyly.
Od konce 90. let jsem kromě aktuální generace konzolí hrál skoro na všem, na co si vzpomenete, ale teď už hraju v podstatě jen na PC nebo s dětmi na N. Switch.
SCobra
Godlike
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tdjohn 19. 12. 2012 12:27

Myslím, že většině lidí moc fandíš. A nebo myslíš jinou (a menší) většinu :D Nabídka s Linuxem tu není a být může, ale pochybuju, že by nějak vyhrávala. Cena v tom roli až tak moc hrát nebude, protože mi přijde, že většina lidí ani neví, že SW je placený. Koupili HW, tak vše ostatní se stáhne, ne? A i kdyby nestáhlo, tak tam nebudou ty jejich programy.
"This game is a masterpiece! We have never seen such a harmonic virtual world before. The story is as good as a movie and the graphics offer tons of incredible moments. GTA IV is more than a game." - Cynamite
tdjohn
Rampage
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SCobra 19. 12. 2012 12:37

Byla doba, kdy se notebooky s linuxem prodávaly :) Případně se prodávaly bez OS. A úspěch to nemělo žádný :)
Teď nevím, jak to je. Klasický notebook nechci, tak je ani nesleduju.
Od konce 90. let jsem kromě aktuální generace konzolí hrál skoro na všem, na co si vzpomenete, ale teď už hraju v podstatě jen na PC nebo s dětmi na N. Switch.
SCobra
Godlike
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Neywa 19. 12. 2012 13:03

SCobra píše:Kdyby byly v ***** ryby, nepotřebovali bychom rybníky... Nemluvím o nějaké "kdyby tu byla", tím se nemá cenu zabývat. Mluvím o současném stavu ;-) Nehledě na to, že kdyby tu byla stejná nabídka notebooků s Win i Linuxem, musely by mít dostatečný podíl na trhu, linux by se nejspíš prodával klasicky v retailu s určitou formou podpory a ty notebooky by levnější stejně nebyly.


Jojo, kdyby diskutující udrželi nit diskuse, bylo by to vždycky mnohem snadnější, že ;-)
Neywa
Killing Spree
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků