Dr.Watson

Moderátor: Moderátoři Doupě.cz

Odeslat příspěvekod Dr.Watson 18. 2. 2010 16:41

LinuxMint8-KDE je krásně stabilní. KDE jsem nepoužíval od dob slavné 3.5.9(a 3.5.10 ale to už byla skoro nepodporovaná verze). I ty plazmoidy/widgety jsou celkem návykové a dost usnadňují práci. Je pravdou, že je potřeba si zvyknout na trochu odlišnou filosofii Plochy. Není to na škodu. Hardwarovou náročnost nedokáži posoudit na mém Athlonu X2 4000+@2600MHz a RAM 3GB to jede jak víno, po náběhu systému si bere cca 250 GB RAM se spuštěnou akrtualizací a asi pěti widgety. Nejnáročnější je browser-podle počtu otevřených záložek, což je asi všude. Snad jedině start systému je pomalejší, tedy ve srovnání s Gnome, Xfce. Srovnám-li jej s Win XP, je to stejné, spíš rychlejší. Odezva aplikací je rychlá, nezdržující. Zatím, po cca měsíci provozu objevuji stále nové vychytávky, ale to se časem vsákne. OS je velmi dobře propojen mezi aplikacemi. Překlad takřka 100%. Řeč je o KDE 4.3.5, novou oficiální verzi (4.4) zatím zkoušet nebudu ale pokud opravuje tolik chyb (které já zatím nezaregistroval), bude další verze distra už až moc dobrá ;)

U Mintu je velmi slušný výběr prvotně nainstalovaných programů. Není problém přehrát od základu cokoliv vč. zprofanovaného flashe. Asi rok jsem používal OpenSuse (11.0 a 11.1) ale návratu k Mintu nelituji. Minimální investice do úpravy a to jen díky tomu, že jsem zvyklý na jiný přehrávač filmů+browser a vzhled. Doporučuji všem.
Dr.Watson
Killing Spree
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SCobra 18. 2. 2010 18:06

250 MB RAM ;-)
Od konce 90. let jsem kromě aktuální generace konzolí hrál skoro na všem, na co si vzpomenete, ale teď už hraju v podstatě jen na PC nebo s dětmi na N. Switch.
SCobra
Godlike
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dr.Watson 22. 2. 2010 20:18

aaa RAM se vsákne, dík za opravu.

No a jde do tuhého, jedeme z kopce. KDE sem KDE tam, miláček Xfce se blíží. Přirozeně je to TA Xfce (stejně jako počitadlo je TA Ráchel)...
merlwiz79 dokončuje LinuxMint8Helenu Xfce. Proto mám Mint rád bo jsou to samé ženské, že...
malý náhled je zde.
merlwiz79 má dost obtížné období, přesto je to hodně pěkné a slibné. Věřím, že i u něj se vše zdárně chýlí k dobrému a šťastnému konci. Obrázek

Xfce je Víra a Filosofie!
Xfce je podstata všech OS!
Xfce dokáže z ničeho udělat NĚCO!
pro Xfce není nic nemožné!
I Chuck N. říká ze spaní (tedy, když vyčkává): "Xfce, ááááách"!
A K. Gott zpívá: "Když muž se ženou Xfcéééé"!
Dr.Watson
Killing Spree
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dr.Watson 25. 2. 2010 23:34

a Watsonova Tuxí Hlídka pokračuje tematicky a to směrem ke KRIZI.
Ano, je potřeba počítat korunky, je potřeba vyhodnocovat výdaje, bo příjmy až tak vyhodnocovat nepotřebujeme, na to máme Pecinu a kulišáckého Kalouska... Kdo nám pomůže v Linuxu?? GNUCash! Jednoduché i podvojné účetnictví, dokáže se napojit i na váš účet pokud toto umožňuje, zvládá i hypotéky a hlídá termíny pohledávek. Pohoda? Money S3? GNUCash! Operace v různých měnách, obchody akciemi, portfolio, vyhledávání faktrur, export ve formátu Office... A jede to i pod Linuxem...

edit: a je také v češtině a kupodivu zdarma...
Dr.Watson
Killing Spree
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SCobra 26. 2. 2010 08:12

Super typ, díky ;-) Nejsou v tom legislativní chyby?
Od konce 90. let jsem kromě aktuální generace konzolí hrál skoro na všem, na co si vzpomenete, ale teď už hraju v podstatě jen na PC nebo s dětmi na N. Switch.
SCobra
Godlike
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dr.Watson 28. 2. 2010 21:58

Scobra: tak to tedy netuším.

No, brodě se dnes blátem nainstalilo se mi KDE 4.4 (nj, čekám na Xfce mátové), zdá se, že je rychlejší než 4.3.5, zatím i stabilní. Trošku změny v názvosloví (widgety), lehce odlišné zobrazování infa. Ale zatím vše šlape. Zátěžový test-pálil jsem cca 15 DVD (převádím si sbírku do avi) a dobré.

Zdá se, že LinuxMint8 CE Xfce je na dohled... merlwiz79 udělal RC verzi (nějak se nevyznám v jejich serverech a tak mi unikla) tedy tipuji, že do týdne by to mohlo být hotovo ostře. Budu mít opravdu dilema zda zůstat u KDE nebo Xfce... O to horší, že i v Xfce používám programy primárně Qt knihoven....
Mintové verze jsou opravdu dobré. Vč. minoritních okenních manažerů jako Fluxbox a Xfce. Ve "velkých" distribucích aka OpenSuse jsou trochu opomíjeny. Mint sice vychází o něco později zato velmi dobře odladěn. Jasně, je to i o opravách xBuntu ale např minulá (7) verze šlapala s KDE, když Kubuntu mělo stále problémy. Inu, svěží dech máty...
Prostě zapůsobte na něžnější polovinu lidstva Linuxem a MÁTOU !!!
Vřele tato distra doporučím všem, kdo chtějí Linux zkusit. Ať už jen Live verzi bez instalace, nebo rovnou na hard...

dodatek: Xfce bývá většinou před KDE ale merlwiz79 tentokrát pracoval navzdory vlastním i rodinným problémům. Když čtu jen vzdálenosti k doktorům,kam vozil ženu musím smeknout. Irsko mám rád... Držím jim oběma palce.
Dr.Watson
Killing Spree
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dr.Watson 3. 3. 2010 18:06

Vánoce se blíží...
Vyšlo nám KDE 4.4.1, zatím ho nemám prozkoumané ale mělo by být rychlejší, výkonnější a přidány widgety do základu. Zdá se tedy, že už konečně "jen" šperkují a nikoliv látají...
Tak či tak se asi s touto
Obrázek

krásou (nikoliv kráskou ;) ) brzy rozloučím, neb Xfce Mint je na dosah a .iso se objeví v nejbližší době...
Žádná plasma, žádný mamut, jen rychlost světelná...
Ale KDE mám tak rád.
Dr.Watson
Killing Spree
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dr.Watson 5. 3. 2010 19:38

Vážení, dámy a pánové!
Historická chvíle se přiblížila.
Hasta la vista KDE ! Jak by řekl ten, co se mi podobá...
LinuxMint7 Xfce je mrtvo, ať žije LinuxMint8 Xfce!
Před malou chvílí se na prvním serveru objevilo RC1 tohoto vskutku úžasného prostředí. Windows 7 ?? Co to je?? Windows XP ? Možná do dualu kvůli Spellcrossu. Linux KDE 4.4.1 ?? Ano, s touto kráskou bývám nevěrný.

Ale Xfce, to je Osud. Xfce je vášeň, věrnost, sdílení sebe sama s OS... Funkčnost, rychlost, krása, inteligence, efektivita. Inu, celý Wéčko ;)
Pro zájemce odkaz
ZDE:
http://ftp.heanet.ie/pub/linuxmint.com/testing/LinuxMint-8-Xfce-RC1.iso

S případnými zájemkyněmi jsem ochoten se oddat nejen linuxové erotice. Značka:
Pracháči maj možná Windows koupený,
Leč s Wéčkem a Xfce zažiješ orgasmické noci, ba i dny !!!
Dr.Watson
Killing Spree
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod spacewolf 5. 3. 2010 21:20

Pěkný, ale zatím se ještě podržím Ubuntu :-)

Každopádně na čem hraješ?
PC, PSP, PS2
spacewolf
Killing Spree
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dr.Watson 5. 3. 2010 21:58

Vesmírný vlk: jak to myslíš? Mám v dualu W XP ale už jsem tam nevlezl tak 1/4 roku - nainstalil jsem je kvůli Spellcrossu, předtím jsem měl jen Lin asi 2 roky samotný. Snažím se používat Wine (s PlayonLinux-em, je to pohodlnější a nenáročné na nastavení), případně VirtualBox, ten mám s XP kvůli angličtině a astrologickému programu.
Ale já už jsem houby pařan, stačí mi Fritz 9, HoMaM 3 a Pharaoh. I když teď jsem vyzkusil HoMaM 5 a jede to ve Wine pěkně. Vč Cz. Jako zjišťuji, že to co jsem kdysi potřeboval ve Win (Office, TheBat! a vím já co ještě) vlastně vůbec nechybí. Naopak, lenivci se ulevilo. Al ejasně, třebas Gothic-y je asi snadnější hodit do Win. Proto mám dual, kdybych dostal chutě :D Jo, Starcraft taky jede pěkně v Linuxu. Teď se omluvím, jdu nahodit to Xfce naostro. Tak půlhoďky, než se vysprším.
Jinak přemýšlíš-li o Linu s obvavami o hry, kukni na appDB a srovnej s tím co hraješ. Pomocí Plaonlinux se dá obstarat i databáze verzí Wine.
Dr.Watson
Killing Spree
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod spacewolf 6. 3. 2010 10:52

To máš dobrý když moc nehraješ.
Já se držím Ubuntu s GNOME a jsem spokojen, ale na hry jsou windowsi třeba a věčně rebootovat mě nebaví. Pokud já něco novějšího pod wine rozjedu, tak nakonec narazim kvůli problémum s ATI grafikou pod Linuxem. Holt to chtělo pro Linux nVdii.

Na desktopu už měsíc nemám funkční windows a vážně už bych si něco zahrál :)
PC, PSP, PS2
spacewolf
Killing Spree
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dr.Watson 6. 3. 2010 18:14

Nojo, to je problém. Uvidím jestli půjde Starcraft 2 :D
Jinak musím říci, že KDE mne dost rozmlsalo. Xfce je sice jako blesk ale ty widgety jsou návykové až běda. Slušně urychlí, zjednoduší práci, orientaci i přehled o systému je lepší. Nakročili dobře. Kdo si trochu zvykne, má problém přejít jinam. Ono s tou rychlostí to není tak zléale je fakt, že teď sice otevřu Thunar ve zlomku sekundy (ve KDE Dolphin cca 2s, při prvním spuštění pak je rychlejší cca na 1s) ale přez widget v KDE je to prakticky totéž. Jako největší "průser" vidím to, že náročnost na RAM je skorem totožná, zátěž CPU také. Nehledě k tomu, že do svého Xfce si stahuji stejně půlku KDE, bo jsem navykl na K3b, K9copy, Opera je tuším také v knihovnách Qt. Navíc v KDE už jsou defacto v OS propojeny a nainstaleny (a tedy lépe provázané od přirození) všechny "případně potřebné ptákoviny", co se do ostatního většinou stejně nainstalují (např. LM-sensors, počasí, tedy Screenlets nebo Gdesclets). Pokud v KDE vypneme Compizov fičury, nahodíme třebas jiný souborový manager, je to asi stejné...

Pointa: "...že já *ůl instalil KDE, mohl jsem si u Xfce pěkně na KDE nadávat, nic zlého netuše..."
Obrázek
Xfce aka W.

Jo, ještě dodám, vše o čem v poslední době píši jsou distra Linux Mint, zkouším vždy všechny tři základní okenní managery, tedy Gnome, KDE, Xfce. Od základu musím znovu doporučit nejen začátečníkům, jsou to velmi dobře odladěná distra (jasně, také vychází později jako jejich základ xBuntu, tedy je tam už pár oprav) ale dá se vycházet z skorem největší komunity u nás (xBuntu) a podpora Mintu je tkaé větší než třebas OpenSuse, Mandriva (tím myslím fora, rady etc.). Rozhodně usnadní počáteční fázi a to doinstalování kodeků, fontů, prostě té základní podpory, které se ofiko distra stále zatím vyhýbají.
Dr.Watson
Killing Spree
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dr.Watson 7. 3. 2010 15:34

Vy máte W. tak víte vše první...
Tady je ofiko odkaz na Linux Mint 8 “Helena” Xfce RC1 a já mizím na sluníčko do sněhu. Pá pá!
Dr.Watson
Killing Spree
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dr.Watson 13. 3. 2010 10:58

Obrázek
Wéčkův Spheniscidae deníček:

Ano, W. je línej, rozmazlenej a vůbec nějak krní. Rozplývá se nad Xfce ale má opět KDE. Zjistil jsem, že bych musel do Xfce natahat půlku KDE kvůli programům vč. Plasmatických pluginů, bez kterých to zřejmě nejde. Nebo najít Gnome-positivní náhrady, což nenacházím. Vypalování braserem je dobré ale K3b je K3b. Něco jako Nero zadara...
A je toho víc, takže když mi KDE celkem svižně sviží, nepadá, asi mám vyřešeno.
Ono se říká, že i administrace (neplést s administrativou) je v v obou Gtk prostředích jednodušší ale mně se to nezdá, a to jsem v KDE lama bo to používám na střídačku měsíc. Náročnost na RAM bych už neřešil, i když je po delším běhu PC větší, je to naskládanými knihovnami v RAMce, jpak je zase rychlejší odezva. Widgety naopak usnadní pohyb po adresářích, přehled o systému, potažmo i závislým jejich závislosti (mail, kniha tváří, RSS a jiné), mně například přehled o fázích měsíce ;)

A jelikož (a poněvadž a protože opravdu ale opravdu opravdu) to toto herní forum, něco pro hráče používající Linux.
Velká pomoc je pro každého hráče nějaká Image Manager.
Ve Win. třebas Daemon tools, Alcohol. Já si v Linu oblíbil Acetoneiso. Zvládá toho hodně a ve spolupráci s Playonlinux(Wine) vyhovuje naprosto.
Popis na Kubovo blogu první díl a díl druhý. Přirozeně si nejdříve (nejlépe ISO) image musíme pořídit a to zvládá v každém distru každý vypalovací program.
Dr.Watson
Killing Spree
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dr.Watson 15. 3. 2010 16:35

Obrázek
Wéčkův Spheniscidae deníček:

Protože a poněvadž se nevěra nevyplácí a já jsem v podstatě velmi věrný Watson, nahodil jsem Xfce, které jsem používal asi rok v tahu. Xfce je totiž něco jako krásná ženská bez omalovánek na obličejovém xichtíku, silikonu v poprsí, na zadečku, bez liposukcí a plastiky pohlaví... Prostě kráska i ráno po probuzení i za 20 let... Říká se, že je to ochuzené, holé prostředí pro Linux (oproti Gnome, KDE), ve srovnání s KDE 4 asi ano ale Gnome mi přijde skoro stejné. Asi proto, že mají stejné knihovny a tedy aplikace z Gnome se dají s klidem v duši používat. Jasně, z KDE také... Ale je patrný rozdíl ve vzhledu, startují o maličko pomaleji. Přesto používám několik aplikací z KDE bo jsem zvyklý, líný a mám rád zmatek i v OS. Primárně zmíním Operu, vypalovací program K3b a program pro zálohování/převod DVD K9copy. Ve srovnání s KDE je Xfce znatelně rychlejší, jediný hmatatelný nesdostatek (rozuměj ve Watsonově podání) je nemožnost zneviditelnění panelu. Sice jde zneviditelnit ale zneviditelní se i minimalizovaná okna a ikony, tedy takřka k nepotřebě. ( v příštím vydání už to bude napraveno). Rychlost, nebo chcete-li, úspora systémových prostředků je znát i na běhu, práci programů. Převod stejného DVD do AVI (stejným programem, na stejném PC) je cca o 10% rychlejší. Jinak i v Xfce se dají pozapínat všechny možné i nemožné fičury 3D desktopu jako kostky, mraky ploch a oken a podobně. Ani widgety plasmovitého KDE vám nemusejí chybět, neboť se dají doinstalovat v podobě appletů Gdesklets a Screenlets.
Nevím. Gnome mi k srdci nepřirostlo, raději Xfce no a KDE nám opravdu (ale opravdu opravdu) vyrostlo do krásy, spolehlivosti a asi dostane přednost, dokud bude PC stačit. Nicméně všem zájemcům, kterým se zdá jejich počitadlo na dnešní dobu slabším, doporučuji nekupovat nový stroj ale vyzkusit Linux. Například i (nejmodernější, krásné, pro hračičky) KDE 4 lze svižně (rozuměj "normálně") používat na PC typu Athlon 2000+ (ano, jednojádrový) s necelým giga RAMky... Mnou zmiňované Xfce ještě méně. A jedná se o OS poslední řady...
Čiže si neodpustím popíchnouti dysgrafika PíSidla, který potřebuje uberDělo na psaní. Pravda, pokud bych nevěděl co s penězi jako on, asi bych také hledal nový noťas (a kua, já nikdy neměl notebook !?!), nicméně spořivým studentům bych doporučil kuknout do bazaru a vyzkusit na kýženém stroji živé CD/DVD Linuxu kvůli ovladačům, etc. a nikdo nepozná, že na tom není Win 7...
Zde například v prostředí KDE 4:
Obrázek

Obrázek
Dr.Watson
Killing Spree
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků