Velikost bedny a množství basů

Stereo a vícekanálové reprosoustavy, subwoofery

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod trempik 12. 8. 2017 19:00

Mám jeden z posledních dotazů, než přestanu řešit "bedny" a dám si pokoj.
Když se řekne "Malé bedny s velkým zvukem", tak tomu nevěřím , dokud se neřekne "Ještě větší bedny s ještě větším zvukem". Dnes už bych si regály do ceny jednoho platu nepřál. Už jen trochu kvalitnější sloupky.
Ten bas je prostě někde jinde, že ano? Lehce důrazný a zároveň hladivý. Nebo ne?
trempik
Junior

Odeslat příspěvekod starší 12. 8. 2017 22:56

Len krátko, ja by som to takto určite nezovšeobecňoval :pozor, obecne by to tak plus, mínus malo byť ako píšeš, žial v praxi to býva aj úplne naopak /s tým basom/, skús dať /popr.slepý/ posluch SF Olympica 2 /kludne aj O.3/ a SF Olympica 1 /regály/, a uvidíš, teda budeš počuť ... :-)
Taktiež si rôzni audiofili a hifisti pod pojmom "veľký zvuk" môžu predstavovať rôzny zvuk.
starší
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod DinosaurJr 13. 8. 2017 10:27

1) Nerozumím otázce, resp. není přesně položena...
2) Přesto využiji prostor k diskusi a se pokusím krátce nastínit pojmy
"Malé bedny s velkým zvukem" - pokud se jedná o 2p regály s vnitřním objeme 8až12l, tak umí zahrát jako bedny s podstatně větším objemem, jsou osazeny kvalitními ($$) měniči, odladěná výhybka a naladěná bedna. Basy umí zahrát asi tak do 70-80 Hz, pak následuje pokles. Často se píše např. 50 Hz i níže, to ale bývá, kam až středobas umí zahrát (i když s velkým poklesem - nesděleno či zamlčeno), ale v propagačních mat. to vypadá hezky. Komu basy nestačí, může si doplnit SW.
"Velké bedny s velkým zvukem" - obvykle se tím myslí 3p sloupy s velkým basákem (min. 25cm či více) //mé uši si myslím, že raději jeden velký basák než dva menší - někdo se plochy sčítá// Pokud jsou také osazeny kvalitními měniči, je 3p bedna podstatně nákladnější. Repro je osazeno basákem, který umí zahrát až do 25 Hz, pak pokles. Na reprobednách lze přehrát nejnáročnější žánry - orchestr (vytvořit šíři orchestru) a varhanní koncert (rozsah, hloubky, barva). K nim je nezbytný odpovídající zesilovač.
Oboje bedny potřebují kolem sebe volný prostor a alespoň základní úpravu akustiky místnosti, což ne každý jim může dopřát. Obvykle to je stylem, nacpeme je ke stěně, aby moc nepřekážely. Nakonec k basům - ty nejsou nejdůležitější zvukovou složkou.
◄☼► Život je příliš krátký na poslech muziky přes nudné HiFi ! Kind of Blue ♪♫♪
ProJect RPM 3 Carbon MC●SLVR●TubeBoxSEII ECC83 Telefunken Ribbed●Sony ES
DAC Topping D50s●DPA 386 222 mk2017●B&W●Xavian●TV Samsung 48"●77LP<iii>
DinosaurJr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hmpf 13. 8. 2017 11:26

Na výstavě 2017 v Praze když byly Sroll bedny tak ty měly malý měnič středobas (už si nepamatuju myslim z obou stran) a i když asi hodně upravovaný a spodek to hrálo skvěle, takže jistě záleží na kvalitě, je to i hezky vidět na druzích meničů některý mají širší pole vyzařovaní...
Já mam doma rozestavení měničů D'Appolito a i když to asi nezahraje spodek jako bedna s velkym basákem tak si nemůžu stěžovat, že by jich bylo málo nebo, že by to neumělo pořádně bouchnout, umí a moc dobře. U těch mých je to dělané tak, že když k tomu není sub tak ze zadu by měl být bas pozvdnutý na on/off.
A co se týče zobrazení velikosti zvuku tak podle mě záleží hodně mimojiné taky na nahrávce.

Toto může asi posoudit někdo kdo ve své místnosti otestoval různé druhy reprobeden. To já nemůžu, paž jsem to nezkoušel, nejlepší asi otestovat pár srovnatelných kousků co se týče kvality ceny regál, 3 pásmo atd. mezi sebou v nějakém studiu ve stejné místnosti...
Sveda Blipo PRO, Alessandro MS1000
hmpf
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod trempik 13. 8. 2017 16:43

Já myslím, že to tu bylo jasně zmíněno.
1. Nahrávka. Jenomže když není dobrá nahrávka, je potřeba tomu pomoct.
2. Poslechový prostor. Nemohu měnit, prostě mi to v paneláku nehraje.
Konkrétně se trápím s těmito : http://www.magnat.de/en/detail/index/sArticle/202.
Tohle asi nikdy hrát nebude, že? Za to chtějí 9000 Kč, no já dal 6 a ani za ty to nestojí.
Bedny jsem naposledy přemístil a dal blízko stěny pro předpoklad zesílení basů od bassreflexu.
Je to správně? Nic moc se nezměnilo. Pak jsem si zdeptaný sedl k telce a zrovna na tom místě to celkem šlo. Pro mne to nově znamená, že některé bedny zahrají, kam je postavíte, ale u některých se stáváte jejich otrokem a ty musí mít zesilovač A, poslechovku B, typ skladby C a velikost ozvučnice D. Atd.

-- 13. 8. 2017 17:52 --

Abych to "uzavřel". Začal jsem stavět něco mezi ALTO I a ALTO II a jsem právě z těch basů nadšen.
Za ty peníze. http://www.visaton.de/de/bauvorschlaege ... index.html
trempik
Junior

Odeslat příspěvekod petison 13. 8. 2017 17:12

Co máš za zesilovač?Já mám q acoustics 3020 v paneláku a na basy si nemůžu stěžovat.Hraje to velmi dobře a to jsem měl sloupové třípásma ,kde bylo více basů,ale horší středy a výšky.Ty sloupy byli ovšem z nižší kategorie(13000 Kč).S regálovkama mi ten zvuk vyhovuje více.Je pravda ,že jsem musel vystřídat více zesilovačů.S některým zesilovačem bylo basů podstatně méně a celkově to nebylo ono.Paradoxně nejlepší basy a celkově kvalita zvuku je nejlepší a opravdu hodně dobrá s vintage zesilovačem 2x25 W
petison
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cejny 13. 8. 2017 17:33

Pokud na to mas pristor a prachy, tak dej aspon 8p stredobas. Na velikosti zalezi.

8p pojede jinak, hlavne vezme nizsi frekvence. Pokud nekdo na 5p uvadi 50hz, tak je to pri -10db, aspon u studiaku.

Treba moje yamaha hs8 dava pri -10db 38hz.

PS: Zajimalo by mne jak magnat vycaroval 30hz, no vlastne radej ani ne.
Lenovo Thinkpad T430, DAC Audinst HUD-mx2, doma Yamaha HS8 / v praci Mackie CR5BT, sluchatka ATH-M40X
Minidisk Sony MZ-RH910 Hi-MD Walkman
cejny
Junior

Odeslat příspěvekod Petulda 14. 8. 2017 06:47

Don Diablo:
Podléháš marketingovým řečem výrobců. Viz třeba reálná měření oněch B&W CM1 zde nebo zde.
U těhle pidibudek výrobci běžně používají trik se zvýrazněním vyšších basů (zde je to kolem 100 Hz), což v méně zkušených posluchačích vyvolá dojem, že bedny jdou hluboko. Jelikož bedny ale mají bassreflex, padá pod tímhle kmitočtem frekvenční odezva strmě dolů. Na 50 Hz nehrají CM1 už nic.

Dobré basy, a tím nemyslím jen jejich objem, ale i rozlišení, dynamiku, impakt, jsou o aktivní ploše basových reproduktorů. Ve slepém testu, kde bys měl dobrou bednu s jedním 5" a dobrou bednu s jedním 10" by sis ten 5" na basy nezvolil, to mi věř :-).

Obrázek

Obrázek
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Kocmeister 14. 8. 2017 16:21

Jasně, že i regály umí hrát nízko, třeba 40Hz z 6-ti palce, ale je to o ceně. Je třeba dost přitlačit na pilu. Ty Magnaty jsou asi fakt šunty když to řeknu upřímně, už jen udávanými 30Hz nedělají dobrý dojem. Jinak to může být u tebe vliv více faktorů, které tu padly už předtím - akustika místnosti, zesilovač naprd, ale i ta fyzika - větší repro ve větší ozvučnici zkrátka zahraje basů více a to i v kategorii "za pár korun", to je jasný.
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bacil2 14. 8. 2017 18:06

... áno, pre regálové bedne určite platí zásada: "za peníze v Praze dům" 8-)

https://www.stereophile.com/standloudsp ... index.html
bacil2
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petulda 15. 8. 2017 13:17

Kocmeister píše:Jasně, že i regály umí hrát nízko, třeba 40Hz z 6-ti palce, ale je to o ceně.

Podstata věci spočívá v tom, že těch 40 Hz z 6'' repráčku, byť velmi drahého, nikdy nedá tu kontrolu, razanci a jistotu jako 40 Hz z 12'' basáku ve velké bedně srovnatelné kategorie (tzn. proporčně stejně drahé v rámci sloupovek).

Ono o lecčems vypovídá i to, že aby takový 6'' basáček zahrál 40 Hz při nijak ohlušujících 95 dB/1 m, musí být jeho výchylka více než 1 cm na každou stranu. S 12'' reprákem je to jen 2.5 mm. Co to dělá s linearitou a zkreslením je nabíledni.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod trempik 30. 8. 2017 15:28

No, přiznám laicky, že množstvím basů jsem nemyslel až tak nejnižší frekvence, ale vůbec nějaký ten pocit, že bedny nehrají ploše,středovýšky. Audio pro mne začíná být nevysvětlitelnou alchymií a jsem rád, že to mohu ukončit. Stalo se, že jsem přemístil pravé repro doleva, 2,5 metru, levé zůstalo na stejném místě, bedny 15-20 cm od zadní zdi.Pustil zatím ze satelitu Bayern 1 a ono to začlo hrát o 100% líp. Buď jsem si předtím seděl na uších, nebo je to podle denní nálady nebo už nevím. Se zesilovačem CA AZUR 640 OK.
trempik
Junior

Odeslat příspěvekod trempik 30. 8. 2017 17:00

Jo a ještě další poznatek, najednou téměř fantastiký zvuk při poslechu v r. trojůhelníku, ale s hlavou ve výšce 10-40 cm nad bednama. Subjektivně.
trempik
Junior

Odeslat příspěvekod DinosaurJr 2. 9. 2017 08:39

Poslechněte si basovou linku třeba v
• Tove Lo - Habits (Stay High) - Hippie Sabotage Remix
"inženýrská" písnička, kterou inženýr mistr zvuku naducal basy ve spojení s vysokým zpěvem zpěvačky, útok na pudy (150Hz & high), stará škola stále funguje dobře...
• David Guetta, Cedric Gervais & Chris Willis - Would I Lie To You (remix)
tady je to lépe dotažené, sofistikovanější.Těch 150 Hz je slyšet i v autorádiu, takže je to líbivé...
Zkuste si to poslechnout bez korekcí a pak přidat basy na (poslouchatelný) max. Zkuste popsat, jaké slyšíte za rozdíly?
◄☼► Život je příliš krátký na poslech muziky přes nudné HiFi ! Kind of Blue ♪♫♪
ProJect RPM 3 Carbon MC●SLVR●TubeBoxSEII ECC83 Telefunken Ribbed●Sony ES
DAC Topping D50s●DPA 386 222 mk2017●B&W●Xavian●TV Samsung 48"●77LP<iii>
DinosaurJr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod petison 2. 9. 2017 09:54

Tohle taky stojí za poslech
Sarah Blasko - All I want (BENY Remix)
https://www.youtube.com/watch?v=eBySr093wLQ
petison
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků