Fractal Design Define R5 Black - zapojení ventilátorů

Skříně a zdroje, úpravy počítačových skříní, chlazení, odhlučnění

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod michalbar 22. 11. 2017 22:55

Zdravím všechny,
Potřeboval bych prosím poradit: Asi měsíc zpátky jsme v jiném tématu naťukli odhlučnění mé sestavy(odkaz na téma viewtopic.php?f=932&t=1267765), nakonec jsme došli k návrhu koupit lepší, tišší zdroj - Corsair RM650x 650W, k tomu skříň Fractal Design Define R5 Black a do ní 6ks ventilatoru - ARCTIC F14 Silent a nový větráček na procesor-ARCTIC Freezer 33.
Typ základní desky: MSI Z77A-G43

A teď k věci:
Pro mě do teď vždycky bylo nějaký ztišení pc na posledním místě a vždycky jsem to řešil, že jsem použil zabudovaný větráček v casce, zapojil ho do jednoho z 3 pínových konektorů na desce a jelo se - z toho vyplývá nemám tušení, jak se tolik větráčků zapojuje, a jak bych měl udělat airflow, kolik větráčků vepředu apod... jestli dovnitř apod... :-)) Dále mi úplně nejde do hlavy, na svojí desce jsem našel asi 4 ty tří pinové konektory na větráčky... tzn, když jich je takhle víc, jak se to zapojuje? Musí se koupit třeba nějaká rozdvojka? Četl jsem, že to jde zapojit nějak do sebe do vláčku, ale i přes několika denní snahy na googlu jsem nenašel úplný návod pro amatéry, kteří to budou dělat poprvé jako já, jak to přesně vymyslet.
Takže se na vás obracím s prosbou byl by tu prosím někdo tak hodný a poradil by mi zhruba, co vše budu potřebovat za kabely, kolik větráčků na jakou stranu a jak je tedy všechny zapojit, aby to fungovalo?
Díky dopředu všem dobrým duším, které by mi mohly poradit. O:-)

Ps: Koukám, že mi KineCZek v minulém tématu dal ještě do košíku další 2 120mm ventilátory - screen košíku https://prnt.sc/hdyw0o, ale psal dovnitř casy přidat 6, tak úplně nevím jak to bylo myšleno, tahle casa by měla pojmout až 9, ale to je asi až zbytečný.
michalbar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KineCZek 23. 11. 2017 00:01

Don't think you are. Know you are. (Morpheus)

| PC sestavy hracum i profesionalum na miru | Kontakt zde tlacitkem SZ, nebo na Facebooku |
KineCZek
Odborník PC sestav a ULN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nargon 23. 11. 2017 04:10

Ano dělají se jak rozdvojky tak i roztrojky, např: https://www.mironet.cz/ekwb-ekcable-ysp ... #152568109

Jen si nejprve zkontroluj zda ten port na desce utáhne tolik ventilátorů. Jakou maximální zátěž na ten konektor můžeš připojit asi bude napsané v manuálu k desce, když ne, tak je celkem běžná hodnota 1A, tj 12W. A ze specifikací větráku se podívej jakou má předepsanou spotřebu. Z toho snadno zjistíš kolik jich můžeš maximálně připojit na jeden port, aby jsi měl jistotu že je vše v bezpečných mezích.

Jinak co se týče zapojení, tak do té rozbočky vždy zapojuj jen stejné ventilátory. Je to z důvodu že otáčky se snímají jen z jednoho ventilátoru, ale napájení jde do všech stejné, tak aby se všechny točili plus mínus stejně.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Moderátor

Odeslat příspěvekod Python.p 25. 11. 2017 06:44

6* AC F14 bez problémů. Zbytek je tu popsán, stejně jako tohle.
Python.p
Je to rebel!
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků