Vysoká škola pro programátora?

C++, C#, Visual Basic, Delphi, Perl a ostatní

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod josef.glitsher 9. 3. 2016 08:59

Ahoj,

Jsem student střední školy IT a přemýšlím, kam půjdu na VŠ. Dělám dost do programování a chci u toho zůstat, ale nějak nemohu najít obor, kde by bylo programování hodně. Nemám zájem o weby, spíš o něco "nízkoúrovňovějšího", jako C, C++, algoritmizace, hodně matiky apod. Jsem z Prahy, takže mi připadá v úvahu asi ČVUT FEL, nebo ČVUT FIT, ale i tak je to obrovské množství oborů a předmětů v nich, takže není lehké najít, co by vyhovovalo... Kterou VŠ a obor byste mi doporučili?

Děkuji za rady
josef.glitsher
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 9. 3. 2016 09:17

Pokud se chces podivat na algoritmizace a hodne matiky, zvaz jeste MFF UK. K programovani webu se tam nedostanes, zato se dozvis hodne o nizkourovnovych vecech a teorii za nimi.
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod karlos00x 9. 3. 2016 09:22

Na VŠ se nejdes ucit programovat. Btw pokud jsi prazak tak bych doporucil FI MUNI nebo neco na VUT - to co zazijes na kolejich to jsou pak jedny z nejlepsich vzpominek na cely zivot.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod richard7854 9. 3. 2016 09:29

pokial ides na CVUT FIT, na Bc. si prvy rok-dva vobec obor nemusis vyberat, vsetky obory sa hodne prelinaju a za cele studium sa to odlisuje max troma predmetmi. Predmety maju vsetci v prvaku rovnake a v dalsich rocnikoch su tie rozdiely tiez male, takze s tym sa trapit nemusis. Na FELe je pre informatiku iba OI(https://oi.fel.cvut.cz/cs/), co je hodne podobne FITu, ale viacej zamerane na matiku a algoritmizaciu, osobne preferujem FIT.
richard7854
Junior

Odeslat příspěvekod josef.glitsher 9. 3. 2016 09:59

Děkuji za názory.

Ještě jsem zapoměl zmínit, že preferuji co nejméně fyziky a s tím se chci zeptat: u takovýchto oborů (informatika, softwarové systémy apod.), kolik je tam fyziky?
josef.glitsher
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 9. 3. 2016 10:01

U ostatnich nevim, ale na oboru Informatika na MFF UK neni myslim fyzika zadna: http://www.mff.cuni.cz/studium/bcmgr/ok/itoc.htm
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod remet 9. 3. 2016 10:29

karlos00x: Pokud je v Prahy, tak mu doporucujes MUNI? To ma byt jako spolecne s nejakou socializaci cestovanim a pobytem s ostatnimi jedinci na kolejich?
Linux? Nein, danke.
remet
Junior

Odeslat příspěvekod karlos00x 9. 3. 2016 10:38

Si to precti cele... Ano vrele doporucuju vypadnout na vejsku z domu, zvlast kdyz uz dneska neni vojna.
Upgrade který má smysl: SSD. Zažijete svižný počítač.
karlos00x
Pokročilý

Odeslat příspěvekod .Hardy 9. 3. 2016 11:03

Na FITu máš přímo obor SW inženýrství, který prakticky splňuje vše, co by ti vyhovovalo. Krom všeobecné kostry obsahující hodně matematiky, základů algoritmizace a optimalizace má navíc celkem užitečné předměty pro zefektivnění algoritmů, práci v týmu apod. (pro komplet. přehled si projdi průchody studiem viz stránky FITu)

PS: fyziku na FITu (téměř) neuvidíš ;-)

edit: úprava textu
Ryzen 1600 | GTX 1060 | 16GB DDR4 2666MHz | RM550x
.Hardy
Junior

Odeslat příspěvekod powlcz 9. 3. 2016 12:03

ČVUT je pěkná volba, FIT je sice stále "nová" fakulta, ale má úroveň. Akorát píšeš, že nechceš fyziku a v podstatě fyzika je matematika aplikovaná v praxi. A bez špičkových znalostí matematiky nemáš na prestižních VŠ moc velkou naději, toho jsi si vědom?

Programování je stále jen 1/4 studia, jestli máš talent, to je lepší hledat práci a vejšku dodělat při práci ;). Tak to řeším já, aktuálně po třech letech v pracovním procesu developera jsem se osamostatnil a plánuju dálkové studium v zahraničí. Ale uznávám že ČVUT má také smysl. Na třeba zemědělku z mého pohledu zapomeň, vyhozené roky tvého talentu.

Já ale bohužel věděl, že moje matematické schopnosti na VŠ podobného typu nedostačují a jak jsem říkal, programování je sice důležité, ale je to jen část celku vedoucí k úspěchu. Když jsem pak viděl čerstvé vysokoškoláky, které ve firmě také máme, až na vyjímky, stejně netuší která bije. Školský systém je trochu "fucked up", asi pro to není v češtině ekvivalent,. Státní maturitu udělá i cvičená vopice
Chronický Ujížděč na nevhodnostech
powlcz
Junior

Odeslat příspěvekod worrapS 9. 3. 2016 14:41

karlos00x píše:Na VŠ se nejdes ucit programovat. Btw pokud jsi prazak tak bych doporucil FI MUNI nebo neco na VUT - to co zazijes na kolejich to jsou pak jedny z nejlepsich vzpominek na cely zivot.
MUNI má míst na kolejích docela málo, takže kolej bys neměl vůbec jistou. Nárok se určuje podle dojezdového času, odstudovaných kreditů, ovlivňuje to síla populačního ročníku atp. VUT má naopak míst dost.
powlcz píše: bez špičkových znalostí matematiky nemáš na prestižních VŠ moc velkou naději, toho jsi si vědom?
Já tomu po pár semestrech matematiky pro inženýry neříkal "špičkové znalosti" :lol:
Pracovat s počítači je docela otrava. Vůbec, pracovat je otrava. Možná to nakonec s těmi počítači nebude až tak zlé.
worrapS
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod josef.glitsher 9. 3. 2016 15:04

Nepřipadá pro mě v úvahu, že bych studoval v Brně, takže jen Praha.

Ten MatFyz mě vůbec nenapadl. Nevím proč, ale vždycky jsem měl takový pocit, že je to "podřadná" škola a že když v Praze vejšku, tak jedině ČVUT. Ale musím říct, že se mi tam ty obory líbí skoro víc než u FEL nebo FIT.

Zajímalo by mě, jestli jak sem různě píšete, máte se školou vlastní zkušenosti, nebo ne.
josef.glitsher
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JirkaVejrazka 9. 3. 2016 15:43

Ja jsem MatFyz studoval (a nedostudoval), muzu vrele doporucit. Ale nerikej tam, ze je to podradna skola, mohli by se urazit ;-)

Je fakt, ze je urcite vic teoreticka nez FEL a FIT. Na druhou stranu je mozna tezsi, znam par lidi co meli na MFF UK potize a pak bez problemu udelali FEL, ale nechci nastartovat flamewar :)
JirkaVejrazka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Alpha8520 9. 3. 2016 16:34

karlos00x píše:to co zazijes na kolejich to jsou pak jedny z nejlepsich vzpominek na cely zivot.

Já teda nevím, jak to na kolejích vypadá, ale co vím z vyprávění, tak na technických oborech je silně "přeptákováno". A pokud myslíš kolektivní popíjení levných patoků, tak to bych rozhodně za dobré vzpomínky nepovažoval.
Alpha8520
Junior

Odeslat příspěvekod powlcz 9. 3. 2016 16:41

MatFyz a ČVUT bych asi přirovnal něco jako gympl vs SPŠ
Chronický Ujížděč na nevhodnostech
powlcz
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků