18.6.2007 - Závislost na vidoehrách jako duševní porucha?

Moderovaná diskuse o novinkách ze světa her a jejich vývoje

Moderátor: Moderátoři Doupě.cz

Odeslat příspěvekod includes 18. 6. 2007 15:30

"Americká lékařská asociace se má do konce tohoto měsíce rozhodnout, zda doporučí či nedoporučí zařazení závislosti na videohrách a internetu do "Diagnostic and Statistic Manual of Mental Disorders" (Diagnostický a statistický manuál duševních poruch). O tomtéž bude v nejbližších dnech hlasovat i americká sněmovna reprezentantů. Pokud se rozhodne zařazení této závislosti doporučit, bude celá věc postoupena Americké psychiatrické asociaci, která má v takovýchto případech poslední slovo.

Podnět k hlasování na toto téma dal člen sněmovny Mohamed K. Khan – předseda Rady pro vědu a veřejné zdraví – ve své desetistránkové zprávě s názvem "Emocionální a behaviorální účinky videoher včetně potenciální návykovosti."

Ve zprávě se píše, že "ačkoli nadužívání videoher může být spojeno s jakýmkoli typem videoher, největší tendenci jevit známky závislosti mají hráči MMORPG jako jsou World of Warcraft, Final Fantasy XI či EverQuest." Dále se ve zprávě uvádí, že "současná data ukazují, že tito jedinci mají problémy se socializací, možná prožívají vysokou úroveň emocionální osamělosti a / nebo mají potíže s reálnou sociální interakcí. Současné teorie uvádějí, že tito jedinci dosahují větší kontroly nad svými sociálními vztahy a větší úspěšnosti v sociálních vztazích ve virtuální realitě než v reálných vztazích."

Zpráva prohlašuje, že nadměrné hraní videoher vykazuje znaky chování shodné s patologickým gamblingem. Kromě dospělých byly znaky závislosti zjištěny i u dětí, ačkoli u nich bylo nejasné, zda prožívají klasické "abstinenční symptomy", když nemohou hrát. Zpráva uvádí, že "někteří nadměrně hrající lidé nevykazují žádnou touhu po hraní, když je jim odepřeno, zatímco jiní uživatelé tvrdí, že nejsou schopni omezit čas strávený hraním."


Co na to říkáte? Myslíte si, že jste závislí? Jaký máte na toto názor?
includes
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Majorus 18. 6. 2007 15:32

Když čtu ty zprávy z japonska, tak bych byl i pro...protože to nemá obdoby, co vše se tam zanedbává jen kvůli VR...
Můj Twitter-> Majorus_hw

Můj web se skrývá na ikonce planetky, pod avatarem ;)
Majorus
Unstoppable
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod davee 18. 6. 2007 15:35

Ja nastesti zavisly nejsem, ale myslim si, ze u nekterych jedincu by bylo mozno pozorovat priznaky, ktere ukazuji na dusevni zavislost na hrach.
Kde že loňské sněhy jsou...
davee
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Wint3r 18. 6. 2007 15:41

Souhlasim, ze nejvic jsou tim postihnuti hraci MMO (mam par prikladu) a kdyz o tom melou i celou cestu do skoly, tak je to jasny :roll:

Sam bych rekl, ze asi zavisly nejsem :) ...problem je rozeznat, kdy vas hra proste chytne a kdy je to zavislost.
Wananananana, scary.
Wint3r
Killing Spree

Odeslat příspěvekod 8Paul 18. 6. 2007 15:55

Závislej na hrách nejsem vůbec, ale na internetu a počítačích obecně jo...a začíná mě to pěkně štvát, takže přes prázdniny se toho hodlám zbavit : )
"War does not decide who is right, war decides who is left."
8Paul
Killing Spree
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mr_wawra 18. 6. 2007 15:55

A kdyz americká lékařská asociace doporučí zařazení závislosti na videohrách a internetu do "Diagnostic and Statistic Manual of Mental Disorders" (Diagnostický a statistický manuál duševních poruch), tak se bude jako dit co, nebo k cemu by to slouzilo?
Jinak co bych si myslel, jestli je nekdo zavislej a diky tomu zanedbava svy povinnosti, tak to samozrejme na leceni je.
Nevim jestli jsem zavislej, ale docela se tesim, az si vo dovoleny vodpocinu vod tech elektronickejch hejblat... abych se jima pak zabejval s jeste vetsi vervou .)
HC Slavia Praha - to je moje radost!
Kultura kriplů vydrží vše
mr_wawra
Dominating
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hitomi 18. 6. 2007 18:38

ja nejsem zavisla ,, ani trosku :) fakt neeee ,, jdu si zahrat tomb raidera :)
Hitomi
Killing Spree
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 3D_Crab 18. 6. 2007 19:50

Pokud mám tu možnost být na PC, tak se od něj jen velice těžko odtrhávám a je fakt, že tak trošku jsem poslední dobou zanedbával školu, což teď musím na poslední chvíli dohánět. Ale když jsem někde pryč (chalupa, hospoda, příroda, je to jedno), tak díkybohu nepociťuju, že bych si musel něco zahrát nebo se alespoň podívat na internet.
Uhni krávo, nesu sklo.
3D_Crab
Dominating
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod includes 18. 6. 2007 22:22

Přesně pod 3D Craba se mohu podepsat, jakmile k PC usednu, je děs se od něj zase odtrhnou, ale když jsem na chalupě třeba někde venku, tak nemám potřebu jít a pustit si PC ...
includes
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Wint3r 19. 6. 2007 04:48

3D_Crab píše:Pokud mám tu možnost být na PC, tak se od něj jen velice těžko odtrhávám a je fakt, že tak trošku jsem poslední dobou zanedbával školu, což teď musím na poslední chvíli dohánět. Ale když jsem někde pryč (chalupa, hospoda, příroda, je to jedno), tak díkybohu nepociťuju, že bych si musel něco zahrát nebo se alespoň podívat na internet.e/quote]


Exactly.
Wananananana, scary.
Wint3r
Killing Spree

Odeslat příspěvekod jezek 19. 6. 2007 06:21

Asi jako Crab a Includ.Prostě jsem rád,když si k tomu sednu,ale klidně vydržím delší dobu bez.Spíše mi to někdy pomáhá,odpočinout si nebo se naopak uklidnit,když mě někdo vytočí.
Čeština je freeware, nikoliv open-source. To znamená, klidně ji používej zdarma, ale neupravuj ji!
PC, PS4, PS3, PS Vita, New 3DS XL
jezek
Taťka moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Marcel Kudlvasr 19. 6. 2007 07:57

Ano ,..závislák a Sklerotik se bude opakovat:,,Je to Lék i Jed ,mírné požití v pravidelných dávkách hmmm,neškodí...doufejme přátelé ,jak Já to vydržím 2 měsíce přes Léto?!...Marcel od Zvonu...to bude,,absťák,,...,he...
Marcel Kudlvasr
Dominating
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kurcatovium 19. 6. 2007 20:05

Marcel Kudlvasr: svatá pravda... lék i jed je naprosto nejvýstižnější označení, co tu zatím padlo...
kurcatovium
Dominating
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vaclavbarak 28. 11. 2009 22:17

Na hrách ani tak závislý nejsem, i když je pravda že mě nějaká na čas pohltí, ale po čase si dám oddych. Ale na internetu jsem určitě závislý, doma sem na netu pořád (90% volného času). A mám i internet v mobilu takže se na internet dívám prakticky každou volnou chvilku. A každou hodinu (pokud nespím) tak kontroluji e-mail.
vaclavbarak
Killing Spree
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sasakr 29. 11. 2009 02:05

A co na tom netu furt děláš?
"Svoboda je věc, která akorát ruší." Tdjohn
Sasakr
Sleepwalker
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků