SSD do PC i NB

Grafické karty, procesory, základní desky... Prostě počítače zevnitř

Moderátor: Moderátoři Doupě.cz

Odeslat příspěvekod Ertefol 4. 3. 2014 18:47

Zdravíčko,
mám teď odložených pár peněz a pokud je nenarvu do auta, chtěl bych je použít na lehké zrychlení stávajícího PC a NB. Už delší dobu chci otestovat přínos SSD, takže uvažuju prozatím tímhle směrem. Z různých článků jsem si zatím vybral tenhle model - http://www.czc.cz/crucial-m500-240gb/124627/produkt?q-category-id=cvrmbr18bsh8rah7oh9i56012d&q-c-0-f_2025059=r200-499 - je na něm něco špatně, nebo jde o kvalitní komponentu?


Vzhledem k tomu, že už se v HW poslední dobou moc neorientuju, měl bych k tomu ale i pár dalších otázek.

1) Jako první bych chtěl efekt vyzkoušet v NB. Mám HP ProBook 6460b, dva roky starý, s tím, že mám záruku na tři. Poruším nějak záruku, pokud si v něm vyměním HDD? Jde na SSD disk přenést oficiální systém, co k NB mám a je nainstalovaný na tom disku?

2) Jak složitá je výměna disku v NB? Co všechno krom disku potřebuju koupit?

3) Jaké přesně výhody mi SSD přinese? Co jsem koukal po netu a všude možně, je SSD skvělým pomocníkem při zrychlení práce na PC/NB. NB využívám hlavně ve škole - takže především u něj jde o nějaké to psaní dokumentů a programování.
Je mi jasné, že SSD poznám především při bootu, který je otravně dlouhý, ale přinese to i další benefity? Co jsem pochopil, měl bych se dostat i na nižší spotřebu a tím pádem vyšší výdrž na baterku - má někdo zkušenosti, jak velký rozdíl to je?

4) Pokud by se mi SSD osvědčilo v NB, chtěl bych si ho dát i do stolního počítače (Konfigurace Q6600 přetaktované na 3 Ghz, 6 GB DDR2 RAM, Nvidia GeForce 460 GTX. Na něm dělám to, co na NB + hraju hry. Jaký výkonový skok čekat tam?

5) Co na SSD dát a co ne? Chápu, že dobré na něj bude asi umístit page-file a často spouštěné programy (u PC i ty hry), ale nejsem si úplně jistý, tím swapem. Neodrovnám takhle za chvíli to SSD? Třeba za rok, za dva?

Díky za odpovědi.
PC, Wii U, 3DS
"Slabé pohlaví je silnějším pohlavím z důvodu slabosti silnějšího pohlaví k slabšímu pohlaví." - Přísloví
Jakub Kovář, externí redaktor Games, LEVELu, Pevnosti
Ertefol
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ghormoon 4. 3. 2014 19:31

1) zrovna u business notasu HPcko neresi ani kdyz si sam menis teplovodivou pastu na procaku, takze disk je uplne sumafuk ;) taky mam u svyho SSD a plotnovej sem dal misto mechaniky

2) trivialni, krizovej srouboak

3) boot, pripadne nektery nenazranejsi aplikace, co nacitaj velky mnozstvi souboru pri spusteni, pripadne operace typu fulltext hledani v mailech (delam bezne nad 8GB mailu), ... spotreba je o neco nizsi, do doby, nez se ti k tomu zapne i ta plotna (widle ji rady zpainaj, kdyz otevres explorer, aby se mrkly, kolik ti zbyva mista, asi to jde vypnout)

4) tezko rict, zalezi, co na tom delas, imho srovnatelnej

5) Page-file NE!, praveze nema rado casty prepisy, ja osobne mam v ntb 12GB ram a pagefile vypnutej (vypinam pagefile u pc s 4/8+GB ram, zalezi, co na nich bezi) ... doporucuju pak po netu precist navody co u widli tweaknout, at ti na to nepisou furt, ja si s tim trochu pohral a sezral sem za rok 1.5% moznejch prepisu u svyho ...

jinak k tomu typu, nevypada zle, ale osobne vsude cpu intely :)
Cas neexistuje, ale plyne doprava ...
Ghormoon
Killing Spree
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ertefol 4. 3. 2014 19:45

Ok, díky :)
PC, Wii U, 3DS
"Slabé pohlaví je silnějším pohlavím z důvodu slabosti silnějšího pohlaví k slabšímu pohlaví." - Přísloví
Jakub Kovář, externí redaktor Games, LEVELu, Pevnosti
Ertefol
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jezek 4. 3. 2014 20:37

Já mám ve stolním tohle: http://www.alza.cz/ocz-vertex-2-series-60gb-d564270.htm Jenom 120GB jako systémový a oproti klasickému disku se start posunul na nělik pár sekund. Všechno, co je nainstalováno na SSD disku je rychle připraveno a pak jde pěkně vid+t, jak "doskakujou" ostatní věci.

Jinak kamarád měnil SSD disky i u Maca a nebyl to vůbec problém.
Čeština je freeware, nikoliv open-source. To znamená, klidně ji používej zdarma, ale neupravuj ji!
PC, PS4, PS3, PS Vita, New 3DS XL
jezek
Taťka moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mrak 5. 3. 2014 06:29

Pagefile si myslím, že jsem po pár měsících zapnul nakonec. Ono totiž mam SSD cca 5 měsíců, zapsáno 5,5TB a životnost se mi při takovém používání ukazuje na dalších osm let.. A to je až moc, to dřív vyměním. :-) Nejvíc SSD poznáš na odezvě systému, všechno bude svižnější. :-)
Mrak
Rampage
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mmmjack 5. 3. 2014 11:22

Určitě nic tkaového nevypínat, k čemu by ti pak to ssd bylo, když bys utnul všechny tyto "featury", které právě díky SSD o dost zrychlí a swapování je pak naprosto někde jinde oproti HDD. Samozřejmě předpokládám, že máš Win7 a nebo novější.
Do ntb, pokud nepotřebuješ velký objem dat, tak ten původní hdd vůbec nedávat, nejlíp s ním do šuplíčku a jen na něj házet občasné zálohy, případně velkoobjemová data.
Intel Core i5-4690K · SPC Fera2 (fan F12PWM) · 16 GB DDR3 · MSI GTX1060 Gaming · Kingston KC400 · Crucial M500 · MSI Z97M Gaming · Fractal Design Define Mini (4xF12PWM) · Seasonic G450 · Dell U2717D
Ford S-Max 2010 2.0 SCTi PowerShift
mmmjack
Killing Spree
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků