Dnešní Krimi plus na Prima Family

Všechno na téma hráči a hry

Moderátor: Moderátoři Doupě.cz

Odeslat příspěvekod jura26 28. 11. 2012 19:58

Viděli jste dneska tenhle pořad? Prakticky šlo o případ chlapa, který pod vlivem drog zabil svou matku a babičku. Jediné, na co se ale redaktoři soustředili bylo, že hrál "agresivní počítačové hry". Tuhle frázi zopakovali během půl hodiny asi 20x a ukázali záběry z Battlefieldu 3 a myslím Gears of War 3 (nejsem si jistý, byl jsem *****án). Nejvíc mně ale dostalo to, že psychologové to potvrdili. Nejsem sice psycholog, ale z mých kámošů co hrají hry, není agresivní a šílený ani jeden. Nemá to prostě ani sebemenší souvislost. Agresivní lidi možná hrajou násilné hry, ale z normálního člověka hry vraždící mašinu neudělají.

Takovýhle druh žurnalismu nesnáším. Nejde o to zjistit pravdu, ale hlavně aby to šokovalo. Je tolik akčních filmů , tolik filmů se znásilnováním. Na světě by bylo o hodně víc magorů, kdyby jen 0.01% lidí bralo agresi v zábavním průmyslu vážně. Co na to všechno říkáte vy?
Naposledy upravil jura26 dne 28. 11. 2012 20:06, celkově upraveno 1
jura26
First Blood

Odeslat příspěvekod SCobra 28. 11. 2012 20:05

Taky jsem nevěřícně kroutil hlavou :) Navíc k těmhle závěrům došli i na Nově :) Ostatně, co se dá čekat - hry jsou pro televizi strašně silná konkurence, tak si holt nemůžou rýpanec odpustit.

Prý stoupá počet vražd v rodinách... Asi bych měl taky chuť někoho zabít, kdyby se už 5 let večer nebavil o ničem jiném než o tom, co se dělo dneska v Ulici :D
Od konce 90. let jsem kromě aktuální generace konzolí hrál skoro na všem, na co si vzpomenete, ale teď už hraju v podstatě jen na PC nebo s dětmi na N. Switch.
SCobra
Godlike
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod USER47 28. 11. 2012 20:06

Tenhle typ (ne)žurnalismu je klasickej a imho běžnej ve všech oblastech. U her tě to asi nasírá víc, protože je to oblast, o který víš víc než průměrnej člověk - redaktor.

Co se přímo vlivu her na chování člověka týče, nedávno tu byl o tom thread, dával jsem tam pár odkazů na věděcký výzkumy a experimenty, který se tím zabývaj:

viewtopic.php?f=503&t=1162553
Glory to the flesh. Glory to the mass.
USER47
Killing Spree
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SCobra 28. 11. 2012 20:13

Těžko říct, jestli by nebyl výsledek úplně stejnej, kdyby koukal pořád jen třeba na Expendables :) V kombinaci s chlastem a drogami by to nakonec dopadlo IMO úplně stejně :)
Od konce 90. let jsem kromě aktuální generace konzolí hrál skoro na všem, na co si vzpomenete, ale teď už hraju v podstatě jen na PC nebo s dětmi na N. Switch.
SCobra
Godlike
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jura26 28. 11. 2012 20:19

Ty průzkumy si projdu, dík - zatím jsem si přečet jen tvý shrnutí. Jasně, dobrá hra tě vtáhne do toho, co se děje na obrazovce. Nevěřím ale, že to přetrvá delší dobu - to už musí být problém v tobě. Jak jsem už řekl - hra může magora radikalizovat, ale nevěřím že u normálního člověka to vyvolává v dlouhém období agresivní myšlenky. Co může mít náš normální život skládající se ze studia/práce společného s kosením lidí s ákáčkem/tankem? Šílenci nedovedou rozeznat fantazii od reality, v tom je hlavní problém.
jura26
First Blood

Odeslat příspěvekod SCobra 28. 11. 2012 20:27

Myslím, že na spoustu lidí má dost negativní vliv už sám život :) Negativní vlivy zábavy jsou dost marginální. Pochopitelně, pokud je člověk se svým psychickým stavem na hraně, může to být to, co nakonec převáží...
Od konce 90. let jsem kromě aktuální generace konzolí hrál skoro na všem, na co si vzpomenete, ale teď už hraju v podstatě jen na PC nebo s dětmi na N. Switch.
SCobra
Godlike
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod USER47 28. 11. 2012 20:32

Tak člověk má přirozenou vlastnost identifikovat se s různými vzory a postupy, jichž je svědkem, ať už jsou to rodiče, filmoví hrdinové, počítačoví hrdinové a podobně. Pokud valnou většinu svýho volnýho času někdo tráví hraním her, v nichž hrdina řeší všechny problémy tím, že střílí/mlátí/mučí desítky lidí a je to podaný v kladným světle, je možný, že to po nějaký době otupí jeho přirozeně negativní pocity z násilnýho řešení problémů.

Otázkou samozřejmě je, zda se to opravdu stane, zda takový otupení přetrvá, a jaký to bude mít důsledky na samotný demonstrovaný jednání. A tohle jsou věci, který se daj hrozně blbě vysledovat na empirickejch datech. Musel bys vzít nějakou početnou homogenní grupu subjektů a úplně je izolovat od jakejchkoli vnějších podnětů. To můžeš udělat v krátkodobejch randomizovanejch experimentech (kde se ten vliv her/filmů na jednání nejednou potvrdil), ale nevysleduješ dlouhodobý vlivy. U dlouhodobejch pozorování zase nemůžeš izolovat subjekty, takže máš údaje zprasený prostředím, ve kterým žijou, rodinama, vstevníkama apod.

Cokoli tu napíšeme, bude jen spekulace. Můžeme se domnívat, že vystavení násilí v médiích otupuje člověka, co nemá sklony k násilí, na druhou stranu se můžeme domnívat, že se na hrách/filmech může "vybít" člověk, co sklony k násilí má. Obojí nejspíš do jistý míry platí. Jaký efekty jsou silnější a jakej celkovej vliv to má v komparaci s reálným světem ale v podstatě nemáme jak zjistit.
Glory to the flesh. Glory to the mass.
USER47
Killing Spree
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SCobra 28. 11. 2012 21:01

Zkrátka všeho moc škodí :)
Od konce 90. let jsem kromě aktuální generace konzolí hrál skoro na všem, na co si vzpomenete, ale teď už hraju v podstatě jen na PC nebo s dětmi na N. Switch.
SCobra
Godlike
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jura26 28. 11. 2012 21:04

Hlavně by se mohly někdy do médií dostat hry jako je Witcher 1+2, Dragon Age Origins, Mass Effect 1-3 (ze starších Planescape Torment a Fallout 2). To jsou umělecká díla s výborným příběhem a morálními volbami (jasně, většinou ne moc vymakanými). U RPG se vcítíš do postavy víc než u střílečky, nejednou jsem se zasekl a dlouhé minuty přemýšlel o důsledcích mé volby. Chci tím říct, že hry tě můžou formovat, ale není to retardovanou formou "zabil jsem 3000 černochů ve Far Cry 2, zabiju nějaké i v reálu". Je to bud už zmíněnými volbami a nebo příběhem (adventury, nebo Planescape Torment - v tomhle ohledu úžasná hra) atd. Starej Deus Ex to zkombinoval asi nejlíp. Našly by se asi příklady i u jiných typech her, ale na příběhově silných pařbách to jde vidět nejvíc.
jura26
First Blood

Odeslat příspěvekod Sasakr 28. 11. 2012 21:51

Mě jednou hra ovlivnila a docela mě to vyděsilo. Jedno léto jsem hrál hodně TDU a pak jsem sedl do auta a sice jsem jel normálně a dle pravidel, jak se sluší, ale když jsem se chtěl podívat dozadu, lovil jsem tlačítko na volantu. Evidentně mě to přeci jen trochu ovlivnilo.
"Svoboda je věc, která akorát ruší." Tdjohn
Sasakr
Sleepwalker
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PoliceCollector 28. 11. 2012 22:39

Přečtěte si toto:
http://ulozto.cz/xbneZZR/erich-fromm-an ... tivity-pdf

Obávám se že na tom - želbohu-může něco být. Hlavně u senzitivnějších jedinců. I Anders Breivik přece hrál počítačové hry. Osobně jsem proti tomu aby hry byly dohnány k fotorealitě, aspoň ty vysoce komerční. Sám sebe se ptám proč vychází tolik her s tématikou "moderní války" ? Někdy i s podporou armády (viď Americas Army) ? Dospěl jsem k názoru že je to z toho důvodu aby se lidi naučili mít zábrany střílet. Prostě videohry málokdy líčí válku jako hnusnou a krutou záležitost, kde umírají lidé. Hry se stylizují do hollywooodského looku, jsou to hratelné akční filmy, nemajíce až výjímky potvrzující pravidlo- (ARMA) s válkou nic společného a to i ta Arma je samozřejmě jen stylizace. A ano, věřím že nejeden gamer se dal - ovlivněn hraním stříleček - nalejt dobrovolně do US ARMY.

Ono to tím jak si to hraje na realitu to ve vás může vypěstovat aspoň základní "bojové návyky". Jasně, většina lidí ví že to je pořád jen jako, ale i v MP se krejete, okolo vás to bouchá, plížíte se a myslíte takticky, naučíte se rychle přebíjet , případně i plnit rozkazy.... A hlavně - střílet do druhého, byť je to jen polygonový "avatar" (bot). Já bych se nedivil, kdyby někdo, vycepovaný stovkami hodin v MP pak neměl v reálném boji problémy odstřelit toho z druhý strany. Ne, obávám se že nemůžeme 100% říci že počítačové hry nemohou ovlivnit chování jedince. Ostatně v USA byl tuším odsouzen k smrti jeden teenager který ukradnul auto a zabil policistu a pak se přiznal že to viděl v GTA... Proto jsem proti tomu aby hry byly "fotorealistické" a svým způsobem si myslím že je lepší bojovat proti "nelidským" protivníkům, nereálnými zbraněmi v nereálném konfliktu, nebo přenesené symbolické bitvě....
PoliceCollector
Killing Spree
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Neywa 3. 12. 2012 11:00

Měl bys odkaz na zdroj informace o tom teenagerovi?

Jinak s tebou nemůžu moc souhlasit. Už jen třeba rozdíl mezi pocitem hraní hry na počítači a hraním airsoftu (což je imho mnohem realističtější zážitek) je úplně jiný. A nikde jsem zatím nečetl, že by hráč airsoftu pod vlivem téhle hry vzal do ruky skutečnou zbraň a někoho zabil. Podle mě hraní her s válečnou tématikou neodstraní v člověku zábrany někoho skutečně zabít.

Tím samozřejmě nechci rozporovat názor, že u citlivějších jedinců může být hra spouštěčem nějaké agresivní vyšinutosti, ale pak je otázka, jestli by u takového člověka tak jako tak nedošlo ke spuštění jiným podnětem.
Neywa
Killing Spree
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod USER47 3. 12. 2012 12:55

PoliceCollector píše:Sám sebe se ptám proč vychází tolik her s tématikou "moderní války" ? Někdy i s podporou armády (viď Americas Army) ? Dospěl jsem k názoru že je to z toho důvodu aby se lidi naučili mít zábrany střílet.

Vím, že jsi to myslel naopak, ale i tak je to pitomost na úrovni konspiračních teorií o iluminátech. Skutečnost je mnohem jednodušší. Dělá se tolik podobnejch her, protože je lidi kupujou jak diví. A lidi je kupujou, protože je to baví. Mladý kluky vždycky téma vojenství přitahovalo, a je logický, že různý moderní hračky to dělaj ještě atraktivnější. Vlády ani konspirátorský skupiny nemaj potřebu podobný hry financovat či podporovat, protože zákazníci to dělaj z vlastní vůle.

Celej tvůj post je tak strašně povrchní, že působí jak kdybys ho zkopíroval z novinek.cz.
Glory to the flesh. Glory to the mass.
USER47
Killing Spree
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Darwel 3. 12. 2012 13:56

Nikdy se mi nezdálo, že by PC byl schopen přemýšlet do hloubky, popřípadě vůbec přemýšlet, jeho posty ohledně IT na živáckém fóru budiž důkazem...

Co se týče tématu - klasický TV předpoklad, že člověk hrající agresivní hry = vraždící monstrum. Jak už bylo výše řečeno, pokud to má někdo už tak na hraně, tak hra typu Postal 2 opravdu může být spouštěcím faktorem, ale pro většinu hráčů slouží brutální hry spíše jako odreagování. Sám za sebe mám pocit, že by se ze mě vraždící monstrum stalo, kdybych občas někoho nezabil virtuálně. :mrgreen:
Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,
Ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.

FiiO X1 + Sennheiser HD 25-1 II
Darwel
Dominating
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PoliceCollector 3. 12. 2012 19:23

Pardon, sem si nevšim samozřejmě tam mělo být NEMÍT zábrany střílet.

Breivik hrál CoD:MW 2 včetně mise No Russians. A to včetně MP.

Samozřejmě - je to případ Devin: http://murderpedia.org/male.M/m/moore-devin.htm

O airsoftu nemluv-co ten pitomec Vondrouš co střílel po presidentu Klausovi z airsoftové pistole ? Aha ?!

Proč je v Battlefieldu 3 útok na Irán ? Proč to není útok dejme tomu na Istapištán ? Na nějakou fiktivní zemi ? Proč na Irán ? Ano, jsem přesvědčený že Battlefield má občany připravit na válku s Iránem.

Muammar Kaddáfí byl zastřelen přesně jako president na začátku Call of Duty: Modern Warfare.

Pokud je dokázáno že Breivik hrál MP CoD:MW - lze dokázat že ho to neovlivnilo? Opravdu nemůže psychopatická osobnost spáchat pod vlivem her vraždu, protože zjistí že to je "easy" a ztratí zábrany ?

Vy jste se NIKDY nepřistihli že když hrajete MP chováte se jako skuteční vojáci a uvažujete takticky a vybíráte si kam nepřítele trefíte ? Já třeba mířím na oči, spánek nebo krk.

Americas Army není žádná konspirace. Ta hra je financovaná vládou USA a má být jedním z nástrojů jak mladé přitáhnout do armády. Tečka.

Ano, lidi si rádi hrajou na vojáky. Right. Ano, asi je to móda. Ovšem něco za tím být může.

Najděte si někde dokument "Hollywood vyhlašuje válku".

Ne všechno je konspirace.
PoliceCollector
Killing Spree
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků