Padání systému během benchmarků a hraní her

Moderátor: Moderátoři Živě.cz

Odeslat příspěvekod bile_ponozky 28. 7. 2017 12:14

intel i5 7600k
Cooler Master Hyper 212 EVO
ASUS Z270K Prime, BIOS verze 0809 (nejnovější)
be quiet! Pure Power 10 600W
2x8GB Corsair Vengeance 3000mhz RAM
MSI GTX 1080 Gaming X 8G
Seagate Barracuda 3TB
ADATA SU800 256GB
Windows 10 Pro 64bit, 1703
_____________________________
Během benchmarků (Firestrike, Unigine Heaven) spadne systém a PC musím následně restartovat.
Zkusil jsem přeinstalovat Windows, přeinstalovat ovladače NVIDIA pomocí DDU, zkoušel jsem se i vracet ke starším verzím, pořád stejný problém.

Pi hraní her systém chvíli šlape, po chvíli se ale začnou objevovat zelená světélka, hra zamrzne a je opět potřeba restartovat; jenže zrovna v tomto případě PC restartovat nešel.

Grafická karta zůstala v PC, když jsem HDMI kabel vypojil z karty a zapojil do HDMI portu na desce, systém se spustil bez problémů.

Když jsem vyndal a znovu zandal RAMky do desky, PC se spustil bez problémů s HDMI kabelem v kartě.

3 hodiny jsem nechal běžet memtest, žádné problémy nenašel.

Podle mě bude problém buďto v kartě nebo ve zdroji, bohužel nemám náhradní, abych to otestoval.

Předem děkuji za radu.
bile_ponozky
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 28. 7. 2017 12:27

Typický OOO BFU:
bile_ponozky píše: přeinstalovat Windows

Stejná verze OS se do stejného MB neinstaluje znovu.
Nepochlubil ses teplotami kritických součástek v max. zátěži.
Jak je chlazená skříň?
Co s tím?
Spusť zátěžové testy GPU
http://www.ozone3d.net/benchmarks/fur/
a sleduj průběžně teploty chipsetu, VRAM a GPU.
Pochlub se výsledkem.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bile_ponozky 28. 7. 2017 12:33

Aha, mám teda ještě zkusit nainstalovat starší verzi Win10?

Skříň je NZXT S340, vzadu je 120mm ventilátor, nahoře další 120mm ventilátor, vepředu jsou dva 140mm ventilátory + ventilátor Cooler Master na chladiči.

Vrhnu se na FurMark a ohlásím výsledky.

-- 28. 7. 2017 14:11 --

FurMark ve FullHD bez MSAA celou minutu zvládnul, MSAA x4 nikoliv, hned po spuštění systém zamrznul s barevnými pixely.

Teploty zde https://ufile.io/k7078
bile_ponozky
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 28. 7. 2017 13:13

Potřebuješ aktuální OS, ne starší.
Výsledky testů?
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bile_ponozky 28. 7. 2017 13:20

A tady je další test - 768p, bez MSAA, vydržel 90 vteřin

Po 90 vteřinách - zamrznutí systému, barevné pixely na monitoru

https://ufile.io/ehme1
bile_ponozky
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 28. 7. 2017 14:14

GPU za to nemůže.
Podezřelý = VRAM a chipset.
Používáš originální chladič VGA nebo 3-P?
Jsou chlazené VRAM?
Vezmi k testům další sw, který sleduje teploty VRAM a chipsetu.
http://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html
https://www.techpowerup.com/gpuz/
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bile_ponozky 28. 7. 2017 15:26

Žádné extra chlazení karty jsem nepřidělával, tj. tak, jak jsem ji vyndal z krabice

https://ufile.io/zrku7
https://ufile.io/xdo69

768p, bez MSAA, něco přes minutu.

PC nešel spustit s HDMI kabelem v kartě, v BIOSu jsem změnil nastavení (default display - z Auto na PCIE), pak už to šlo, ale vypadá to, že s každým pádem systému se toto nastavení obnoví na výchozí hodnotu.

Nemůže být chyba třeba v baterce na desce?
bile_ponozky
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Milanr1 28. 7. 2017 16:00

Výměna baterie CMOS (při vypnutém zdroji!) reset UEFI do defaultu určitě nemůže škodit.
Jinak mám v podezření nestíhající zdroj.
Pro danou hw sestavu bych pořídil výkonný zdroj s rezervou min. 50 %.
Milan
Milanr1
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bile_ponozky 28. 7. 2017 16:03

Co by jsi doporučoval? Mám ještě možnost zdroj vrátit a koupit jiný (mám ho jen pár dní).
bile_ponozky
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod The Shitman 28. 7. 2017 16:48

600W bude mít rezervu dostatečnou. V zátěži ne zmíněných 50%, ale rozhodně se nedá mluvit o nestíhání. Jiná věc je, že může být vadný, což bez jeho výměny doma neodhalíš.
The Shitman
Ex-moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod malay 28. 7. 2017 17:02

1/ Padá to hned od složení, nebo to bylo pár dní OK a pak to začalo padat?
2/ Máš přetaktováno? I kdybys přetaktováno neměl, zkus trochu CPU zvednout Vcore.
3/ Vyndej GPU a zkus OCCT power supply test (min. 15 minut), (sice nebude odběr jako s grafikou, ale ještě nevíme, jak se to chová bez GPU).
4/ Jak píše Shitman - wattů máš dost, ale nemusí být kvalitní.
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5680@4,5/4,3GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, 2x SSD 250GB, NVMe 256GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5
malay
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bile_ponozky 28. 7. 2017 19:53

malay píše:1/ Padá to hned od složení, nebo to bylo pár dní OK a pak to začalo padat?
2/ Máš přetaktováno? I kdybys přetaktováno neměl, zkus trochu CPU zvednout Vcore.
3/ Vyndej GPU a zkus OCCT power supply test (min. 15 minut), (sice nebude odběr jako s grafikou, ale ještě nevíme, jak se to chová bez GPU).
4/ Jak píše Shitman - wattů máš dost, ale nemusí být kvalitní.


1, Začalo to zlobit cca 4 dny po složení
2, Nic jsem netaktoval, mám trochu zkusit přetaktovat CPU?
3, OCCT bez GPU už běží cca 20 minut bez problémů, teplota procesoru 69 až 74 stupňů
4, Mám zkusit zdroj vrátit a koupit jiný?
bile_ponozky
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod malay 28. 7. 2017 21:08

Bez možnosti otestovat komponenty samostatně se takové problémy špatně řeší. CPU zřejmě nebude mít problémy s napájením, jinak by ti v OCCT hodilo chybu. Pokud můžeš, tak ten zdroj vyměň za jiný (Corsair RM550X nebo EVGA Supernova G3 550W budou vyhovující). Jsou to sice dražší zdroje, ale kvalitní zdroj je základ stability. Pokud máš možnost, vyzkoušej i tu grafiku ještě v jiném PC, protože jestli ten problém začíná rozpadem obrazu, může být problém i v ní.
--------------------
CPU můžeš zkusit nepatrně zvednout napětí Vcore, ale dokud svůj problém nevyřešíš, zvyšování frekvence CPU (přetaktování) nemá smysl.
Sapphire Pure Black X58, Xeon X5680@4,5/4,3GHz + Thermalright Archon, RAM 48GB 1700MHz, GPU Sapphire RX580 Nitro+ 4GB, 2x SSD 250GB, NVMe 256GB, HDD 1TB, RAMdisky, Corsair RM550x, zabaleno do Fractal Define R5
malay
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bile_ponozky 29. 7. 2017 12:13

Dobře, zkusím vrátit zdroj a místo něj vezmu třeba Corsair RM550X, až ho budu mít doma, ozvu se s výsledky.
bile_ponozky
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bile_ponozky 4. 8. 2017 13:07

Nový zdroj jsem dal do počítače, pustil OCCT Power Supply Test a po 8 minutách jako minule zamrznutí systému a artefakty, potom se ale počítač zase probral a dostal jsem se až na 20 minut, pak jsem otevřel okno na liště, načež systém opět zamrznul, pak se probudil a místo té červené koblihy se objevila černá obrazovka, ale systém nezamrtznul, jenom testovací okno.

EDIT: Při hraní stejné problémy jako předtím - zamrznutí hry, zelené čtverečky na monitoru a následný restart systému. Mám reklamovat grafickou kartu?

Objevil se ještě jeden problém - při běžném používání začnou na monitoru "běhat" černé pixely, následuje pád systému
bile_ponozky
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků