Linux - okolo xBuntu okem PC Neználka

Rady, tipy, návody atd.

Moderátor: Moderátoři Doupě.cz

Odeslat příspěvekod Dr.Watson 28. 11. 2009 22:16

Nejsem Linuxový ani PC znalec, přesto oboje používám pro svoji práci a lehce čechrám i hry. Pár postřehů spíše pro začátečníky, kterým stejně doporučím hledat na forech toho kterého distra. Používám převážně LinuxMint a z toho také vycházím a většinu toho, co zde popíši mám načteno z CZ fora Ubuntu.

Nativní hry pro Ubuntu:
Řada Ubunťáků, či uživatelů dister na bázi Ubuntu zná portál GetDeb, který se zabývá velmi přehledně programy, vč. vyhledávání dle verze distra (Ubuntu).
Kolega z UbuntuFora nahodil link na portál který na GetDeb volně navazuje ale zabývá se přímo hrami. Tyto lze stáhnout. Jak jsem lehce procházel, jde o hry pro Ubuntu 9.04 a 9.10. A mimo jiné nechybí ani Enemy Teritory. Nebo legenda - The Battle for Wesnoth... PlayDeb

Hry Windows:
Zde i pro windowsácké programy vede aplikační rozhraní Wine většinou pro lehčí ovládání a instalaci s nějakou nástavbou. Já využívám PlayOnLinux, jehož výhodou je, že podporované hry a aplikace, které běží minimálně dobře jsou přímo v seznamu, jejich instalace je jednoduchá i s ovládáním a nastavením Wine. Nevýhodou může být, že pro každou aplikaci, hru používá vlastní adresář. Objem dat tedy narůstá.
Zda můžete vámi zvolenou hru hrát v linuxu pod WIne, kterou verzi Wine použít i mnohé další rady je dobré si ověřit v aplikační databázi Wine Application Database (AppDB)

Podrobnější a přesnější informace získáte na Wiki-Ubuntu

Pokud vámi zvolená hra není podporována ve zmíněném Wine, můžete zkusit emulaci přímo toho kterého druhu Windows na virtuálním stroji. Já používám Sun Virtualbox, opět díky jeho jednoduchému nastavení, používání a ovládání.
Dr.Watson
Killing Spree

Odeslat příspěvekod SCobra 28. 11. 2009 22:23

Marně přemýšlím, co všechno jsem to na tom Wine tenkrát zkoušel... Určitě Fallout, ale tam byl nějakej problém s kurzorem. A Jets 'n' Guns a tam jsem se dostal jen do menu...
PC, PS1, PS2, PS3, PS4, WiiU, New 3DS XL, New 3DS, GC, PSP, PSVita, N-Gage, N-Gage 2, GameBoy Advanced, XBox, X360, XOne, N64, NES
SCobra
Godlike

Odeslat příspěvekod spacewolf 28. 11. 2009 23:03

Scobra: Když se chce, tak jdou oboje tyhle hry naprosto v pohodě. :)
PC, PSP, PS2
spacewolf
Killing Spree

Odeslat příspěvekod SCobra 29. 11. 2009 00:01

To bývaly ještě verze Wine 0.9.6 nebo kolik :-)
PC, PS1, PS2, PS3, PS4, WiiU, New 3DS XL, New 3DS, GC, PSP, PSVita, N-Gage, N-Gage 2, GameBoy Advanced, XBox, X360, XOne, N64, NES
SCobra
Godlike

Odeslat příspěvekod Dr.Watson 29. 11. 2009 00:50

Nj, toje právě to. Každá verze Wine je jiná. Dost mne štve, že ve starší Ti něco jede jak drak, pak upgraduješ a je to v pytli... Ale zase třeba ten Playonlinux má celkem dobře udělané i ty jednotlivé verze wine.
Dr.Watson
Killing Spree

Odeslat příspěvekod spacewolf 29. 11. 2009 11:21

To že jednou to jede a jednou ne je sice k naštvání. Ale já spíš obdivuju jak daleko se vývojáři dostali a že vůbec funguje to co funguje.
PC, PSP, PS2
spacewolf
Killing Spree

Odeslat příspěvekod Dr.Watson 29. 11. 2009 21:45

Spacewolf: máš pravdu. Já dřív wine nepoužíval, spíš celý OS ve Virtualboxu. Od té doby, co jsem najel na Xfce (takové to šetření zdroji, co jeden vlastně nepotřebuje :-D ) tak i wine. Teď mne překvapuje taky... Hlavně že mi jede Fritz.

Ale o nástavbách Wine je na Abíčku dobrý článek Dana Vrátila. Pro inspiraci doporučuji vč. diskuse.
Dr.Watson
Killing Spree

Odeslat příspěvekod spacewolf 30. 11. 2009 11:21

Já spíš používám rady na appdb.winehq.org
ty různý nadstavby stejně nerozchodí všechno, maj jen úzký okruh podporovaných aplikací.

Od té doby co je ve virtualizaci podpora 3D akcelerace je to zajímavá varianta, ale ještě by to chtělo kvůli výkonu CPU s podporou virtualizace, což já zatím nemám.
PC, PSP, PS2
spacewolf
Killing Spree

Odeslat příspěvekod kurcatovium 17. 12. 2009 19:09

Nevíte jak je to třeba s hrami jako Unreal Turnament 3 apod. Vím, že existuje nativní linux verze, ale co když mám originál pro win? Musím shánět i linuxovou, abych si mohl zahrát? Nebo stačí použít licenci z té windowsácké? Jestli jsem dobře hledal, tak by to tak mělo jít... Ovšem nevím jak je to s 32/64 bit.
Zatím teda jde jen o info, protože stále nemůžu nahodit opravdový systém (instalátor nevidí můj disk, ale nový už je na cestě). Ale pak bych docela rád šel do 64 bitu, ať aspoň ty draze koupené ramky využiju... Nebo je to celé nesmysl?
..:: protivnej sviňskej hajzlík ::.. ... is back!
kurcatovium
Dominating

Odeslat příspěvekod spacewolf 17. 12. 2009 21:51

UT3 port na linux vydán nemá, sice je prý hotový, ale Epic svůj vztah k linuxu očividně po partnerství s MS přehodnotli.

Někdy stačí stáhnout z netu linuxovou binárku a nahrát data z koupeného média, tak je to aspoň u her od Id a starších UT a možná i dalších.
Jindy je nutné koupit přímo linuxovou verzi.

A imho aby nebyli spíš trable s řadičem než s diskem.
PC, PSP, PS2
spacewolf
Killing Spree

Odeslat příspěvekod kurcatovium 17. 12. 2009 22:18

Těžko říct co to je za problém, ale druhý disk to vidí normálně.

Tak na to UT3 taky koukám a já našel jen nějaký (1-2 roky) starý články, kde se psal, že už je to "hotový", což teda asi neznamenalo vypuštěný. No, ještě, že jsou věci jako QuakeLive, což je na odreagování perfektní.
..:: protivnej sviňskej hajzlík ::.. ... is back!
kurcatovium
Dominating

Odeslat příspěvekod Dr.Watson 18. 2. 2010 17:43

Velmi dobrý článek o hraní v Linuxu a Wine na PCtunning.
Dr.Watson
Killing Spree

Odeslat příspěvekod tdjohn 10. 7. 2010 17:30

UT3 asi už nevyjde, ale starší UT jedou nativně a po stránce hratelnosti je to stejné. Od ID jede myslím také skoro vše nativně.
"This game is a masterpiece! We have never seen such a harmonic virtual world before. The story is as good as a movie and the graphics offer tons of incredible moments. GTA IV is more than a game." - Cynamite
tdjohn
Killing Spree

Odeslat příspěvekod Dr.Watson 11. 7. 2010 16:34

ehm,pardon:
Obrázek
Wéčkův Spheniscidae deníček:

tdjohn: jo, mám pocit, že začali už prvním Unrealem.
Plodný den, po dlouhé době jsem koukl na BuntuForum a hle - návod na Gothic I. a II. Hier.
Dr.Watson
Killing Spree

Odeslat příspěvekod tdjohn 11. 7. 2010 17:44

Gothic jedna i dva šel myslím skoro vždy. U dvojky akorát občas býval problém s tím, že to po přibližně 20 minutách tuhlo. Tak snad už je dnes v pohodě. Budeš to zkoušet?
"This game is a masterpiece! We have never seen such a harmonic virtual world before. The story is as good as a movie and the graphics offer tons of incredible moments. GTA IV is more than a game." - Cynamite
tdjohn
Killing Spree

Odeslat příspěvekod Dr.Watson 12. 7. 2010 00:20

Zkusím akorát jednotku nemůžu najít, takže začnu dvojkou. V Linu je velkej prů*er, že hra která jede v jednom Wine, nejede v jiném, takže akorát bádat v databázi wine. I když pomocí Playonlinux-u se to dá lehce přehazovat i nastavovat. Zítra G2Notr prubnu.
Dr.Watson
Killing Spree

Odeslat příspěvekod tdjohn 12. 7. 2010 09:32

Teď už nenám ani jeden díl, ale tenkrát to bylo dost dobré. Nevíš, jestli ta edice z toho webu má i angličtinu? Vypadá to totiž jako ty české verze, které jsou úplně k ničemu, protože je tam jen jeden jazyk.

Souhlasím s tím, že občas je to laborování. Teď už je snad poslední RC před verzí 1.2, tak ten už by něco mohl umět.
tdjohn
Killing Spree

Odeslat příspěvekod Dr.Watson 12. 7. 2010 15:33

Tak já mám Dvojku Notr z Levelu (154), tam CZ není vůbec-měli tenkrát nějaké patálie s právy. Abych nekecal, tak mám pocit, že čeština se vždy doinstalovávala přiloženým souborem ale netuším, jak je to u těch verzí "Extraklasika" z Buntufora.
Dr.Watson
Killing Spree

Odeslat příspěvekod tdjohn 12. 7. 2010 15:42

Já míval i jedničku z Levelu a dvojku ze Score a vše bylo v pohodě. Teď už nemám ani jedno, tak bych možná zase Gothic zkusil. Tahle edice ale vypadá na ty zkažené od CD projektu, kde máš jen jeden jazyk kvůli prodeji v zahraničí.

-- 12. 7. 2010 15:45 --

Našel jsem i všechny tři díly v jedné krabici a vypadá to na původní verzi.
tdjohn
Killing Spree

Odeslat příspěvekod Dr.Watson 12. 7. 2010 20:42

Hele...
Vono to jede...
... zkoušel jsem wine 1.2 RC 7. Přez Playonlinux, instalit jako "nepodporovanou aplikaci" addonem to patchnout, pak podle návodu akorát rozlišení jsem dal hned svoje nativní. Jo a jestli to zkusíš přez Playonlinux, tak verzi wine doinstalit a nastavit pro tuhle gamesu. Zkoušel jsem to bez češtiny, teď ji tam zkusím přidat.
Ta verze z Levelu by měla být 2.7.
Dr.Watson
Killing Spree

Odeslat příspěvekod tdjohn 12. 7. 2010 20:48

Teď nemám verzi žádnou, ale docela mě Gothic láká, protože mi to jako RPG dost sedlo. Za necelé 4 stovky jsou všechny tři díly, tak kdyžtak to bych koupil. Je to sice už dost dlouho, ale snad by mě to bavilo i dnes. Zatím používám jen samotný Wine a nic dalšího jsem nezkoušel. Co všechno to pak umí navíc?
tdjohn
Killing Spree

Odeslat příspěvekod Dr.Watson 12. 7. 2010 20:49

Tak v CZ to jede taky. Akorát mi nejde Escapem rušit videa a odpovědi. Ale to je detail.
A já *ůl to včera nainstalil do Widlí...
Dr.Watson
Killing Spree

Odeslat příspěvekod tdjohn 12. 7. 2010 20:55

Si piš, Linux nezklame, na tom jede skoro všechno. Teď přidávám do herního počítače diskové pole, proto bude k dispozici až večer, ale mohl bych zkusit demo dvojky, abych alespoň viděl grafiku.
tdjohn
Killing Spree

Odeslat příspěvekod Dr.Watson 12. 7. 2010 20:58

No, podle mne je větší komfort obsluhy WIne. Krom toho to má seznam podporovaných aplikací, jedinečná je asi obsluha vícero verzí wine, ke každé aplikaci přiřadíš tu kterou potřebuješ a o víc se pak už nestaráš. Nevýhoda asi jediná a to, že každá nainstalovaná aplikace má svůj adresíř (beru to spíš jako výhodu ale někoho štve, že to zabírá víc místa).
Abys nemusel hledat wiki.
to tedy k k Playonlinux, hele, zkusím z toho udělat screen.
Dr.Watson
Killing Spree

Odeslat příspěvekod tdjohn 12. 7. 2010 20:59

To vypadá zajímavě, určitě to vyzkouším a pak řeknu.
tdjohn
Killing Spree

Odeslat příspěvekod Dr.Watson 12. 7. 2010 21:26

screeny jdou, ještě zkusím save ze včera a nahodím to sem.
Asi kouknu do obchodu a koupím to taky s trojkou. Gothic mne od jednotky dost chytl.
Dr.Watson
Killing Spree

Odeslat příspěvekod tdjohn 12. 7. 2010 21:41

Já bych to koupil i bez ní, ale bez ní jsem to viděl v té zkažené verzi za 260,- a s ní asi za 350,-. Dá se to i dobře hrát na joypadu, proto to jsou další plus body.
tdjohn
Killing Spree

Odeslat příspěvekod Dr.Watson 12. 7. 2010 21:52

Takjsem tam přidal i cz-videa, nejde Escapem típnout videa, úvodní reklamy ale to neva, při rozhovorech už to "típnutí" funguje, jinak klávesové zkratky jdou stejně, savy z Windows nejde "vidět", možná práva ale laborovat nebudu, byl jsem stejně jen u Lestera. Jede to korektně jak ve Win. nezpomaluje, nic viditelného zatím není.
Screeny, ještě nemám naštelovaný jas, gamma, je to v 16-bit barvách.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
edit:ten čtvereček je típač obrazovky co nabíhá.
Naposledy upravil Dr.Watson dne 12. 7. 2010 21:54, celkově upraveno 1
Dr.Watson
Killing Spree

Odeslat příspěvekod tdjohn 12. 7. 2010 21:54

Super, vypadá to dost dobře. Za chvíli zkusím to demo dvojky.
tdjohn
Killing Spree

Odeslat příspěvekod Neywa 17. 12. 2012 16:15

Vypadá to, že Linux začíná být pro distributory konečně zajímavá platforma.

http://www.pcgamer.com/2012/12/16/thq-pondering-linux-development-after-the-success-of-the-thq-humble-bundle/
Neywa
Killing Spree

Odeslat příspěvekod tdjohn 17. 12. 2012 19:58

To si nemyslím :D Spíše THQ už neví, co dělat, aby odvrátilo krach.

Linux nikdy nebude pro moc lidí, pokud zůstane v současném stavu. Ten stav ho zároveň dělá tak dobrým. Když mi něco nejde, tak vím, co s tím. U Windows se takové problémy většinou vůbec neřeší a pokud už něco menšího nastane, na fórech máš plno lidí.
tdjohn
Killing Spree

Odeslat příspěvekod negr 18. 12. 2012 10:56

No třeba Android je pro MOC lidí a taky je to v jádru Linux. No a pokud se se Valve rozhodne vydat PC-like konzolu postavenou na Linuxu, pak bych se nedivil, kdyby i větší vydavatelé začali vydávat své hry pro Linux.
-We gotta get out of here dude!
-Why?!
-C4 yourself!
negr
Killing Spree

Odeslat příspěvekod SCobra 18. 12. 2012 11:05

Problém linuxu na PC a androidu na mobily je v tom, že jich je milion různých verzí. To je celý - kdyby se někomu podařilo ten systém sjednotit, nebude s ním žádný problém.
SCobra
Godlike

Odeslat příspěvekod tdjohn 18. 12. 2012 12:21

negr píše:No třeba Android je pro MOC lidí a taky je to v jádru Linux. No a pokud se se Valve rozhodne vydat PC-like konzolu postavenou na Linuxu, pak bych se nedivil, kdyby i větší vydavatelé začali vydávat své hry pro Linux.

Mac OS je zase postavený na BSD. Chceš tím říct, že *BSD systémy jsou dnes populární?

Vydavatelé by začali vydávat na Linux nebo na konzoli od Valve? Sony také používá Linux, ale těžko si tam půjdeš dávat cizí hry... i takové možnosti jsou, ale není to úplně legální a kdo ví, jak to funguje.

SCobra píše:Problém linuxu na PC a androidu na mobily je v tom, že jich je milion různých verzí. To je celý - kdyby se někomu podařilo ten systém sjednotit, nebude s ním žádný problém.

To je právě ta výhoda, pro kterou není šance většího rozšíření na běžných PC. Nechtěl bych to jinak, ale je mi jasné, že pak se Linux bude pohybovat někde kolem 1 % a bude rád. I proto nemá komerční potenciál. Další věcí je, že se tam mění věci hodně rychle a nikdo nebude čekat na Valve, až se přizpůsobí třeba novému API.
tdjohn
Killing Spree

Odeslat příspěvekod SCobra 18. 12. 2012 12:43

Roztříštěnost není žádná výhoda... Výhoda je v tom, že se dá upravit na míru potřebám konkrétního zákazníka. Jenže to je výhoda v podnikové sféře, ne na úrovni domácích uživatelů (většiny) - pro ty je taková věc úplně k ničemu a naopak jim spíš způsobuje problémy než že by jim přinášela nějaké výhody. A právě proto je linux komerčně využitelná jen v podnikové sféře. Problém je, že tohle pitomci kolem linuxu (a androidu) nechápou, případně naopak vítají, že linux není nijak zvlášť rozžířený v domácí sféře. Android na tohle dojede během pár let...

No tak se ve Valve konzoli prostě API nezmění :) Oni jistě nebudou závislí na "nadšenechkých" úpravách, spíš budou mít vlastní tým lidí, kteří budou pracovat na firmwaru konzole, ostatně jako je to u PS3 (on v ní tedy není linux, nicméně...).
SCobra
Godlike

Odeslat příspěvekod tdjohn 18. 12. 2012 13:13

Dyť o tom mluvím. Pro mě to je výhoda, proto ho používám. Pro většinu lidí ne, proto ho nikdy používat nebudou. Nikdy nedosáhne velkého rozšíření u domácích uživatelů, pokud se bude vývoj úbírat stále stejným směrem, což snad bude. Jsem také rád, že není tak rozšířený, protože pokud se chceš zalíbit všem, měl bys z toho špatný systém.

Tak o čem se bavíme? Bude to konzole jako od Sony, kde máš špičkové odborníky na plno oblastí a ti ti to vyvíjejí? Pak je to samozřejmě stejné jako u Sony. Jenže teď přišel steam i na Linux a THQ se také o něco poukouší. Obojí je ale dost nepravděpodobné do budoucna. Pokud nemáš zdrojové kódy her, je příprava pro distribuce dost náročná a drahá. To se nemůže při tak malém rozšíření vyplatit. Nebo to alespoň tak vypadá.
tdjohn
Killing Spree

Odeslat příspěvekod SCobra 18. 12. 2012 13:32

Jakmile se na linuxu objeví Steam, uvidíš ty věci, který se budou dít :)

Promiň, nějak jsem se do toho zamotal :) API se zase tak často nemění. Ze začátku pochopitelně bude pro linux dostupných jen pár her, jako to bylo s MacOS. Pokud budou mít slušné prodeje, vydavatelé se přizpůsobí, pokud ne, zůstanou pro linux jen indie hry.
SCobra
Godlike

Odeslat příspěvekod tdjohn 18. 12. 2012 13:42

Steam už tam je, asi zatím beta. Hlavní podporovaná distribuce je Ubuntu. Zatím jsem to nezkoušel, ale prý to funguje dobře. Je otázkou, jak moc se jim to vyplatí.

Právě mění. Když si Ubuntu změní knihovny, tak nebude čekat na třetí strany. Když změní celý okení systém, nebudou také na nikoho čekat. Stavět distribuci je dost náročné a všechno musí sedět dohromady. Mění se ti i jádro dost často, což je zase argument výrobců HW. Mají docela pravdu, ale zase se nebude čekat jen proto, aby něco fungovalo pořád.

Jedinou šanci vidím v partnerství se silnou distribucí. Třeba s Red hat. Tam se také nic plno let měnit nebude, protože to prostě není v ničím zájmu. Pokud dnes ve firmě postavíš systém za miliony na RH věcech, musí je RH podporovat i řadu let potom. Což už skoro něco jako ten MacOS (stabilitou v čase). To by fungovat určitě mohlo, ale kdo si bude instalovat RH. Dohoda s Ubuntu by také mohla být možná. Otázkou je, kdo to zaplatí.

A nebo Indie věci, kde si balíčky pro distribuce budou dělat rovnou vývojáři a tím by náklady byly na nich.
tdjohn
Killing Spree

Odeslat příspěvekod SCobra 18. 12. 2012 14:10

Steamu jako aplikaci může být změna API, okenního systému atd. celkem jedno a vývojáři se přizpůsobí :)
SCobra
Godlike

Odeslat příspěvekod tdjohn 18. 12. 2012 14:18

Určitě, pokud to bude dobře přiravené. U těch vývojářů si nejsem moc jistý, když to nebudou dělat pro moc lidí. Ale cesta to je, jen nevím pro koho. Vlastní konzole mi přijde daleko lepší a celý linuxový Steam to potenciálem strčí do kapsy.
tdjohn
Killing Spree

Odeslat příspěvekod SCobra 18. 12. 2012 14:50

Jasně, musí být důvod pro přizpůsobení se :) Jestli prodají 10 her za měsíc, vývojáři se na ně vykašlou :)
SCobra
Godlike

Odeslat příspěvekod Neywa 19. 12. 2012 08:56

tdjohn píše:Jedinou šanci vidím v partnerství se silnou distribucí. Třeba s Red hat.

Red Hat je čistě komerční serverová distribuce, na tom nikdo hry hrát nebude :) Na pracovních stanicích (rozuměj doma) je v tuhle chvíli nejrozšířenější Ubuntu, takže má podle mě smysl zabývat se spoluprací s nimi.

Osobně těmhle projektům portování her na Linux hrozně moc fandím, protože mají potenciál přitáhnout k linuxu mladý lidi a ukázat jim, že je i jiná alternativa, než Windows.
Neywa
Killing Spree

Odeslat příspěvekod SCobra 19. 12. 2012 10:32

Problém je, že Linux kromě ceny nemá obyčejnému uživateli co nabídnout :) Takže je prostě pro spoustu lidí lepší zůstat u upirátěných windows...
SCobra
Godlike

Odeslat příspěvekod tdjohn 19. 12. 2012 11:39

Neywa píše:
tdjohn píše:Jedinou šanci vidím v partnerství se silnou distribucí. Třeba s Red hat.

Red Hat je čistě komerční serverová distribuce, na tom nikdo hry hrát nebude :) Na pracovních stanicích (rozuměj doma) je v tuhle chvíli nejrozšířenější Ubuntu, takže má podle mě smysl zabývat se spoluprací s nimi.

Osobně těmhle projektům portování her na Linux hrozně moc fandím, protože mají potenciál přitáhnout k linuxu mladý lidi a ukázat jim, že je i jiná alternativa, než Windows.

O to jde. Takže z jednoho procenta se ti stane... pětina? Třeba tak. Je tam potřeba zařadit i CentOS a třeba Fedoru. Smysl spolupráce s Ubuntu určitě má, ale to se také musejí dohodnout. Také je problém s tím, že Ubuntu už není, co bývalo. Dnes bych to už nikomu nedoporučil, i když před pár lety to byla super distribuce.

Linux nikdy nebude pro všechny. Hry na tom nic nezmění. Kdo ho chce používat, ten ho používá a kdo ne, ten nikdy nezačne. I proto máš tak malé rozšíření. A to není žádná cesta směrem k lepšímu rozšíření. To je prostě stav, který zůstane a možná se spíše zhorší. Já třeba na práci používám Linux už řadu let a na hraní mám konzole. Kvalitu při práci a zábavu (a bezproblémovost) u hraní.

Ty používáš Linux?
tdjohn
Killing Spree

Odeslat příspěvekod Neywa 19. 12. 2012 11:40

Problém je IMHO v tom, že lidi o Linuxu nic nevědí a když něco jo tak to, že se to ovládá příkazovou řádkou a je to "něco pro ajťáky". Od začátku se do nich hustí Windows, se kterýma umí pracovat, nabídnou jim je za přijatelnou cenu s novým počítačem, nebo jim je soused upirátí, takže není co řešit. To, že existuje něco jinýho je prostě ani nenapadne.

Protože Linux oproti Windows přináší spoustu věcí. Když to zkusím vzít objektivně a oprostím se od technickejch vychytávek, kvůli kterým musím do shellu, tak třeba

- instalace. Koupil sem novej stroj, strčil do usbčka flashku, naklikal sem si instalaci a finished. Žádný ovladače grafiky, nebo doinstalovávání...
- Grafický prostředí linuxovejch distribucí se v poslední době neuvěřitelně posunuje dopředu. Ať už Unity, nebo Gnome... je s tím radost pracovat (třeba levej horní roh v Gnome 3.x je podle mě revoluce v konvenčním ovládání desktopu).
- Instalace novejch produktů... dvakrát kliknu a mám TUNY softwaru, který si můžu prohlídnout a nainstalovat lusknutím prstu. Žádný googlení, nebo složitý hledání programů. Stejně tak odinstalovat... všechno z jednoho místa.
- Svoboda... už pro ten pocit, že si s tím můžu dělat co chci.

Běžnej uživatel, kterej na počítači vytváří dokumenty, sleduje filmy a surfuje nemá jedinej objektivní důvod zůstávat na Windows. Nainstaloval sem Fedoru mojí ženě, která je přesně tenhle typ uživatele, během jednoho dne si to osahala a bylo jí naprosto šumák, jakej systém jí tam běží.

Celej tenhle problém je o tom, že Linux nemá žádnou mediální podporu pro masy běžnejch uživatelů a oni všude už od školy vidí jenom Windows.

-- 19. 12. 2012 11:43 --

tdjohn píše:Ty používáš Linux?

Bohužel v poslední době hodně hraju, takže jsem si pořídil Windows, ale jinak jsem zarytej Fedorista :)
Neywa
Killing Spree

Odeslat příspěvekod Ertefol 19. 12. 2012 11:53

Jak tak koukám na ty vychytávky, tak mně pořád zůstává jako nejlepší systém Windows - a ano, i z toho důvodu, že s ním umím parádně pracovat. Mimochodem, žádné ovladače doinstalovávat nemusíš, Sedmičky tohle všechno zvládnou samy... A i ty další důvody mi přijdou podobné, jen do osmiček Windows nemají Store, o kterém jinak mluvíš :)

Jinak jako člověk, co se živí psaním, si nedovedu představit pracovat v OpenOfficech - kvalita kontroly pravopisu, rozhození formátování oproti Microsoft Office a další drobné problémy (ty už jsou ale o zvyku) by mi za to rozhodně nestály.

Ale samozřejmě Linux nikomu neberu, problém ovšem nastává ve chvíli, kdy se na něm něco pokazí - spousta lidí, co zvládne opravit Windows, nezvládne opravit Linux.
PC, Wii U, 3DS
"Slabé pohlaví je silnějším pohlavím z důvodu slabosti silnějšího pohlaví k slabšímu pohlaví." - Přísloví
Jakub Kovář, externí redaktor Games, LEVELu, Pevnosti
Ertefol
Moderátor

Odeslat příspěvekod SCobra 19. 12. 2012 12:01

Neywa píše:Běžnej uživatel, kterej na počítači vytváří dokumenty, sleduje filmy a surfuje nemá jedinej objektivní důvod zůstávat na Windows. Nainstaloval sem Fedoru mojí ženě, která je přesně tenhle typ uživatele, během jednoho dne si to osahala a bylo jí naprosto šumák, jakej systém jí tam běží

Ale oni právě nemají ani důvod přecházet z Windows na Linux, když mají Windows třeba už predinstalované :) Proč by to dělali, když obojí využijou úplně stejně :)

1) Koupím nový stroj a Windows už jsou tam obvykle nainstalované. Nemusím nikam nic strkat a nic instalovat. Stejnětak ovladače (pokud ten, co to stavěl, není prase).
2) Pokud máš v práci windows, do teď jsi měl windows, tak pro spoustu uživatelů bude peklo přeučovat se na jiný grafický prostředí (hlavně pro ty, kteří měli problémy naučit se s windows).
3) Na Windows dvakrát kliknu a mám taky tuny softwaru (spustím prohlížeč) :) I v repozitářích musíš vědět, co hledáš, abys něco našel. Od googlení se to nijak neliší. Jasně, na Windows je to trochu složitější, ale nic, co by se nedalo přežít :)
4) Pokud jen píšeš, koukáš na net a hraješ hry, svobodu asi těžko nějak oceníš :)

Jo... A jak píše Ertefol - Open Office je zlo...
SCobra
Godlike

Odeslat příspěvekod tdjohn 19. 12. 2012 12:07

Neywa. Pokud někoho nenapadne, že existuje něco jiného, tak je asi dobře, používá Windows.

Linux byl vždycky technicky lepší, ale jde o to, že to většina lidí neocení. Proto si myslím, že je pro ně lepší Windows (MacOS atd.).

Právě běžnej uživatel může mít občas s něčím problém. Pak se nemá na koho obrátit a se systémem neumí. Je sice otázkou, jestli uživatel má být správce. Pravděpodobně ne. Jenže dnes je reálný stav, že uživatel bývá správce a když něco nejde, najde na netu postup a i když mu nerozumí, tak ho zkusí. U Windows má šanci úspěchu větší.

On to není problém. Třeba OpenBSD je skvělý systém a každý, kdo ho potřebuje, tak o něm ví. Ostatní ho prostě nechtějí. Proč cpát pořád něco někomu. Většina kvalitních systémů jako Linux si své uživatele vybírá a necpe se všude a všem.

-- 19. 12. 2012 11:10 --

SCobra píše:Proč by to dělali, když obojí využijou úplně stejně :)

Přesně o tom to je. Není to pro ně žádná výhoda.

Open/Libre Office je asi další důvod. Žádné kancelářské balíky nepoužívám, tak mi to může být úplně jedno, ale většina lidí to tak možná nemá. I když nevím, co by kdo kam pořád psal :D
tdjohn
Killing Spree

Odeslat příspěvekod Neywa 19. 12. 2012 12:10

Ertefol píše:Jak tak koukám na ty vychytávky, tak mně pořád zůstává jako nejlepší systém Windows - a ano, i z toho důvodu, že s ním umím parádně pracovat. Mimochodem, žádné ovladače doinstalovávat nemusíš, Sedmičky tohle všechno zvládnou samy... A i ty další důvody mi přijdou podobné, jen do osmiček Windows nemají Store, o kterém jinak mluvíš :)

Jinak jako člověk, co se živí psaním, si nedovedu představit pracovat v OpenOfficech - kvalita kontroly pravopisu, rozhození formátování oproti Microsoft Office a další drobné problémy (ty už jsou ale o zvyku) by mi za to rozhodně nestály.

Ale samozřejmě Linux nikomu neberu, problém ovšem nastává ve chvíli, kdy se na něm něco pokazí - spousta lidí, co zvládne opravit Windows, nezvládne opravit Linux.

Ano, to je problém. Umíš s nimi parádně pracovat, protože si s Linuxem nikdy neměl možnost přijít do styku. Co o tom, že i s ním bys během chvíle uměl perfektně pracovat.

Co se instalace týče, tak jsem asi klikal špatně, ale teď jsem instaloval sedmičky a grafiku sem si musel doinstalovat.

Hmm... nějak si nemůžu vybavit, že bych si kdy "rozbil" Linux ;-)
Neywa
Killing Spree

Odeslat příspěvekod tdjohn 19. 12. 2012 12:11

Neywa píše:

Bohužel v poslední době hodně hraju, takže jsem si pořídil Windows, ale jinak jsem zarytej Fedorista :)

A co herní konzole, to se ti nelíbí? Mám normální počítač a na dalším vstupu monitoru konzole a je to rozhodně zajímavé.
tdjohn
Killing Spree

Odeslat příspěvekod Neywa 19. 12. 2012 12:12

SCobra píše:Ale oni právě nemají ani důvod přecházet z Windows na Linux, když mají Windows třeba už predinstalované :) Proč by to dělali, když obojí využijou úplně stejně :)

1) Koupím nový stroj a Windows už jsou tam obvykle nainstalované. Nemusím nikam nic strkat a nic instalovat. Stejnětak ovladače (pokud ten, co to stavěl, není prase).
2) Pokud máš v práci windows, do teď jsi měl windows, tak pro spoustu uživatelů bude peklo přeučovat se na jiný grafický prostředí (hlavně pro ty, kteří měli problémy naučit se s windows).
3) Na Windows dvakrát kliknu a mám taky tuny softwaru (spustím prohlížeč) :) I v repozitářích musíš vědět, co hledáš, abys něco našel. Od googlení se to nijak neliší. Jasně, na Windows je to trochu složitější, ale nic, co by se nedalo přežít :)
4) Pokud jen píšeš, koukáš na net a hraješ hry, svobodu asi těžko nějak oceníš :)

Jo... A jak píše Ertefol - Open Office je zlo...

Ne, tohle je právě převrácený. Oni nemají důvod využívat Windows ;-) Už proto, že Linux je zadarmo a ten stroj by byl o 2k levnější, že jo?

-- 19. 12. 2012 12:15 --

tdjohn píše:
Neywa píše:

A co herní konzole, to se ti nelíbí? Mám normální počítač a na dalším vstupu monitoru konzole a je to rozhodně zajímavé.

Konzole se mi moc líbí a tak to dopadne. Je to teď ale trochu větší investice, než Widle a hry v akci na Steamu a GOGu :mrgreen:
Neywa
Killing Spree

Odeslat příspěvekod tdjohn 19. 12. 2012 12:18

Tak to zní dobře. Rozhodně je to zajímavá kombinace. I na PC s Linuxem si zahraješ, ale zase proč to řešit, když po práci jen zasuneš disk do krabice vedle a hned hraješ. Ten začátek je ale těžký. Také jsem dlouho přemýšlel a několikrát se na to úplně vykašlal, že to přece nepotřebuju. Teď mám ale 4 konzole a zatím jsem hodně spokojený.
tdjohn
Killing Spree

Odeslat příspěvekod Neywa 19. 12. 2012 12:25

Mě od tý konzole taky trochu odrazuje cena her, která je prostě o několik stovek jinde, než na PC.

A navíc už vidím, jak se mi k ní posadí junioři a nepustí mě tam :mrgreen:
Neywa
Killing Spree

Odeslat příspěvekod tdjohn 19. 12. 2012 12:31

Cenově je to možná jinde, ale zase za ten komfort to stojí. A hlavně kolik toho za rok koupíš? Já třeba teď už jen čekám na GTA 5 a do té doby koupím jen něco menšího. Většinou je to všechno stejné, takže je lepší dobře vybírat.

Právě to musí být tvůj PC, kde jen občas prohodíš vstupy a hraješ. Dělit se s někým, to není dobrý nápad :D Když budeš muset, tak nejdřív se musejí naučit s Linuxem, a tak budeš mít dost času.
tdjohn
Killing Spree

Odeslat příspěvekod SCobra 19. 12. 2012 12:55

Neywa píše:Ne, tohle je právě převrácený. Oni nemají důvod využívat Windows ;-) Už proto, že Linux je zadarmo a ten stroj by byl o 2k levnější, že jo?

Ne, to co píšeš ty je převrácený. Oni si koupí notebook s Windows a většinou ani na výběr nemají. Ten notebook by ani bez OS nebo s Linuxem o ty dva tisíce levnější nebyl.
SCobra
Godlike

Odeslat příspěvekod Neywa 19. 12. 2012 13:13

No ale takhle to nestojí. To je jenom důsledek toho, že primární poptávka je po Windows. Kdyby tady byla stejná nabídka notebooků s Linuxem, neměla by většina lidí důvod používat Windows.
Neywa
Killing Spree

Odeslat příspěvekod SCobra 19. 12. 2012 13:26

Kdyby byly v ***** ryby, nepotřebovali bychom rybníky... Nemluvím o nějaké "kdyby tu byla", tím se nemá cenu zabývat. Mluvím o současném stavu ;-) Nehledě na to, že kdyby tu byla stejná nabídka notebooků s Win i Linuxem, musely by mít dostatečný podíl na trhu, linux by se nejspíš prodával klasicky v retailu s určitou formou podpory a ty notebooky by levnější stejně nebyly.
SCobra
Godlike

Odeslat příspěvekod tdjohn 19. 12. 2012 13:27

Myslím, že většině lidí moc fandíš. A nebo myslíš jinou (a menší) většinu :D Nabídka s Linuxem tu není a být může, ale pochybuju, že by nějak vyhrávala. Cena v tom roli až tak moc hrát nebude, protože mi přijde, že většina lidí ani neví, že SW je placený. Koupili HW, tak vše ostatní se stáhne, ne? A i kdyby nestáhlo, tak tam nebudou ty jejich programy.
tdjohn
Killing Spree

Odeslat příspěvekod SCobra 19. 12. 2012 13:37

Byla doba, kdy se notebooky s linuxem prodávaly :) Případně se prodávaly bez OS. A úspěch to nemělo žádný :)
Teď nevím, jak to je. Klasický notebook nechci, tak je ani nesleduju.
SCobra
Godlike

Odeslat příspěvekod Neywa 19. 12. 2012 14:03

SCobra píše:Kdyby byly v ***** ryby, nepotřebovali bychom rybníky... Nemluvím o nějaké "kdyby tu byla", tím se nemá cenu zabývat. Mluvím o současném stavu ;-) Nehledě na to, že kdyby tu byla stejná nabídka notebooků s Win i Linuxem, musely by mít dostatečný podíl na trhu, linux by se nejspíš prodával klasicky v retailu s určitou formou podpory a ty notebooky by levnější stejně nebyly.

Jojo, kdyby diskutující udrželi nit diskuse, bylo by to vždycky mnohem snadnější, že ;-)
Neywa
Killing Spree

Odeslat příspěvekod Neywa 20. 12. 2012 11:02

Beta Linux Steamu je ode dneška přístupná pro všechny.

http://store.steampowered.com/news/9638/
Neywa
Killing Spree

Odeslat příspěvekod tdjohn 6. 1. 2013 16:52

Vypadá to, že Valve ví, který systém je nejlepší a rozhodl se ho dát do své budoucí konzole. Linuxový Steam bude asi takový testovací předvoj. Už ho někdo zkoušel?

http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTI2NTk
tdjohn
Killing Spree

Odeslat příspěvekod tdjohn 14. 12. 2013 19:39

A teď dokonce celý SteamOS. Už někdo testujete?
http://doupe.zive.cz/clanek/valve-uvoln ... em-steamos
tdjohn
Killing Spree