Linux - okolo xBuntu okem PC Neználka

Rady, tipy, návody atd.

Moderátor: Moderátoři Doupě.cz

Odeslat příspěvekod Dr.Watson 28. 11. 2009 21:16

Nejsem Linuxový ani PC znalec, přesto oboje používám pro svoji práci a lehce čechrám i hry. Pár postřehů spíše pro začátečníky, kterým stejně doporučím hledat na forech toho kterého distra. Používám převážně LinuxMint a z toho také vycházím a většinu toho, co zde popíši mám načteno z CZ fora Ubuntu.

Nativní hry pro Ubuntu:
Řada Ubunťáků, či uživatelů dister na bázi Ubuntu zná portál GetDeb, který se zabývá velmi přehledně programy, vč. vyhledávání dle verze distra (Ubuntu).
Kolega z UbuntuFora nahodil link na portál který na GetDeb volně navazuje ale zabývá se přímo hrami. Tyto lze stáhnout. Jak jsem lehce procházel, jde o hry pro Ubuntu 9.04 a 9.10. A mimo jiné nechybí ani Enemy Teritory. Nebo legenda - The Battle for Wesnoth... PlayDeb

Hry Windows:
Zde i pro windowsácké programy vede aplikační rozhraní Wine většinou pro lehčí ovládání a instalaci s nějakou nástavbou. Já využívám PlayOnLinux, jehož výhodou je, že podporované hry a aplikace, které běží minimálně dobře jsou přímo v seznamu, jejich instalace je jednoduchá i s ovládáním a nastavením Wine. Nevýhodou může být, že pro každou aplikaci, hru používá vlastní adresář. Objem dat tedy narůstá.
Zda můžete vámi zvolenou hru hrát v linuxu pod WIne, kterou verzi Wine použít i mnohé další rady je dobré si ověřit v aplikační databázi Wine Application Database (AppDB)

Podrobnější a přesnější informace získáte na Wiki-Ubuntu

Pokud vámi zvolená hra není podporována ve zmíněném Wine, můžete zkusit emulaci přímo toho kterého druhu Windows na virtuálním stroji. Já používám Sun Virtualbox, opět díky jeho jednoduchému nastavení, používání a ovládání.
Dr.Watson
Killing Spree
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SCobra 28. 11. 2009 21:23

Marně přemýšlím, co všechno jsem to na tom Wine tenkrát zkoušel... Určitě Fallout, ale tam byl nějakej problém s kurzorem. A Jets 'n' Guns a tam jsem se dostal jen do menu...
Od konce 90. let jsem kromě aktuální generace konzolí hrál skoro na všem, na co si vzpomenete, ale teď už hraju v podstatě jen na PC nebo s dětmi na N. Switch.
SCobra
Godlike
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod spacewolf 28. 11. 2009 22:03

Scobra: Když se chce, tak jdou oboje tyhle hry naprosto v pohodě. :)
PC, PSP, PS2
spacewolf
Killing Spree
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SCobra 28. 11. 2009 23:01

To bývaly ještě verze Wine 0.9.6 nebo kolik :-)
Od konce 90. let jsem kromě aktuální generace konzolí hrál skoro na všem, na co si vzpomenete, ale teď už hraju v podstatě jen na PC nebo s dětmi na N. Switch.
SCobra
Godlike
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dr.Watson 28. 11. 2009 23:50

Nj, toje právě to. Každá verze Wine je jiná. Dost mne štve, že ve starší Ti něco jede jak drak, pak upgraduješ a je to v pytli... Ale zase třeba ten Playonlinux má celkem dobře udělané i ty jednotlivé verze wine.
Dr.Watson
Killing Spree
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod spacewolf 29. 11. 2009 10:21

To že jednou to jede a jednou ne je sice k naštvání. Ale já spíš obdivuju jak daleko se vývojáři dostali a že vůbec funguje to co funguje.
PC, PSP, PS2
spacewolf
Killing Spree
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dr.Watson 29. 11. 2009 20:45

Spacewolf: máš pravdu. Já dřív wine nepoužíval, spíš celý OS ve Virtualboxu. Od té doby, co jsem najel na Xfce (takové to šetření zdroji, co jeden vlastně nepotřebuje :-D ) tak i wine. Teď mne překvapuje taky... Hlavně že mi jede Fritz.

Ale o nástavbách Wine je na Abíčku dobrý článek Dana Vrátila. Pro inspiraci doporučuji vč. diskuse.
Dr.Watson
Killing Spree
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod spacewolf 30. 11. 2009 10:21

Já spíš používám rady na appdb.winehq.org
ty různý nadstavby stejně nerozchodí všechno, maj jen úzký okruh podporovaných aplikací.

Od té doby co je ve virtualizaci podpora 3D akcelerace je to zajímavá varianta, ale ještě by to chtělo kvůli výkonu CPU s podporou virtualizace, což já zatím nemám.
PC, PSP, PS2
spacewolf
Killing Spree
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kurcatovium 17. 12. 2009 18:09

Nevíte jak je to třeba s hrami jako Unreal Turnament 3 apod. Vím, že existuje nativní linux verze, ale co když mám originál pro win? Musím shánět i linuxovou, abych si mohl zahrát? Nebo stačí použít licenci z té windowsácké? Jestli jsem dobře hledal, tak by to tak mělo jít... Ovšem nevím jak je to s 32/64 bit.
Zatím teda jde jen o info, protože stále nemůžu nahodit opravdový systém (instalátor nevidí můj disk, ale nový už je na cestě). Ale pak bych docela rád šel do 64 bitu, ať aspoň ty draze koupené ramky využiju... Nebo je to celé nesmysl?
kurcatovium
Dominating
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod spacewolf 17. 12. 2009 20:51

UT3 port na linux vydán nemá, sice je prý hotový, ale Epic svůj vztah k linuxu očividně po partnerství s MS přehodnotli.

Někdy stačí stáhnout z netu linuxovou binárku a nahrát data z koupeného média, tak je to aspoň u her od Id a starších UT a možná i dalších.
Jindy je nutné koupit přímo linuxovou verzi.

A imho aby nebyli spíš trable s řadičem než s diskem.
PC, PSP, PS2
spacewolf
Killing Spree
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kurcatovium 17. 12. 2009 21:18

Těžko říct co to je za problém, ale druhý disk to vidí normálně.

Tak na to UT3 taky koukám a já našel jen nějaký (1-2 roky) starý články, kde se psal, že už je to "hotový", což teda asi neznamenalo vypuštěný. No, ještě, že jsou věci jako QuakeLive, což je na odreagování perfektní.
kurcatovium
Dominating
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dr.Watson 18. 2. 2010 16:43

Velmi dobrý článek o hraní v Linuxu a Wine na PCtunning.
Dr.Watson
Killing Spree
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tdjohn 10. 7. 2010 16:30

UT3 asi už nevyjde, ale starší UT jedou nativně a po stránce hratelnosti je to stejné. Od ID jede myslím také skoro vše nativně.
"This game is a masterpiece! We have never seen such a harmonic virtual world before. The story is as good as a movie and the graphics offer tons of incredible moments. GTA IV is more than a game." - Cynamite
tdjohn
Rampage
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dr.Watson 11. 7. 2010 15:34

ehm,pardon:
Obrázek
Wéčkův Spheniscidae deníček:

tdjohn: jo, mám pocit, že začali už prvním Unrealem.
Plodný den, po dlouhé době jsem koukl na BuntuForum a hle - návod na Gothic I. a II. Hier.
Dr.Watson
Killing Spree
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tdjohn 11. 7. 2010 16:44

Gothic jedna i dva šel myslím skoro vždy. U dvojky akorát občas býval problém s tím, že to po přibližně 20 minutách tuhlo. Tak snad už je dnes v pohodě. Budeš to zkoušet?
"This game is a masterpiece! We have never seen such a harmonic virtual world before. The story is as good as a movie and the graphics offer tons of incredible moments. GTA IV is more than a game." - Cynamite
tdjohn
Rampage
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků