Má smysl kupovat *teď* novou TV?

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod kurcatovium 16. 10. 2018 19:27

Zdravím, vánoce pomalu klepou na dveře a já přemýšlím o nákupu nové TV. Čas mě netlačí, současná hloupá TV zatím drží, byť obrazově to už z dnešního pohledu není žádná hitparáda. Ptám se tedy, jestli má smysl koupit TV ještě teď v období relativního klidu, nebo vyčkávat na nějakou zajímavou akci, případně počkat až do nového roku na uvedení nových modelových řad (+ zda lze v ten okamžik očekávat zlevnění těch současných). Jak jsem psal, nespěchám, postupně sonduji trh (až mi z těch všech funkcí, systémů, modelů a řad jde hlava kolem) a snažím se sumírovat co potřebuji, co chci, co nepotřebuji a co naopak nechci. Na druhou stranu bych nerad, aby to sklouzlo k tomu věčnému "když vydržíš tohle, tak pak vydrž ještě dva měsíce, to bude nová generace", což bývá velice častým symptomem diskusí o PC hardware... :-D

Krmit se bude lokální kabelovou televizí (většina sledovaných programů HD/1080i), youtube, netflix, BR přehrávač (umí 4k).
kurcatovium
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kvok 16. 10. 2018 20:30

Ne všechny modely jsou vypouštěné na začátku roku, v půlce roku se něco taky objeví - typicky Philips tehdy přidává modely a třeba taková 65PUS8602 je už teď spadnutá na hezkou částku.
Stále ale jdou koupit i některé modely ze začátku 2017, např. Panasonic TX-50EX703E je spadnutý na hezkou cenu.
Ze zajímavých akcí bude tuto sobotu Datart Expo, náhled kuponové knížky je online a jestli Datart chvíli předtím nezdraží, tak budou výsledné ceny zajímavé.
kvok
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kurcatovium 16. 10. 2018 20:36

Díky za tipy. Ještě jsem zapomněl dodat, že velikost TV vzhledem k umístění hledám tak 49"-55", větší určitě ne. Cenově to vidím zhruba mezi 15-20k.
kurcatovium
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 16. 10. 2018 21:06

kurcatovium píše:. Na druhou stranu bych nerad, aby to sklouzlo k tomu věčnému "když vydržíš tohle, tak pak vydrž ještě dva měsíce, to bude nová generace", což bývá velice častým symptomem diskusí o PC hardware... :-D
V pripade TV sa takeho odporucania nedockas. PC hardver je nieco uplne ine. Tu plati skor opak.

Do 20 tisic je dobra kupa napr. Hisense H55U7A.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 17. 10. 2018 17:56

kurcatovium otázkou je, zda, když Tě nic netlačí k výměně TV, ji už teď měnit.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kurcatovium 18. 10. 2018 08:54

MgX Ano a to je právě ten důvod mé otázky. Dá se v horizontu řekněme půl roku až roku očekávat nějaký zásadní přínos pro spotřebitele? Třeba nějaký výrazný pád cen, nové funkce (rychlejší SoC, nižší spotřeba, lepší černá či cokoliv dalšího) nebo třeba průnik 100 Hz panelů do nižších řad? Mám za to, že za rok se to moc nepohne (až na cenu u neaktuálních/končících modelů), takže je z tohoto pohledu vcelku jedno jestli TV koupím teď, na příští Vánoce nebo ještě o rok později. Tedy se mi jeví jako nejrozumnější vyčkávat na nějakou zajímavou akci/slevu. Taky se ale můžu plést, protože spotřební elektroniku zas tak nesleduji.

OT: Co se týká systému, nejlépe se mi (aspoň takhle na papíře) jeví Android. Díky otevřenosti má všechny možné aplikace od HBO GO přes Plex a Kodi po Steamlink, vestavěný Chromecast je taky jednoznačně plus. V reálu jsem to ale v pohybu neviděl...
kurcatovium
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _daRK 18. 10. 2018 09:05

kurcatovium, tiez som nebol tlaceny k kupeniu novej, ale uz dva roky som sa tym zaoberal a stara telka (plazma) nechcela odist do vecnych lovist. Tak som aj tak kupil novu (Sony XF90) a nelutujem ani trochu - skor si nadavam, ze som to nespravil uz davno. Stale su nove a nove technologie, ktore vylepsuju zazitok z TV, ale neprichadza to tak skokovo. Ked pride nova technologia, chvilu trva, kym sa odladi a naopak, tie starsie sa stale vylepsuju.
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 18. 10. 2018 12:24

kurcatovium píše:. Dá se v horizontu řekněme půl roku až roku očekávat nějaký zásadní přínos pro spotřebitele?

Neda. Trend poslednych rokov je presne opacny ako tvoje ocakavania. Da sa kludne cakat, ze to bude horsie ako je teraz.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SmokeMan 18. 10. 2018 13:31

Presne tak, trend je opacny a nuzky se rozeviraji vic a vic, skoro jako kdyby mizela stredni trida tv... a nemyslim jen cenove, tam to jeste jaks taks jde, ale prakticky a technologicky kupujes cim dal casteji horsi telky za stejne penize, za ktere si jeste loni koupil vychytanou tv.
FX 8300@4,4GHz@1,38V, MSI 970 Gaming Pro Carbon, Sapphire Rx 480 8GB nitro+ @580 nitro+ undervolted, 16GB Corsair@1886MHz, Scythe FenrisWolf, KC2000, As2000, Scythe chlazeni
SmokeMan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DRSG 18. 10. 2018 20:28

Jsem ve stejné pozici jako tazatel... moje představa je 43 nebo 49 úhlopříčka, 100 Hz, VA panel s direct led, bez androidu... a takový bohužel nemůžu nikde najít... pominuli ten android, tak to splňuje jen sony 9005... jo a je mi jedno, zda FHD nebo UHD, krmivo pro kuki tv. Plazma ještě jede, ale barvy jsou už za zenitem
DRSG
Junior

Odeslat příspěvekod kvok 18. 10. 2018 20:53

Malé 100Hz VA bez Androidu se dělaly naposledy loni, Panasonic 50EX780E a Samsung Q7.
kvok
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DRSG 18. 10. 2018 21:13

Panák to splňuje až na ten edge. Samsung ne, s výrobky teto firmy jsem se vždy spálil.
DRSG
Junior

Odeslat příspěvekod kvok 18. 10. 2018 21:20

Je nesmysl vyžadovat striktně direct led. Ano, jde s ním udělat lepší obraz než s edge led, ale nejde to generalizovat až tak, že by direct vždy bylo lepší než edge.
Obrazově je v 49" nejlepší Sony XF90 – jednoznačně. V 55" je větší výběr.
kvok
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DRSG 18. 10. 2018 21:30

55" už je moc a bylo by to na předělání obýv.stěny :-( I těch 50" je už na hraně, ale OK,vlezlo by se. Přijde mi, že právě vše pod 50" začíná být low-end,do kterého výrobci přestávají dávat kvalitnií komponenty...
DRSG
Junior

Odeslat příspěvekod kvok 18. 10. 2018 22:01

No vždyť jo. Ani Hisense/Samsung nemají v 50/49" 100Hz panely ani v řadách, ve kterých jinak jsou.
Ten XF90 překonává 49" konkurenci obrazově výrazně. LG 49SK8500 má lokální direct stmívání, to ale funguje docela blbě. U Panasonic TX-49FX780E funguje edge stmívání docela schopně, ale vzhledem k omezenému počtu zón a nízkému nativnímu kontrastu zaostává za konkurencí od Sony.
kvok
TV expert
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků