Konec 3G?

Vše o internetu v mobilu a mobilním surfování

Moderátor: Moderátoři MobilMania.cz

Odeslat příspěvekod Polinius 6. 5. 2016 21:57

Dneska mi pracovnice v O2 tvrdila, že 3G síť bude "končit" na podzim a budoucnost je jen LTE jinak budu odkázán bez patřičného mobilu na mobilní 2G net.
Nic takového jsem nikde na internetu nenašel, ale co jsem koukal na mapy pokrytí. Tak LTE je spíše nutností v mobilu, protože je na rozdíl od 3G všude. Je to tak? :hm
Polinius
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Nick Cave 6. 5. 2016 22:13

Je to tak, síť 3G se bude postupně vypínat, stejně je jen ve větších městech a okolí, kde je zároveň i LTE
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Polinius 6. 5. 2016 22:17

Aha, takže je to skutečně pravda. Jsem našel nějaké články že to bude kolem roku 2020. :/
Polinius
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod djdekl 7. 5. 2016 07:00

4G je jiz "temer vsude" kde je 2G, takze 3G nema smysl...
Samsung S7 7.0 ETL + T-Mobile
djdekl
Junior

Odeslat příspěvekod hons 7. 5. 2016 07:14

Myslim,ze 3g ma smysl-vzdyt skoro zadny virtual nema lte...
hons
Junior

Odeslat příspěvekod Reku 7. 5. 2016 08:18

Osobně nemám důvod věřit, že letos nekdo 3G vypne.
Časem určitě ....
Reku
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod petyo 7. 5. 2016 21:36

TM potvrdil konec 3G do roku 2018. Ale spíš se dá čekat, že to budou chtít udělat co nejdříve. I kvůli virtuálům, které tím datově vlastně postaví na druhou kolej, protože zatím co 3G může v pohodě LTE rychlostí konkurovat tak 2G je technologie minulého století.
petyo
Junior

Odeslat příspěvekod zivan 7. 5. 2016 21:58

Kdyz vypne 3G, tak bude zas CTU vic tlacit na vyhodnejsi LTE pro virtualy.
zivan
Pokročilý

Odeslat příspěvekod petyo 7. 5. 2016 22:36

Z ČTU mají operátoři akorát srandu. Vždyť velkoobchodní nabídka byla součástí licenčních podmínek. A jak to dopadlo.
petyo
Junior

Odeslat příspěvekod lojzak02 7. 5. 2016 23:01

To jsou bludy, kvůli virtuálům LTE bude v provozu ještě několik let, minimálně pět, možná taky deset.

Současně je na sítích více než 65% uživatelů připojených přístroji bez LTE.

Zajímavý, že často čtu bludy o tom, že 3G se bude vypínat a tento týden jsem projížděl několik tratí vlakem, kde dříve bylo jen Edge a všude chytám nové 3G pokrytí, které na těch samých místech před půl rokem nebylo a bylo dostupné jen Edge. Používám virtuála bez LTE. Na spoustě malých měst, kde bylo jen Edge je teď nové 3G... takže bych to neřešil...nezapomeňte, že ve dvou největších českých virtuálních operátorech mají české matky více než padesáti procentní vlastnický podíl. Takže v ČR virtuální operátoři, kteří mají nejvíc zákazníků jsou ve skutečnosti dceřiné společnosti 02 a TM. V souladu se strategií budování sítě a dohodami mezi O2 a TM vypínání 3G není na pořadu dne. Ten termín 2018 u TM ve skutečnosti znamená, že přestanou stavět nové BTSky, pro operátora je zatím LTE vhodné mimo husté obydlena místa.
lojzak02
BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonymni 7. 5. 2016 23:19

A nebylo to proto, že vám chtěla vnutit LTE telefon? O2 na podzim určitě 3G vypínat nebude.
anonymni

Odeslat příspěvekod petyo 7. 5. 2016 23:40

Ten termin 2018 jsem od TM cetl jako deadline na prechod z 3g na lte. 3g se uz pekne dlouho nestavi. To ze chytas signal tam kde si driv nechytal spis souvisi se sdilenim siti mezi O2 a TM.
petyo
Junior

Odeslat příspěvekod lojzak02 8. 5. 2016 06:14

Na Lupe je interviewer s nekym z TMO, ten říká, že 3G sítě kompletně postavili nové v letech 2010-2012 a že do nich v budoucnu nebudou výrazně investovat.

Takže není logický důvod, aby někdo vypínal nové sítě.

Na E15 v rozhovoru s nekym z O2 z loňska píšou, že většina investic do infrastrukturu jde do LTE, a 3G, že budou vypínat ve VZDÁLENÉ budoucnosti.

Řečí českých operátorů 3G budou držet stejně jako 2G.

Takový Vodafone, který žádné skutečné LTE vůbec nemá, pouze svůj 3G Turbointernet a pár vysílačů na exotické frekvenci 900, kdyby vypnul 3G, tak může ze dne na den skončit. :)
lojzak02
BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod petyo 8. 5. 2016 06:30

Je. Za prve pouziji frekvence 3G na LTE, za druhe odstavi virtualy uplne od rychlych siti a za treti i tomu 3G konci zivotnost. Mobil ti taky nevydrzi 10 let a to same se tyka i tech vysilacu. Proste oni vytahnou 3G modul a strci ta LTE. No a Vofafone taky predelava 900 na 800.
petyo
Junior

Odeslat příspěvekod djdekl 8. 5. 2016 07:05

lojzak: VDF jiz meni 4G 900MHz za 800MHz - nevim co to ma s 3G spolecnyho... 3G beha na 2100MHz - doporucuju mrknout na http://lte.ctu.cz/pokryti/
Samsung S7 7.0 ETL + T-Mobile
djdekl
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků